Norsko spolu s Irskem a Španělskem uznají palestinský stát
RSS

Norsko spolu s Irskem a Španělskem uznají palestinský stát


Norsko uzná nezávislý palestinský stát v naději, že to pomůže nastolit mír s Izraelem, uvedl ve středu premiér Jonas Gahr Stoere. (Foto: Flickr)

Irsko a Španělsko rovněž oznámí uznání palestinského státu, uvedly ve středu zdroje. Členové Evropské unie Slovinsko a Malta v minulých týdnech rovněž naznačily, že uznání plánují učinit, a argumentovaly tím, že pro trvalý mír v regionu je nezbytné řešení v podobě dvou států.
Graham: Pokud necháme zatknout Netanjahua, budeme zatčeni jako další!

„Uprostřed války, s desítkami tisíc mrtvých a zraněných, musíme udržet při životě to jediné, co může poskytnout bezpečný domov jak Izraelcům, tak Palestincům: dva státy, které mohou žít ve vzájemném míru,“ řekl Stoere na tiskové konferenci.Před tímto oznámením uznalo palestinský stát přibližně 143 ze 193 členských států OSN. Evropské země se k této otázce postavily odlišně. Některé, jako například Švédsko, uznaly palestinský stát již před deseti lety, zatímco Francie se k tomu nechystá, pokud to nebude účinný nástroj k dosažení pokroku na cestě k míru.
Fiala je silně proti vydání zatykače na izraelské představitele

Tyto kroky přicházejí v době, kdy izraelské síly vedly v květnu útoky na severní a jižní okraj pásma Gazy, což způsobilo nový exodus statisíců lidí, a prudce omezily přísun pomoci, což zvýšilo riziko hladomoru.Norsko, které není členem EU, dlouhodobě prohlašuje, že uzná Palestinu jako zemi pouze v případě, že to bude mít pozitivní dopad na mírový proces, což je v souladu s tím, co k této otázce říkají Spojené státy.
Izrael zabavil kameru pro živé záběry ze severu Gazy

Norsko je blízkým spojencem USA a severská země se v posledních desetiletích několikrát snažila pomoci zprostředkovat mír mezi Izraelem a Palestinci.Zdroj: reuters.com
Článek Norsko spolu s Irskem a Španělskem uznají palestinský stát se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden