Rusko zahájí cvičení s taktickými jadernými zbraněmi v blízkosti Ukrajiny
RSS

Rusko zahájí cvičení s taktickými jadernými zbraněmi v blízkosti Ukrajiny


Rusko v úterý oznámilo zahájení cvičení s taktickými jadernými zbraněmi v blízkosti Ukrajiny, což označilo za reakci na „hrozby“ Západu. (Foto: X)

Během své dvouleté ofenzívy na Ukrajině Moskva opakovaně hovořila o svém arzenálu jaderných zbraní a o své připravenosti je nasadit, pokud bude cítit existenční hrozbu.
Russia on Tuesday announced the start of tactical nuclear weapons drills close to Ukraine, in what it said was a response to Western "threats." Read more: https://t.co/h6yP2H8XTw pic.twitter.com/zaKJ5RiHKJ — The Moscow Times (@MoscowTimes) May 21, 2024

Nejnovější člen NATO je otevřen hostování jaderných zbraní

Západ obvinil prezidenta Vladimira Putina z nezodpovědného jaderného šavlování.Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že cvičení probíhají v jeho Jižním vojenském okruhu, který hraničí s částí Ukrajiny, o níž Moskva tvrdí, že ji anektovala, a zahrnuje ji. Neupřesnilo však, kde přesně.Cílem cvičení je prověřit „připravenost personálu a vybavení bojových jednotek nestrategických jaderných zbraní reagovat a bezpodmínečně zajistit územní celistvost a svrchovanost ruského státu“, uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.
Putin nařídil cvičení s jadernými zbraněmi

Dodalo, že jde o „reakci na provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů“.Putin nařídil cvičení počátkem tohoto měsíce poté, co řada prohlášení Západu ke konfliktu na Ukrajině vyvolala v Moskvě opovržení.Ruští představitelé poukázali na komentáře francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že země NATO nemusí vyloučit nasazení vojáků na Ukrajině, a britského ministra zahraničí Davida Camerona, který řekl, že Kyjev má právo vypálit západní rakety na ruské území.
Jaderné zbraně v Polsku? Budete hlavním cílem, vzkazuje Rusko

Jižní vojenský okruh Ruska je centrem velení ofenzivy na Ukrajině. Sídlí v Rostově na Donu, 60 kilometrů od hranic s Ukrajinou, a zahrnuje také části země, které Rusko podle svých slov anektovalo – Krym, Doněckou, Chersonskou, Luganskou a Záporožskou oblast.Ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, na nichž jsou vidět nákladní automobily převážející rakety na pole, kde jsou připraveny odpalovací systémy, a vojáci na letišti připravující bombardér, který má nést jadernou hlavici.Uvedlo, že se jednalo o „první fázi“ cvičení, která zahrnovala nácvik nakládání odpalovacích vozidel, jízdu na určená odpalovací místa a nakládání letadel s hypersonickými raketami Kinžal.
Macron má nápad: Stíhačky s jadernými hlavicemi na hranice s Ruskem

Neuvedla, zda došlo k nějakému zkušebnímu odpálení.Taktické jaderné zbraně, známé také jako nestrategické jaderné zbraně, jsou určeny k použití na bojišti a mohou být dopraveny prostřednictvím raket.Zdroj: insiderpaper.com
Článek Rusko zahájí cvičení s taktickými jadernými zbraněmi v blízkosti Ukrajiny se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden