Borrell: Členové EU budou muset Netanjahua po vydání zatykače zadržet
RSS

Borrell: Členové EU budou muset Netanjahua po vydání zatykače zadržet


Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell se v úterý vyjádřil k tomu, že Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na nejvyšší izraelské představitele kvůli údajným válečným zločinům v Gaze. (Foto: Flickr)

Zdůraznil v něm, že všechny členské země Evropské unie budou ze zákona povinny vyhovět. Vysvětlil, že pokud izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo ministr obrany Yoav Gallant vycestují do některé z evropských zemí, bude jim hrozit zatčení.
Prokurátor Mezinárodního trestního soudu žádá zatykač pro Netanjahua a Gallanta

Totéž prohlásil o vůdcích Hamásu, kteří jsou uvedeni na seznamu vedle Netanjahua: „Beru na vědomí rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) požádat o vydání zatykače na Yahyu Sinwara, Mohammeda Deifa, Ismaila Haniyeha, Benjamina Netanjahua a Yoava Gallanta před prvním senátem Mezinárodního trestního soudu (ICC),“ prohlásil Borrell.„Mandátem ICC jako nezávislé mezinárodní instituce je stíhat nejzávažnější zločiny podle mezinárodního práva,“ napsal Borrell na X. Zdůraznil, že „všechny státy, které ratifikovaly statut ICC, jsou povinny vykonávat rozhodnutí soudu“.
Fiala je silně proti vydání zatykače na izraelské představitele

Dodal, že EU vzala „na vědomí“ kroky světového soudu.S výjimkou Ukrajiny a Turecka je celá Evropa signatářem Římského statutu, který jí ukládá povinnost zadržet osoby „hledané“ ICC.Zdroj: icc-cpi.in
Článek Borrell: Členové EU budou muset Netanjahua po vydání zatykače zadržet se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden