Studie: Elektromobily sráží chodce 2x častěji než benzínová nebo naftová auta
RSS

Studie: Elektromobily sráží chodce 2x častěji než benzínová nebo naftová auta


EU počítá s tím, že do roku 2035 budou v evropských zemích jen elektromobily (a to ještě sdílené). Mezitím se ukazuje bezpočet nevýhod – od problémů v mrazech, za deště, při parkování ve společných garážích nebo při převozu lodí, kdy občas nějaký ten elektromobil vzplane.
Další nevýhodu odhalila nová studie…
Elektromobily se srážejí s chodci dvakrát častěji než jejich benzinové nebo naftové protějšky, zejména v přeplněných městech, ukazuje průzkum British Medical Journal (BMJ) zveřejněný ve středu.
Zpráva  podrobně popisuje, jak jsou elektrická vozidla (EV) statisticky mnohem nebezpečnější než vozidla se spalovacím motorem na městských silnicích, protože jsou tišší.
V souladu s tím jsou chodci zasaženi elektromobily přibližně dvakrát častěji než vozy s benzínovým nebo naftovým motorem. Vědci se domnívají, že je to dáno mimo jiné tím, že elektromobily jsou výrazně tišší než vozy se spalovacími motory. Ale to by neměl být jediný důvod.
Podle analýzy pojišťovny AXA  způsobují elektromobily obecně výrazně více nehod než spalovací motory. Podle společnosti za to ale nenesou odpovědnost samotná vozidla, ale spíše řidiči. Jsou prostě přemoženi silným zrychlením těchto vozidel ve srovnání s naftovými a benzínovými vozy.
I mírný tlak na plynový pedál může vést k náhlému zrychlení a tím ke ztrátě kontroly, zejména u výkonnějších modelů. To také znamená, že k většině nehod u elektromobilů dochází při akceleraci místo brzdění, ale u aut se spalovacími motory je to naopak.
To také jasně ukazuje, že elektrická vozidla představují větší hrozbu pro bezpečnost silničního provozu než vozidla se spalovacími motory.
Problém také je, že většina lidí na veřejnosti je zvyklá věnovat se provozu nejen očima, ale i ušima.  Elektromobily jsou tak chodci častěji přehlíženy.Nejčtenější za týden