Může vás potkat Ficův osud: Výhružky premiérovi Gruzie ze strany EU
RSS

Může vás potkat Ficův osud: Výhružky premiérovi Gruzie ze strany EU


Výhružky jsou samozřejmě namířeny proti snaze gruzínské vlády schválit zákon o zahraničních agentech, kvůli kterému již nějakou dobu v zemi probíhají i EU podporované demonstrace.
Jde v podstatě o zákon, který by jasně označil agenty cizích mocností, tedy různé škodlivé politické neziskovky, které působí po celé Evropě a mají neskutečný vliv.
Připomínám, že podobný zákon se pokusili zavést v Maďarsku a Řecku. Obě země byly poměrně záhy ze strany Bruselu „postaveny do latě,“ takže v Maďarsku platil jen asi rok a v Řecku se také příliš dlouho „neohřál.“
EU je totalitní uskupení, do jehož čela se automaticky dostává ten nejhorší politický odpad ze všech evropských zemí, proto je zarážející, že je stále většina lidí pro členství v této zločinecké organizaci. Suverenita členských zemí ve vztahu k Bruselu je mnohem menší než například suverenita jednotlivých států USA ve vztahu k Washingtonu.
A EU si dokonce osobuje zasahovat do politiky zemí, které zatím nejsou členy. Žádná země si nesmí dělat svoji vlastní suverénní politiku, pokud není po všech stránkách v souladu s EU.
A to dokonce i tehdy, kdy si takovou politiku zcela demokraticky zvolí většina. I to je důvod proč jsou aktuální volby do EU důležitější než volby do našeho parlamentu, kde již asi 80% veškeré legislativy pochází z EU, kde ji schválila probruselská většina.
Je ovšem udivující, že se i přes diktát EU stále některé státy snaží do tohoto spolku dostat. To platí i pro Gruzii, jejímuž premiérovi aktuálně vyhrožoval maďarský eurokomisař Oliver Varhelyi kvůli schvalování zákona o zahraničních agentech.
Navrhovaný zákon nařizuje, aby se média a neziskovky registrovaly jako „sledující zájmy cizí mocnosti,“ pokud dostávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, podobně jako americký zákon o registraci zahraničních agentů (FARA).
Právě ty neziskovky a média, kterých se zákon bude týkat, uspořádaly masivní protesty.
Zákon o zahraničních agentech byl schválen ve třech parlamentních hlasováních a vetovala ho probruselská prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová, slovy konzervativního premiéra „zrádkyně kavkazského národa.“ Všeobecně se očekává, že parlament prezidentské veto přehlasuje v dalším hlasování.
Prozatím se nepokoje před parlamentem zmenšují, ale politický tlak se stupňuje jako blázen: hrozby amerických sankcí, hrozba, že EU zpřetrhá vyhlídky země na vstup (což by nakonec bylo pro Gruzii jen plus), a nyní – jak se zdá – jsou ve hře dokonce i hrozby atentátem.
Ukázalo se, že jeden z evropských komisařů, Maďar Oliver Varhelyi, komisař pro sousedskou politiku a rozšíření, vyhrožoval gruzínskému premiérovi Kobachidzemu osudem slovenského premiéra Roberta Fica, který se nedávno stal obětí pokusu o atentát.
Na oficiální facebookové stránce gruzínské vlády se objevilo toto:

„I na pozadí let vydírání byly výhrůžky, které zazněly v telefonickém rozhovoru s jedním z evropských komisařů, zarážející.
Konkrétně evropský komisař ve svém rozhovoru se mnou vyjmenoval řadu opatření, která by západní politici mohli přijmout po překonání veta zákona o transparentnosti, a při výčtu těchto opatření řekl: „Viděli jste, co se stalo Ficovi, měli byste být velmi opatrní,“ tvrdí příspěvek premiéra.

Oliver Varhelyi, komisař EU pro sousedskou politiku a rozšíření, řekl, že jeho komentáře k útoku na slovenského premiéra Roberta Fica byly vytrženy z kontextu.
Tady to máte: Evropská unie používá zastrašovací taktiku, aby zvýšila tlak na Tbilisi, aby upustilo od zákona, a pak se eurokomisař chová, jako by byl „špatně pochopen.“
Varhelyi ve svém prohlášení uvedl, že chtěl Kobachidzemu vzkázat, aby nerozdmýchával vášně, a pokus o atentát na Slovensku byl údajně učiněn jako příklad a jako odkaz na to, kam může vést tak vysoká úroveň polarizace ve společnosti, dokonce i v Evropě.
„Je mi líto, že jedna část mého telefonátu byla nejen zcela vytržena z kontextu, ale byla také prezentována veřejnosti způsobem, který by mohl vést k naprosté dezinterpretaci původně zamýšleného cíle mého telefonátu,“ řekl Varhelyi.
Vládnoucí strana Gruzínský sen má v parlamentu dost hlasů na to, aby přehlasovala veto prezidenta Zurabišviliho .
Gruzínský sen, který tvrdí, že stále chce vstoupit do EU i NATO, trvá na tom, že zákon je nezbytný k ochraně gruzínské suverenity.
„Od začátku roku 2022 existuje vážný zájem o otevření ‚druhé fronty‘ v Gruzii, což by oslabilo pozici Ruska, ale zničilo by to naši zemi. Takový zájem přetrvává dodnes,“ řekl Kobachidze, když komentoval nespokojenost Západu s gruzínským zákonem o zahraničních agentech.
Domnívá se, že v dnešním světě existuje globální válečná strana, která se nezajímá o osud Gruzie a její zájem spočívá pouze v oslabení pozice Ruska.
Nakonec by asi bylo pro Gruzii nejlepší, pokud by EU od kandidatury upustila.
Po vstupu totiž tamní vláda teprve pozná, jak vypadá vydírání a diktát v případě členských zemí, kterým je zapovězeno provozovat takovou politiku, jakou si přeje lid, ale která není v souladu EU.Nejčtenější za týden