Prigožin měl pravdu? Putin provádí čistku
RSS

Prigožin měl pravdu? Putin provádí čistku


Když je v Rusku zatčen jeden z nejvyšších představitelů obrany, je to zajímavé. (Foto: Flickr)

Když je během necelého měsíce zatčeno pět vysokých představitelů obrany, je to čistka.Posledním vysokým vojenským představitelem, který byl uvězněn, je generálporučík Vadim Šamarin, zástupce náčelníka generálního štábu armády a šéf Hlavního komunikačního ředitelství ruských ozbrojených sil.
Dva vysoce postavení armádní činitelé Putinovi nezasalutovali

Je obviněn z přijímání úplatků ve velkém rozsahu a na dva měsíce byl umístěn do vyšetřovací vazby.O několik hodin později přišla zpráva, že byl zadržen také vysoký úředník ministerstva obrany pro zadávání veřejných zakázek Vladimir Verteletskij. Podle ruského Vyšetřovacího výboru byl obviněn ze zneužití pravomoci při plnění státní zakázky v oblasti obrany.Na seznamu osobností ruské obrany, které během jednoho měsíce upadly v nemilost kvůli obvinění z korupce, je i náměstek ministra obrany Timur Ivanov a generálporučík Jurij Kuzněcov, šéf personálního ředitelství ministerstva obrany.
Putin popsal, co se dělo na palubě letadla s Prigožinem

Ke změnám došlo také na nejvyšších postech ministerstva. Prezident Vladimir Putin při nedávných změnách nahradil svého dvanáctiletého ministra obrany Sergeje Šojgu technokratickým ekonomem Andrejem Bělousovem. Tento krok byl široce interpretován jako snaha Kremlu zvýšit efektivitu ruské armády a bojovat proti korupci.Šojgu dostal novou funkci, a to tajemníka ruské bezpečnostní rady. Pokud jde o šéfa Vadima Šamarina, Valerije Gerasimova, ten prozatím zůstává náčelníkem generálního štábu ruských ozbrojených sil.Vysoce postavené zatýkání na ministerstvu a v generálním štábu však vrhá špatné světlo na vojenské vedení, které řídí ruskou válku na Ukrajině.
Video ukazuje výbuch dopravního letadla Wagner při přistání v Africe

Vzpomínáte si na Jevgenije Prigožina? Před rokem vůdce žoldnéřské skupiny Wagner veřejně kritizoval vojenské velitele. Obviňoval vysoké představitele z nekompetentnosti a korupce a vinil je z neúspěchů na bojišti na Ukrajině. Prigožin svůj hněv zaměřil zejména na Sergeje Šojgua a Valerije Gerasimova. Požadoval jejich výměnu.Velmi veřejná roztržka se vymkla kontrole a vyústila ve 24hodinovou vzpouru. Vagnerovi bojovníci obsadili klíčová vojenská zařízení na jihu Ruska a začali pochodovat na Moskvu. Byla to bezprecedentní výzva autoritě Kremlu. Jejím hlavním cílem však bylo smést ze stolu nejvyšší vojenské představitele země.To se nepodařilo. Prezident Putin se postavil na stranu svých vojenských velitelů. Prigožin prohrál svůj boj o moc s panem Šojgu a generálem Gerasimovem. Krátce poté přišel o život při leteckém neštěstí. Rok poté však začala Kremlem podporovaná čistka v armádě.Zdroj: bbc.com
Wagner odsoudil „vraždu“ Prigožina. Zásah letadla protiletadlovou raketou?

Článek Prigožin měl pravdu? Putin provádí čistku se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden