Ukrajina prosazuje branné zákony, ruské jednotky se blíží k Charkovu
RSS

Ukrajina prosazuje branné zákony, ruské jednotky se blíží k Charkovu


Ukrajina nyní prosazuje nový mobilizační zákon, který mnozí ukrajinští občané i někteří političtí představitelé označují za „rozdělující“. (Foto: Flickr)

Zákon vyžaduje, aby muži ve věku 18-60 let u sebe neustále nosili vojenské doklady, které mají na požádání předložit úřadům. Snižuje minimální věk pro odvod z 27 na 25 let (Ukrajina má demografický nedostatek mužů ve věku 18-25 let).A všichni ukrajinští muži ve vojenském věku v zahraničí se musí vrátit na Ukrajinu, aby si obnovili své pasy, včetně uprchlíků vyhnaných ze svých domovů v prvních dnech války.Odvedenci musí do 60 dnů aktualizovat svou adresu, kontaktní údaje a vojenské záznamy prostřednictvím státních institucí nebo mobilní aplikace. Jedná se o přípravu na národní odvodní databázi obsahující informace o každém muži v bojovém věku v zemi.
To tears: Zelensky showed terrible footage after yesterday's attack by the russian Federation on the Kharkiv region. Dead and wounded. The printing press was destroyed, 50,000 books were burned… russians are inhumans. russia is destroying everything because putin wants it… pic.twitter.com/3tE1q9pL2C — Jürgen Nauditt (@jurgen_nauditt) May 24, 2024
Očekává se, že opatření týkající se odvodů výrazně sníží počet pracovních sil na Ukrajině a donutí mnoho podniků ukončit činnost. Z odvodů nejsou vyňati pracovníci v nezbytném pracovním poměru.Vladimir Zelenskyj podepsal dva další zákony, z nichž jeden umožňuje nasazení vězňů do frontových linií, druhý zákon pětinásobně zvyšuje pokuty pro osoby přistižené při pokusu vyhnout se odvodu.První verze zákona umožňovaly úlevy v oblasti platů a lepší rotaci vojáků, včetně politiky, která by uvolňovala vojáky sloužící 36 měsíců a déle. Všechny demobilizační úlevy byly z konečné verze odstraněny; ukrajinské vojenské vedení argumentovalo tím, že potřebuje, aby nejzkušenější vojáci zůstali na frontě.Kyjev nabídl vojákům peněžní bonusy na nákup bydlení a automobilů jako pobídku k zapojení do válečného úsilí, kritici však tvrdí, že ukrajinská státní pokladna ve skutečnosti nemá prostředky na splnění Zelinského slibů.Ukrajinské ministerstvo obrany v reakci na obvinění z podkopávání morálky vojáků tvrdí, že pracuje na samostatném návrhu zákona o demobilizaci, avšak masivní nedostatek pracovních sil činí jakoukoli demobilizační akci velmi nepravděpodobnou. Frontoví vojáci si opakovaně stěžovali na nedostatečnou rotaci, přičemž někteří z nich v posledních dvou letech jen zřídkakdy dostali příležitost opustit zákopy.Tyto branné zákony přicházejí právě v době, kdy se ruské jednotky blíží k Charkovu, druhému největšímu městu v zemi. Bombardování obrany a infrastruktury města již probíhá v rámci příprav na možnou ofenzívu.Někteří analytici tvrdí, že Rusko nemá dostatek vojáků, aby Charkov dobylo, a že jde o odvedení pozornosti. Rusko může otevřít novou frontu u 100 km vzdálených Sum, nebo plánuje Charkov plně obklíčit, protože ví, že síla ukrajinských vojsk je minimální.

Zdroj: apnews.com
Článek Ukrajina prosazuje branné zákony, ruské jednotky se blíží k Charkovu se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden