Šéf NATO chce uvolnit Ukrajině možnost tvrdě zasáhnout na území Ruska
RSS

Šéf NATO chce uvolnit Ukrajině možnost tvrdě zasáhnout na území Ruska


Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro časopis The Economist vyzval členy západního vojenského bloku, aby umožnili Ukrajině volně používat zbraně k zasahování hlouběji do Ruska. (Foto: Flickr)

„Nastal čas, aby spojenci zvážili, zda by neměli zrušit některá omezení, která uvalili na používání zbraní, které darovali Ukrajině,“ řekl Stoltenberg a dodal:
Ukrajina prosazuje branné zákony, ruské jednotky se blíží k Charkovu

„Zvláště nyní, kdy se hodně bojuje v Charkově, blízko hranic, upírat Ukrajině možnost použít tyto zbraně proti legitimním vojenským cílům na ruském území jí velmi ztěžuje obranu.“Když byl dotázán, zda vidí USA jako jediného hlavního brzdiče zrušení omezení, odpověděl:
Putin je prý připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří

„Myslím, že to, co vidíme nyní, ukazuje, že je třeba tato omezení přehodnotit, a to i proto, že podél hranic mezi Ruskem a Ukrajinou probíhají boje.“Podle Ruska je rétorika o omezeních používání americké munice falešná, neboť má vytvořit obraz, že Západ se do války nezapojuje.
Polsko zvažuje sestřelování ruských raket nad Ukrajinou

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tuto rétoriku odstřelil s tím, že americké zbraně již byly použity při útocích uvnitř Ruska, včetně úderů na civilní cíle.Stoltenberg tlumočil své přesvědčení, že NATO může podpořit obranu Ukrajiny, aniž by se stalo přímou stranou války.
Rusko zahájí cvičení s taktickými jadernými zbraněmi v blízkosti Ukrajiny

„Poskytujeme Ukrajině výcvik, zbraně, munici, ale nebudeme se z území NATO přímo podílet na bojových operacích nad Ukrajinou nebo na Ukrajině…. Takže to je něco jiného.“Zdroj: almayadeen.net
Článek Šéf NATO chce uvolnit Ukrajině možnost tvrdě zasáhnout na území Ruska se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden