Velká Británie: Několik velkých měst zřizuje nízkoemisní zóny se zákazem vjezdu starších aut se spalovacím motorem
RSS

Velká Británie: Několik velkých měst zřizuje nízkoemisní zóny se zákazem vjezdu starších aut se spalovacím motorem


Stále více měst vytváří takzvané nízkoemisní zóny, což je v podstatě oblast často čítající několik čtvrtí, kde se zakazuje vjezd autům s naftovým a benzínovým pohonem.
Tyto oblasti jsou však zpravidla vybavovány jako klasická 15minutová města a samozřejmě zde nechybí ani běžná šmírovací výbava takzvaných chytrých měst (smart city).
Podpora tohoto projektu často i ze strany muslimských starostů (viz Khan z Londonistánu) jen potvrzuje, že muslimové nemají nic zásadního proti klimatické agendě.
Ostatně, v již zmíněném Londýně proti tzv. „zónám ULEZ“ neprotestují muslimové, ale spíš původní obyvatelstvo.
Nízkoemisní zóny se zdaleka nezřizují jen ve Velké Británii, přibývají ve městech po celé Evropě. Je to především o tom, kdo sedí na dané radnici než o centrální vládě.
Kdykoli tak může s tímto nápadem přijít i některé aktivistické zastupitelstvo v jakémkoli z našich měst vedených progresivisty.
Řidiči jsou varováni před novými změnami zákonů, které byly včera zavedeny ve třech velkých britských městech, což by je mohlo každý den zasáhnout vysokými pokutami.
Nové nízkoemisní zóny budou spuštěny v Aberdeenu, Edinburghu a Glasgow, přičemž řidiči mohou riskovat vysoké pokuty, pokud jsou jejich vozidla starší a více znečišťují životní prostředí.
Nová data zjistila, že téměř polovina skotských motoristů neví, zda rozumí pravidlům nízkoemisní zóny, což vystavuje tisíce lidí riziku, že dostanou pokutu.
Přibližně čtvrtina motoristů také uvedla, že si není jistá, zda je jejich vozidlo v souladu s LEZ nebo ne, přičemž odborníci vyzývají motoristy, aby používali kontrolu SPZ na webových stránkách vlády.
Benzinová vozidla obecně registrovaná od roku 2006 budou splňovat normu Euro 4, zatímco vozidla se vznětovým motorem musí splňovat normu Euro 6 (obecně registrovaná od září 2015) a Euro VI pro autobusy, autokary a těžká nákladní vozidla (od ledna 2013).
Všem nevyhovujícím vozidlům, která vjedou do LEZ po celém Skotsku, bude uložena pokuta ve výši 60 liber, přičemž sazba se zdvojnásobí za každé další porušení, přičemž maximální pokuta pro osobní automobily a vozidla LGV bude omezena na 480 liber, zatímco minibusy, autobusy, autokary a těžká nákladní vozidla mohou dostat maximální pokutu 980 liber.
Sally Foote, obchodní ředitelka společnosti Sell my Car ve společnosti Carwow, uvedla: „Jsou zde dva jasné problémy, které vyšly najevo.
Za prvé, že je třeba udělat více pro vzdělávání a informování řidičů o LEZ a za druhé, jsou to náklady, a nikoli nedostatek vůle, které řidičům brání v přechodu na čistší vozidla, jako jsou elektromobily a hybridy.
Musíme se proto vypořádat s nedostatečným pochopením mezi motoristy o nízkoemisních zónách ve Skotsku – kde se nacházejí a která auta jsou v souladu s předpisy – protože bez lepších znalostí jsou miliony řidičů vystaveny riziku pokuty.
Je toho také mnohem více, co je třeba udělat, pokud jde o cenovou dostupnost. Většina řidičů chce udělat vše, co je v jejich silách, aby jezdili čistěji – ve skutečnosti většina z nich chce vlastnit elektromobil – ale v tuto chvíli to prostě není ekonomicky životaschopné.“
Nedávný průzkum veřejného mínění zjistil, že 60 procent skotských respondentů je pro zóny, zatímco jen 21 procent lidí je proti, přičemž politici a místní zastupitelé nový systém podporují.
Radní Scott Arthur, který má na starosti dopravu a životní prostředí v městské radě v Edinburghu, řekl, že je hrdý na to, že dosáhl tak důležitého milníku.
Dodal: „V posledních dvou letech jsme spustili pozitivní informační kampaň, abychom dali lidem čas připravit se na LEZ a abychom se ujistili, že se vyhnou sankcím, jakmile začne jejich vymáhání.“
Další údaje společnosti Carwow zjistily, že 52 procent lidí věří, že elektromobily jsou budoucností, i když 53 procent věří, že nyní je „špatný čas“ na zavedení LEZ.
Z dotázaných Skotů, kteří v současné době vlastní vozidlo, které nevyhovuje předpisům, 33 procent uvedlo, že si nemohou dovolit modernizaci, což v Dundee představuje téměř čtyři z deseti řidičů.
Simon Williams, vedoucí politiky v RAC, řekl:
„Zatímco motoristé dostali dvouletou lhůtu na to, aby se připravili na tyto nové předpisy LEZ, je důležité si uvědomit, že mají za sebou 24 měsíců extrémně vysokých cen pohonných hmot, pokračující krize životních nákladů a pojistného na historickém maximu, což řidičům starších vozidel velmi ztěžuje modernizaci.“
Tolik  k novince, kterou nezavádí pouze Skotsko, ale i další velká města po celé Evropě. Mnohde se dokonce povoluje výhradně vjezd elektromobilů, nicméně důležité také je, jak velká je daná oblast.
I to se docela liší, někde zahrnuje jednu městskou čtvrť, jinde téměř celé město. V každém případě všechna města, která jsou zahrnuta v těchto programech, počítají s tím, že se postupně budou zóny rozšiřovat, až zaberou celé město…Nejčtenější za týden