Vidlák: Ukrajinci a zbraně docházejí
RSS

Vidlák: Ukrajinci a zbraně docházejí


PZ/VIDLÁK
Světem prolétla zpráva, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v tichosti udělila Ukrajině povolení k úderům na území Ruska za použití zbraní poskytnutých USA. Informoval o tom server Politico s odvoláním na tři anonymní americké představitele.
Jak toto rozhodnutí hodnotíte a jaký to bude mít dopad na vývoj rusko-ukrajinského konfliktu?
Hodnotím to stejně jako třeba Viktor Orbán. Přibližujeme se k jaderné eskalaci. Rusové neblafují, Rusové varují. Varují dlouho a mnohokrát, až to vypadá, že je to prázdná hrozba, ale nakonec udělají, co říkají. V celém konfliktu na Ukrajině to tak bylo. Nejprve Rusové varovali, že pokud budou pokračovat námluvy Ukrajiny a NATO, tak tam vpadnou. Mluvili o tom od roku 2014 a varovali snad stokrát. Nakonec tam vpadli. Pak říkali, že zničí ukrajinskou energetiku a nakonec to udělali. Říkali, že Ukrajinu demilitarizují a denacifikují. A dělají to. Ukrajinci docházejí a zbraně také.
Teď Rusové varují, že použijí jaderné zbraně. Oni to udělají. Ještě budou nějakou dobu varovat, budou o tom jen mluvit, budou tím hrozit a pokud to nepochopíme, tak se jednoho krásného dne toho zářivého úsměvu dožijeme.
Od atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica uplynuly bezmála tři týdny, a i přes snahu zvláště vládních politiků je situace v zemi pořad velmi napjatá. Řada politologů, sociologů a jiných expertů se také snaží přijít na to, proč situace na Slovensku dospěla až do onoho osudného bodu a kdo na tom má největší podíl viny. Podle průzkumu agentury SANEP pro slovenskou televizi ta3 přispělo nejvíce ke spáchání atentátu na premiéra Roberta Fica chování a způsob komunikace opozičních představitelů (61,6 %). Nadpoloviční většina lidí dává vinu též mainstreamovým médiím, organizovaní protivládních demonstrací a projevům nenávisti a nesnášenlivosti na sociálních sítích. Jak hodnotíte situaci Vy a co podle Vás nejvíce přispělo k tomu, že se situace na Slovensku takto tragicky zvrtla?
V tomto ohledu souhlasím s Petrem Hamplem, který už dlouho upozorňuje, že zatímco my vykreslujeme naše soupeře jako pomýlené a hloupé lidi, kteří jsou hodni posměchu, liberálové nás vykreslují jako zlo, které je nutno zničit. Na Slovensku už se to povedlo. Je jen otázka času, kdy se něco podobného stane i u nás. Posun směrem k násilí je pozvolný, ale jde vpřed se stejně železnou logikou, jako v Německu před Křišťálovou nocí
Ochranná služba Poslanecké sněmovny objevila na přelomu loňského a předloňského roku na pánské toaletě v blízkosti kanceláře šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kokain. Nepřijde Vám zvláštní, že se o tom dovídáme až nyní, týden před volbami? Nebo je to jen náhoda…
Možná je to malý štulec od Rakušana do TOPky, se kterou mají společné voliče, ale pochybuju, že to zabere. Ve sněmovně se fetuje ve velkém a kdo nefetuje, ten chlastá. Všichni to vědí. Vládnutí Petra Fialy se jinak než v rauši přežít nedá. Pokud jste součástí vládní koalice, tak musíte vypínat mozek dnes a denně a kokain je k tomu ideální nástroj.
Co říkáte na vyjádření národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ohledně nálezu kokainu ve Sněmovně, který prohlásil, že kokain ve Sněmovně není žádná novinka a prý by ho překvapilo, kdyby tomu tak nebylo?
Jo, vždyť to říkám. Elita národa se chová jako elita ve starém Římě. Stejné procesy, stejné výsledky. Jen dnes to půjde rychleji, protože máme henten pokrok.
Vobořil měl ještě jedno zajímavé vyjádření, a to když v souvislosti s kauzou „šňupajících poslanců“ dotyčným politikům vzkázal, že “to, co si takhle dávají občas do nosu, tak je mimo jiné podpora rusky mluvících a ruských kriminálních organizací. Znamená to tedy, že generálovi Koudelkovi uniklo, že se přímo vedle kanceláře šéfky Sněmovny a předsedkyně TOP 09 zrodila líheň proruských švábů, nebo se jede podle klasického scénáře: „když už nemůžeš obvinit Babiše, obviň Rusko“?
Těch proruských švábů se teď před volbami vyrojilo… Celá pětikoalice proti nim bojuje a staví na nich svou kampaň. Nic jiného nemají. Všechno zničili, všechno zhoršili, vsadili na prohranou válku. Jediné, co jim zbylo, je ruské nebezpečí, ale to už také jaksi ztrácí převědčovací sílu. Chcimírů přibývá jak na běžícím pásu, protože nikdo nechce být na straně, která prohraje.
Za týden uvidíme, co si o takto vedené kampani myslí voliči.
Část republikánských senátorů se po soudním verdiktu nad americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který ho shledal vinným ve 34 bodech obžaloby, rozhodla vyjít do boje s Bílým domem. Administrativě Joea Bidena v otevřeném dopise sdělili, že se již nebudou podílet na hladkém přijímání jejích legislativních priorit, a dokonce hrozí i neschválením financování rozpočtu. Může mít obvinění Donalda Trumpa nějaký vliv na jeho znovuzvolení?
Všichni dělají vše pro to, aby Trumpa znovu zvolili. Negativní kampaň nikdy nefungovala. Nefungovala u nás, nefunguje ani v Americe. V době, kdy by demokraté měli říkat pořád dokola slovo Biden, tak říkají slovo Trump. Volby budou o Trumpovi. Buď pro něj nebo proti němu. O Bidenovi vůbec nebudou. Podle toho to také dopadne. Trumpovo obvinění ani odsouzení na to bude mít jedině kladný vliv.
Trumpa soudí za to, že zaplatil pornoherečce za mlčení. A dělají z toho téměř vlastizrádný akt. Liberálové se už úplně zbláznili a posunuli Ameriku do jednoduchého dilematu. Buď budou mít za prezidenta Trumpa a nebo budou mít občanskou válku.
Ameriku čekají volby až koncem roku, my tu ale máme volby do Evropského parlamentu již za necelý týden. Jak čtete voličské nálady nejen u nás, ale i napříč Evropou?
Konzervativci posilují, liberálové oslabují. V každém státě to vypadá trochu jinak, ale trend je zřejmý. Nečekám od těchto voleb ještě žádný průlom, ale posun určitě. Já osobně beru tyto volby jako kvalifikaci pro parlamentní volby v příštím roce. Eurovolby jsou totiž nejjednodušší. Mají malou účast, takže tvrdé voličské jádro hraje větší roli, celá republika je jeden volební obvod a kompletní kandidátku zaplníte třiceti lidmi. Navíc, jeden europoslanecký mandát dělá zhruba 5% hlasů. Kdo nedokáže překročit pět procent teď v eurovolbách, ten je nepřekročí ani za rok ve sněmovních volbách.
Dnes má vládní koalice dvanáct mandátů a opozice devět. Očekávám otočení tohoto poměru. Opozice bude mít dvanáct mandátů a vládní koalice devět. Očekávám vnitřní zabijačku v koalici SPOLU a prohloubení nevraživnosti mezi Piráty a STAN. Navíc to vypadá, že uniklé mandáty od koalice získá nikoliv parlamentní opozice v podobě ANO a SPD, ale mimoparlamentní subjekty.
Do voleb je ještě týden a hodně se toho stane, ale pokud by to takto dopadlo, byl bych spokojený.
Volební kalkulačky i průzkumy zvláště ohledně voleb do Europarlamentu nejsou příliš spolehlivé, a proto by nebylo od věci spolehnout se na starý dobrý „selský rozum“. Máte pro čtenáře nějakou radu, jak se vyznat v té rozmanité předvolební nabídce?
Levicoví voliči to tentokrát mají jednoduché. Jediná volitelná strana je STAČILO! Pravicoví voliči musejí moudře vybírat mezi Motoristy, Svobodnými a PRO. Dostat se tam může jen jedna z nich. Kdo si nebude jistý a nechce nechat propadnout svůj hlas, má na výběr ještě SPD, která má pravicového lídra kandidátky. Na tomto rozložení sil se už toho moc nezmění.
Doporučuji voličům, aby si volby užili. Je to možná naposled, co nejsou cinknuté korespondenčními hlasy.

Prvnizpravy.cz

The post Vidlák: Ukrajinci a zbraně docházejí first appeared on .


Nejčtenější za týden