Jak dezinformace šíří „bojovníci“ proti dezinformacím
RSS

Jak dezinformace šíří „bojovníci“ proti dezinformacím


PŘEMYSL SOUČEK

Jiný názor na „změnu klimatu“, nebo Green Deal je podle různých „ověřovatelů zpráv“ brán jako dezinformace. Jedním z nich je Bob Kartous. Jak vypadá jeho argumentace?Bob Kartous je médii prezentován jako odborník na dezinformace . Jeho základním problémem je to, že je jedním ze dvou mluvčích prakticky anonymní organizace Čeští elfové, která si osobuje nárok na rozpoznání dezinformací. Nikdo tedy neví, kolik oněch „Českých elfů“ ve skutečnosti je. Nejsou třeba náhodou mluvčí jedinými členy této mediálně vlivné skupiny?
Snaha ovlivnit veřejnost, či veřejnost v jiném státě, je nejspíš stará, jako nejstarší státy. To až v posledních pár letech se z ní stalo téma vládnoucích garnitur euroamerické civilizace. Pojmenovalo se dezinformace a vládní politici hlásící se k liberalismu se na něj permanentně odvolávají. Opírají se přitom o názory a analýzy údajných expertů na dezinformace. V Česku je jedním z nejznámějších Bob Kartous. Velký rozhovor s ním loni v listopadu přinesl server Obnovitelně cz ( zde ). V čem spatřuje dezinformace v tématu klimatu, Green Dealu a energetiky?
V celém rozhovoru nikde není ukázka zprávy, kterou by Kartous rozebral a seriózně vysvětlil, proč jde o dezinformaci . Což poněkud komplikuje možnost s ním polemizovat nad konkrétními materiály. I bez toho je však možné si všimnout několika rozhodných argumentačních podivností. V podstatě dezinformací v tom smyslu, jak s nimi elfský mluvčí pracuje. A jestli dezinformuje hlavník bojovník proti dezinformacím, je zřejmě někdo problém…
Zřejmě nejkonkrétnějším, co v rozhovoru Kartous uvedl k údajným dezinformacím o „klimatických“ tématech bylo vyjádření k výsledku referenda o instalaci větrných elektráren v Josefově.
„Referendum dopadlo negativně, obyvatelé odmítli zdroje větrné energie. Ačkoliv nelze přesně říct, do jaké míry měla dezinformace vliv, skutečnost, že byla šířena prostřednictvím nejvyšší místní autority, je alarmující. Určitě to nebyl jediný důvod, proč referendum dopadlo negativně, ale vliv, který dezinformace měly na politické rozhodování, byl velký,“  říká mluvčí Českých elfů. Onou „nejvyšší místní autoritou“, jež šířila dezinformace, byl podle České televize místní lékař. Dezinformace spočívaly v tvrzení, že větrné turbíny jsou nebezpečné „pro životní prostředí, ale také pro zdraví lidí“.
Dopady větrných elektráren na životní prostředí přitom jednoznačně nejsou dosud dostatečně prozkoumané. Dostupné studie o počtu zabitých ptáků, tunách zabitého hmyzu, lokálním oteplování, nebo dokonce o možném vlivu na cirkulaci vzduchu z moře na kontinent zatím nebyly seriózně vyvráceny  zde ,  zde ,  zde ,  zde ,  zde  a zde). Čili ve slušně vedené diskuzi, je minimálně potřeba připustit možnost, že jejich tvrzení se zakládají na pravdě. S tím si však Kartous neláme hlavu.
Vliv větrných elektráren na lidské zdraví také není z vědeckého hlediska jednoznačně definovaný. Lopatky jsou nezpochybnitelně zdrojem hluku. Negativní důsledky dlouhodobého hluku na lidské zdraví popsány jsou. Zatím zcela neuspokojivě je popsané to, co s lidmi udělá pobyt ve vzdálenosti pár set metrů, od větrné elektrárny. Příznivci větrníků tvrdí, že nic, odpůrci tvrdí, že hodně. Jak to je opravdu, nevíme.
Z obojího je však zřejmé, že prohlásit josefovského lékaře za dezinformátora, není příliš seriózní. V kontextu s tím, že není uveden kontext, by se dokonce přímo mohlo jednat o dezinformaci.
Bohužel způsob argumentace, kdy se neříkají všechna fakta, který Bob Kartous prezentoval, je pro příznivce Green Dealu charakteristický. Dobře patrné je to i z jeho dalších slov:  „Skrze Green Deal například dezinformátoři útočí na Evropskou unii, zobrazí ji jako dysfunkční model, který se snaží vnutit zemím jako je Česká republika něco, co nemůže fungovat, co zemi oslabí“.  V tomto postoji, zdá se, chybí vůbec možnost, že je kritika Green Dealu oprávněná. Což, však je v mnoha případech, o kterých iUHLI.cz průběžně informuje, právě tak. Bohužel. A místo toho, aby se o plánech EU vedla technologická a fyzikální diskuze, kritické názory se zahrnují do kolonky dezinformace.
Což neprospívá nejen ekonomice členských států či jejich energetice, ale také důvěryhodnosti unijních představitelů a jejich záměrů.

 


Přemysl Souček


The post Jak dezinformace šíří „bojovníci“ proti dezinformacím first appeared on .


Nejčtenější za týden