Jaký je skutečný účel švýcarské „mírové“ konference pro Ukrajinu?
RSS

Jaký je skutečný účel švýcarské „mírové“ konference pro Ukrajinu?


IK


Švýcarsko hostí „Mírový summit pro Ukrajinu“ 15. a 16. června v pětihvězdičkovém hotelu Bürgenstock nad Lucernským jezerem v centrálním Švýcarsku. Švýcarská vláda doufá, že položí základy mírového procesu na Ukrajině, která je už dva roky v krvavé válce s Ruskem. To je však iluze, když uvážíte, že je pozváno minimálně 80 zemí z celého světa, ale Rusko nikoliv.
 

Putin se vysmívá plánované ukrajinské mírové konferenci ve Švýcarsku  :  Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek zesměšnil plánované kolo ukrajinských mírových rozhovorů ve Švýcarsku a varoval, že Moskva nepřijme vynucené dohody, které ignorují její zájmy. Švýcarská vláda ve středu oznámila, že v červnu uspořádá mezinárodní konferenci na vysoké úrovni s cílem nalézt cestu k míru na Ukrajině po více než dvou letech bojů.   Nyní by se někdo mohl ptát, jak bude Západ vést seriózní mírová jednání s Ruskem, když si odmítne sednout ke stolu s ruskými představiteli. Samozřejmě nemůže, ale je také jasné, že to není záměr.
Čína, která uznává, že konference nepředstavuje seriózní úsilí o dialog o válce, oznámila, že se nezúčastní ani její diplomaté, jak řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na běžné schůzce:
„Čína vždy trvala na tom, aby byla mezinárodní mírová konference podporována jak Ruskem, tak Ukrajinou, aby se všechny strany účastnily rovným dílem a aby všechny mírové návrhy byly projednávány spravedlivě a rovnocenně. V opačném případě bude pro Čínu obtížné hrát zásadní roli při obnově míru.
ČKS je pod tlakem západních států, aby zastavila přesuny kritických komponentů pro výrobu ruských zbraní, včetně komponentů dvojího užití. NATO ji také pokáralo za udržování obchodních dohod, které Rusku pomohly překonat dopad sankcí.
Číňané se mohou obávat, že se jejich představitelé stanou obětí velmi veřejného bojového zasedání NATO (což by bylo docela ironické) a Čína bude na světové scéně kritizována za „pomoc nepříteli“.  Bez přítomnosti Ruska a Číny se konference stane čistě strategickým setkáním členů NATO, a zde se ukazuje pravý účel švýcarské akce.
Ukrajina prohrává válku, to je jasné. Potýká se se zoufalým nedostatkem personálu a žádné množství zbraní, munice, techniky ani financí nemůže situaci zlepšit. Ruské jednotky navíc dosahují překvapivého pokroku na několika frontách, včetně otevření nové fronty kolem Karkova, druhého největšího ukrajinského města. Tvrdé nové zákony o branné povinnosti mají jen malou šanci znovu mobilizovat vojáky, takže členové NATO náhle zrušili omezení na americké a evropské rakety dlouhého doletu a umožnili Ukrajině zaútočit na cíle hluboko na ruském území.
To je také důvod, proč členové EU včetně Francie uvažují o vyslání vojáků (jako poradců) na Ukrajinu. Problém je v tom, že tato opatření zvyšují napětí a otevírají dveře k větší válce se Západem. Švýcarský summit by mohl dokonale posloužit k přípravě na tento nevyhnutelný výsledek – konferenci na podporu otevřenějšího zapojení NATO na Ukrajině vůči mezinárodním partnerům.  Jinými slovy, „mírový summit“ by ve skutečnosti mohl být válečným summitem, prodejní akcí pro 80 zemí o nutnosti podstoupit mnohem větší riziko, aby se zabránilo Rusku dosáhnout strategického vítězství v regionu.


ZDROJThe post Jaký je skutečný účel švýcarské „mírové“ konference pro Ukrajinu? first appeared on .


Nejčtenější za týden