Jak Hamás zničil Pásmo Gazy
RSS

Jak Hamás zničil Pásmo Gazy
HANA LUKEŠOVÁ

Od roku 2007, kdy se v Gaze násilným převratem dostala k moci Íránem podporovaná teroristická organizace Hamás, systematicky zneužívá palestinské civilisty, využívá je k ochraně své teroristické infrastruktury a zároveň krade obrovské množství zdrojů na budování své válečné mašinérie.Jak Hamás vykořisťuje palestinské civilisty v Gaze k prosazování svého genocidního záměru zničit Izrael?

Hamás odvádí důležité civilní zdroje na svůj terorismus

Stavební materiál pro stavbu teroristických tunelů : Hamas již dlouhou dobu odklání cement a ocel určené pro civilní rekonstrukční projekty na vytvoření složité sítě teroristických tunelů známé jako „metro“, která vede pod Gazou.
Sanitky jako dopravní prostředky : Hamas používá sanitky jako součást svých teroristických operací, aby chránil své teroristy před izraelskými silami. Toto zneužívání sanitek nejenže znemožňuje jejich použití zraněným civilistům, ale ohrožuje i zdravotnické pracovníky.
Předměty denní potřeby výrobu raket  : Hamás v minulosti také přeměňoval předměty denní potřeby na zbraně. Kanalizační trubky jsou vytahovány ze země k výrobě raket a sklolaminát určený k opravě rybářských člunů je rovněž odkláněn k výrobě raket. K výrobě raketového paliva byly dováženy dokonce i chemikálie, jako je ricinový olej, a přísady, jako je hliníkový prach, spolu s přeměnou soli na látku zvanou AP (perchlorát amonný pro raketové palivo) za použití íránských technik.
Hamás krade palestinské finanční prostředky na své teroristické operace .
Vedení Hamásu krade peníze z mezinárodní pomoci určené palestinským civilistům, aby si mimo Pásmo Gazy vybudovalo finanční impérium v hodnotě přibližně 700 milionů dolarů, které podporuje jeho teroristické operace.
Daně na financování terorismu : Jen roku 2018 vydělal Hamás přibližně půl miliardy dolarů na daních ze zboží, jako je plyn a cigarety, které do Gazy přichází přes hraniční přechod Rafáh s Egyptem. Namísto toho, aby tento značný příjem investoval do blahobytu palestinských civilistů, jdou tyto prostředky především na financování jeho teroristických operací a nenabízejí žádnou vizi hospodářského růstu nebo zlepšení životních podmínek.
Zahraniční peníze:  Hamas neinvestuje ani desítky milionů dolarů, které každoročně dostává z Íránu (odhaduje se, že jde o 100 milionů dolarů ročně, které se rozdělují mezi Hamas, Palestinský islámský džihád a Lidovou frontu pro osvobození Palestiny), do žádného civilního projektu, ale všechny je investuje do svých teroristických operací.
Hamás útočí na civilní infrastrukturu, která podporuje tzv. Palestince
Hamás opakovaně útočí a sabotuje infrastrukturu zřízenou výhradně na pomoc obyvatelům Gazy.
Ničí palivové terminály : V roce 2018 například Hamás zorganizoval útok na palivový a plynový terminál Kerem Šalom – jediný, který zásobuje pásmo Gazy. Nejednalo se o náhodný útok; Operativci Hamásu rozdělili výtržníky do skupin s výslovnými instrukcemi, na kterou část přechodu se mají zaměřit, čímž účinně přerušili základní dodávky pro více než dva miliony obyvatel Gazy. Výtržníci třikrát zapálili části přechodu a způsobili značné škody na kritické infrastruktuře, včetně palivového potrubí a dopravních pásů. Izraelské úřady byly nuceny přechod na několik dní uzavřít, aby jej opravily. Hamás podobně zaútočil na palivový přechod Nahal Oz do Gazy také v roce 2008 a od té doby zůstává uzavřen.
Ničení elektrického a vodovodního vedení : Od 7. října 2023 Hamás raketami zasáhl devět elektrických vedení z Izraele. Tato vedení dodávají do pásma více energie než elektrárna v Gaze. Rovněž uzavřel vodovodní potrubí vedoucí z Izraele do Gazy (ačkoli Izrael dodává do Gazy pouze 10 % vody). Izrael nicméně otevřel dvě vodovodní potrubí do Gazy a od 28. října dodává do Gazy téměř 30 milionů litrů vody denně.
Hamás úmyslně vystavuje palestinské civilisty nebezpečí
Hamás radí civilistům, aby ignorovali výzvy Izraelských obranných sil k evakuaci, a záměrně je tak vystavuje nebezpečí. Tato taktika umisťuje vojenské cíle do blízkosti civilního obyvatelstva, což Hamásu přináší výhody jak z hlediska operačního, tak z hlediska vztahů s veřejností. Využívá etického dilematu, kterému čelí izraelští vojáci, kteří se snaží minimalizovat civilní oběti a na rozdíl od Hamásu rozlišují mezi civilisty a bojovníky.
Blokování evakuace civilistů : Izraelské obranné síly (IDF) od 7. října zpřístupnily nahrávky hovorů s gazanskými civilisty, kteří uvádějí, jak vozidla a teroristé režimu Hamás aktivně blokovali průjezd těm, kteří se snažili vyhovět izraelským výzvám k evakuaci a přesunout se na jih, a bylo jim řečeno, aby se vrátili. Hamás rovněž brání odchodu cizích států z Gazy. V současné době se v pásmu Gazy údajně nachází 200 britských a 600 amerických občanů.
Rakety Hamásu zabíjejí Palestince
Neúspěšné rakety Hamásu představují pro civilní obyvatelstvo Gazy jasné a aktuální nebezpečí. Dne 17. října 2023 si výbuch v nemocnici Al-Ahli v Gaze vyžádal značný počet obětí. Následné vyšetřování IDF odhalilo, že za neúspěšné odpálení rakety, které vedlo k neštěstí, je odpovědný Palestinský islámský džihád (PIJ).
Hamás ohrožuje školy, nemocnice a mešity v Gaze
Tunely Hamásu „Metro“ nejsou jen ukryté na odlehlých místech, ale jsou strategicky umístěné pod nemocnicemi, školami, mešitami a objekty UNRWA. Tím nejen ohrožují tato místa teroristickou činností, ale také podkopávají základy a stabilitu budov, takže jsou náchylné ke zřícení.
Teroristická centra jsou umístěna pod nemocnicemi : Nemocnice Šifa ve městě Gaza není jen největším zdravotnickým zařízením v pásmu Gazy. Slouží také jako velitelské a řídicí centrum Hamásu, doplněné sítí teroristických tunelů a různými vstupy v areálu nemocnice. Hamás provozuje svá velitelská a kontrolní střediska na různých odděleních nemocnice.
Jeden z teroristů Hamásu potvrdil, že teroristická skupina využívá nemocnice a lékařské kliniky speciálně jako krytí pro své operace, protože ví, že Izrael se na ně nezaměří.
Hamás manipuluje médii
Hamás rovněž ovlivňuje mezinárodní média tím, že konflikt rámuje způsobem, který zastírá jeho vykořisťování palestinských civilistů. Tragické příběhy o mrtvých Gazanech se často dostávají na titulní stránky novin bez kontextu, že mnozí z nich se kvůli taktice Hamásu dostali do nebezpečí záměrně. Hamasem kontrolované palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze synchronizuje všechna svá mediální prohlášení s teroristickými vůdci Hamasu, čímž slouží jako propagandistická hlásná trouba.


Hana Lukešová


The post Jak Hamás zničil Pásmo Gazy first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden