Maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně zadrhly, Češi se opět obávají inflace
RSS

Maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně zadrhly, Češi se opět obávají inflace


LUKÁŠ KOVANDA
Vládě kvůli tomu citelně klesá inkaso DPH, což prohlubuje její schodek.
Tržby českého maloobchodu v dubnu zaostaly za očekáváním . Oproti březnu stagnovaly a meziročně polepšily reálně o 5,3 procenta. To je sice poměrně solidní dynamika, která však zaostává jak za očekáváním, tak třeba i za březnovým meziročním růstem. Ten podle revidovaných údajů činil 5,8 procenta. Přitom květnová čísla, která budou zveřejněna příští měsíc, zřejmě zlepšení situace neukáží. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se totiž v květnu letos poprvé zhoršila, byť nepatrně.
Důvodem zadrhnutí růstu spotřebitelských výdajů je fakt, že další nové dobré ekonomické zprávy jaksi došly . Zejména v prvních třech měsících roku se inflace stabilizovala, takže se lidé osmělili k navýšení svých nákupů. A to i kvůli vyhlídce na letošní celoroční růst reálných mezd. Ty by za celý letošní rok měly přidat 3,7 procenta, jak naznačila i včera zveřejněná čísla k vývoji mezd v letošním prvním čtvrtletí.
Letos vyhlížený růst reálných mezd představuje významné zlepšení oproti rokům 2022 a 2023, kdy reálné mzdy klesaly. Příznivý efekt tohoto vývoje se však zatím letos vyčerpal a v dubnu si lidé plněji uvědomili, že zlevňování potravin či energií má své meze a že cenová úroveň z doby před covidem je již nenávratně minulostí. Navíc se potýkali s citelnějším růstem cen v odvětví služeb. Přitom vnímali stále nepříliš utěšené vyhlídky české ekonomiky jako celku, které na důvěře nepřidávají, někteří se obávali i návratu výraznější obecné inflace. A proto ve výsledku v dubnu jejich výdaje meziměsíčně stagnovaly, přičemž v květnu zlepšení moc čekat nelze.
Přesto se však letos zatím spotřebitelská nálada celkově zlepšuje, což vede k nárůstu čerpání spotřebitelských úvěrů, což jen dále podporuje letošní růst maloobchodních tržeb. Ty podle našeho předpokladu letos celoročně přidají 2,5 procent. Ty však přesto nadále zůstávají znatelně pod svojí úrovní z roku 2019, tedy z doby před covidem a válkou na Ukrajině.
Dubnové zadrhnutí spotřeby domácností dělá vrásky na čele také vládě. V dubnu totiž kvůli němu poměrně citelně kleslo inkaso DPH, meziměsíčně o bezmála sedm procent.
 

lukaskovanda.cz

The post Maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně zadrhly, Češi se opět obávají inflace first appeared on .


Nejčtenější za týden