Verdikt nad Trumpem je pro nejisté voliče rozhodujícím momentem
RSS

Verdikt nad Trumpem je pro nejisté voliče rozhodujícím momentem


JANICE HISLE
Právníci, průzkumníci veřejného mínění a politici se vyjadřují k tomu, jak podle nich rozhodnutí newyorské poroty ovlivní prezidentské volby v roce 2024
Výsledek procesu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v New Yorku, který se týká falšování záznamů, s největší pravděpodobností ovlivní nerozhodnuté voliče – část voličů, která by mohla mít na prezidentské volby 5. listopadu velký vliv.
„Jedná se o klíčový okamžik volebního klání v roce 2024,“ řekl listu The Epoch Times profesor americké politické historie Jeff Bloodworth, když porotci 29. května zahájili jednání.
Jeff Bloodworth, který vyučuje na Gannonově univerzitě v pensylvánském Erie, uvedl, že vysokoškolsky vzdělaní voliči z předměstí se pravděpodobně rozhodnou podle verdiktu.
Bývalý prezident byl odsouzen za 34 případů falšování obchodních záznamů; odvolání je téměř jisté, uvedli právní experti.
Průzkumy ukázaly, že odsouzení bylo připraveno odklonit některé voliče od prezidenta Trumpa, předpokládaného republikánského kandidáta na prezidenta. Průzkumníci Trumpovy kampaně předpovídají, že vliv na hlasy voličů bude minimální.
Zdá se však, že rozsudek má velký bezprostřední vliv na získávání finančních prostředků. Několik komentátorů na internetu uvedlo, že bývalému prezidentovi přispěli, ale mnoho návštěvníků zahltilo webové stránky, což způsobilo jejich dočasný pád a musely být několikrát obnoveny.
Přesto může malé procento voličů rozhodnout o výhře či prohře ve volbách v roce 2024. Průzkumy neustále ukazují, že oba hlavní kandidáty od sebe dělí jen velmi malý rozdíl: Trumpa a současného demokratického prezidenta Joea Bidena.
Mnoho voličů není ochotno změnit svou deklarovanou věrnost exprezidentu Trumpovi, prezidentu Bidenovi nebo kandidátovi třetí strany, například Robertu F. Kennedymu mladšímu. Přesto podle průzkumu Quinnipiac University zveřejněného 22. května asi pětina voličů tvrdí, že je otevřena přehodnocení.
Mnozí z nich jsou „double-haters“, což je Bloodworthův termín pro voliče, kteří nemají rádi jak exprezidenta Trumpa, tak prezidenta Bidena. Těmto voličům velmi záleží na výsledku newyorského případu a je velmi pravděpodobné, že přijdou k volbám a odevzdají svůj hlas.
Bloodworth předpověděl, že rozsudek o vině Trumpa by tyto lidi „zahnal zpět do Bidenova tábora, jako tomu bylo v roce 2020“. Tehdy se volby „rozhodovaly na hraně“, řekl Bloodworth, a výsledkem bylo sesazení prezidenta Trumpa. Trump, který je nyní v plném proudu své třetí prezidentské kampaně, stále tvrdí, že je přesvědčen, že byl právoplatným vítězem – což je tvrzení, které mainstreamová média a mnozí demokraté odmítají.
Průzkum Quinnipiac zjistil, že 70 procent voličů pozorně sleduje newyorský proces, přičemž 46 procent respondentů se domnívá, že prezident Trump udělal něco nezákonného.
Přibližně 6 procent Trumpových příznivců uvedlo, že v případě odsouzení by pro něj méně hlasovali – což je číslo, které by „mohlo zvrátit rovnováhu“ ve velmi těsném souboji, uvedl Malloy.
 
Na sedmi státech může záležet nejvíce
Průzkumníci Trumpovy kampaně Tony Fabrizio a Travis Tunis však uvedli, že podle několika týdenních průzkumů bude mít newyorský proces zanedbatelný vliv na voliče v sedmi státech: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.
Z jejich průzkumu vyplynulo, že zprávy o newyorském procesu sledovalo velké procento demokratů a voličů prezidenta Bidena.
Ale segmenty voličů, na které se zaměřuje Trumpova kampaň, tedy nerozhodnutí voliči, měli mnohem menší pravděpodobnost, že budou o procesu informováni, „téměř nikdo ho nesledoval ‚velmi‘ pozorně“, uvedli tazatelé ve  zprávě  z 29. května, kterou zveřejnila Trumpova kampaň.
„Voliči v našich klíčových cílových státech si již na tento proces udělali názor. Většina voličů, zejména našich příznivců, se domnívá, že případ je politicky motivovaný a odsouzení by bylo [výsledkem] neobjektivního ukázkového procesu. Bidenovi voliči budou věřit, že prezident Trump je vinen, ať se děje, co se děje,“ uvádí se v memorandu. „A ti uprostřed jsou většinou nezúčastnění a jejich hlasy nebudou záviset na výsledcích procesu.“
Nedávné celostátní průzkumy, včetně průzkumu Quinnipiacu, ukázaly, že oba kandidáti jsou statisticky vyrovnaní. Trump však v klíčových státech stáhl náskok prezidenta Bidena a v některých státech považovaných za bašty demokratů taktéž snižuje náskok současného prezidenta.
Průzkumník Rich Baris pochybuje, že průzkumy veřejného mínění dokáží přesně odhadnout, jak budou voliči reagovat na newyorský rozsudek.
Několik  průzkumů  ukazuje, že voliči z řad menšin, jako jsou černoši a Hispánci, se odklánějí od prezidenta Bidena, kterého obviňují ze zdražování potravin, pohonných hmot a dalších potřeb.
Průzkumníci z Trumpova tábora uvedli, že volby s největší pravděpodobností rozhodne sedm států, na které se zaměřují, „nikoliv celostátní údaje, na které by se média chtěla zaměřit“.
Průzkumy veřejného mínění mohou být chybné
Průzkumník Rich Baris pochybuje, že průzkumy veřejného mínění dokáží přesně odhadnout, jak budou voliči reagovat na newyorský rozsudek.
Když průzkumníci položí takovou „zaujatou otázku“, výsledky jsou zkreslené, řekl Baris deníku The Epoch Times. Je to proto, že „voliči znají ‚správnou‘ odpověď, která se od nich očekává, i když by Bidena bez ohledu na to nikdy nevolili“.
Průzkumy veřejného mínění přinesly nepřesné výsledky v roce 2020, když zjistily, že impeachmenty prezidenta Trumpa by negativně ovlivnily počet jeho hlasů, uvedl Baris. „Nakonec vytvořil rekord v počtu hlasů, které kdy získal úřadující prezident,“ dodal.
Podle něj může mít případný rozsudek v některé z Trumpových právních kauz jen malý vliv na chování voličů. Odsouzení „voliči očekávají a věří, že je politicky motivované“, řekl.
Prezident Trump a mnozí jeho příznivci tvrdí, že čtyři trestní řízení proti němu představují „ovlivňování voleb“. Tvrdí, že tyto případy řídí administrativa prezidenta Bidena – což demokraté vehementně popírají, ačkoli republikánští zákonodárci tato obvinění vyšetřují.
Vivek Ramaswamy, bývalý republikánský prezidentský vyzyvatel, který nyní podporuje prezidenta Trumpa, předpověděl, že osvobozující rozsudek nebo odsouzení by bývalému prezidentovi politicky prospělo.
V případě zproštění viny by lidé viděli, že to „byl falešný proces,“ řekl Ramaswamy televizi  Fox News  před zahájením jednání. „Je to proces, ve kterém se (okresní prokurátor) Alvin Bragg zavázal voličům, že půjde po Donaldu Trumpovi. ‚Vy mi ho jmenujte, já vám ukážu jeho zločin‘; to byla jeho mentalita. Přesně to udělal.“ Bragg popírá politickou nevraživost.

Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg stojí se členy svého týmu na tiskové konferenci po odsouzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa v New Yorku 30. května 2024. (Spencer Platt / Getty Images)


V případě odsouzení „by vám nikdo ve Spojených státech amerických dodnes nedokázal říct, jaký přesně trestný čin Donald Trump spáchal. A pokud bude na základě toho odsouzen, uvidí v tom i nespravedlnost“, řekl Ramaswamy.
„Takže, tohle se vymstilo… vymstilo, jak mělo, a naštěstí budeme moci ukončit ozbrojování justice, až Trump vyhraje další období.“
Ačkoli Bloodworth řekl, že odsouzení by pravděpodobně poškodilo počty hlasů prezidenta Trumpa, takový výsledek může motivovat jeho příznivce, aby byli ještě více zatvrzelí. Mohli by být více motivováni poskytovat finanční příspěvky, objevovat se na shromážděních a podnikat další akce v jeho prospěch, řekl Bloodworth.
Pokud by porotci nebyli schopni dospět k jednomyslnému rozhodnutí, Trumpova kampaň by to jistě vytroubila jako „zproštění viny“, řekl Bloodworth, a velká část voličů by s tím souhlasila.
„Budou říkat: ‚V podstatě byl shledán nevinným,‘“ řekl. „To bude jejich shrnutí událostí. Trump má momentum a tohle by mu mohlo ještě přidat.“
Mark Bederow, newyorský obhájce v trestních věcech a bývalý asistent okresního prokurátora na Manhattanu, před vynesením rozsudku prohlásil, že po odsouzení bývalého prezidenta bude následovat „takový tlak, aby nebyl uvězněn“.
Bederow řekl deníku The Epoch Times, že uvěznění bývalého prezidenta za falšování obchodních záznamů by „lidem připadalo šílenější než cokoli, co kdy viděli“.
Janice Hisle

 
The post Verdikt nad Trumpem je pro nejisté voliče rozhodujícím momentem first appeared on .


Nejčtenější za týden