Robert Fico – evropský státník
RSS

Robert Fico – evropský státník


ZDENĚK KOUDELKA

Projev slovenského premiéra Roberta Fica z 5. 6. 2024 „Odpouštím a varuji“ po atentátu ukázal, že Roberto Fico je největším slovenským politikem, ale vešel i mezi malou elitu evropských politických osobností.

Fyzický stav
Předně je třeba ocenit, že se Robert Fico zotavuje z atentátu úspěšně. Atentát jej jako politika nezlomil. Zůstal silný. Byť jsou na něm patrné stopy pokusu vraždy, chuť politicky pracovat mu zůstala. Jeho ohlášený návrat do práce na přelomu června a července 2024 je obdivuhodný.
Úspěšný Slovák – evropský vůdce
Projev z 5. 6. 2024 dokazuje, že Robert Fico politicky pracuje již nyní a je skutečným předsedou vlády. Určuje směry slovenské politiky. Fico však míří dál. Otitulkování jeho projevu v angličtině jej zpřístupnilo světu. Fico ukázal, jaký má být významný evropský státník. Musí to být především úspěšný státník ve vlastní zemi, proto hovořil slovenský ke spoluobčanům. Tato vazba je určující.
Evropský rozměr politikovi zajišťuje to, že jeho názory osloví významnou část občanů jiných států, proto byl jeho projev otitulkován anglicky a věnoval se zásadním tématům, především vtahování evropských států proti vůli jejich obyvatel do války s Ruskem. Evropský státník nevzejde z bruselského odkladiště béčkových politiků, ale z nejvýznamnějších vůdců členských států. Fico takovým je, projev z 5. 6. 2024 to potvrdil.
Sledujme zdroje, média hlavního proudu nejsou vyvážená
Když jsem četl některé hanobící komentáře politických odpůrců Roberta Fica o jeho projevu, vzpomněl jsem si na dobu do roku 1989. Tehdy se nevěřilo tomu, co se psalo v novinách a televizi. Dnes je to obdobné, ale přece jen jiné v tom, že díky demokratickému a levnému internetu můžeme vidět originál projevu a díky jazykové blízkosti mu rozumět. Ti, kteří dosud neviděli, projev Roberta Fica z 5. 6. 2024 , ať jej shlédnou a udělají si názor na něj bez ideologické předpojatosti téma přežvykujících novinářů pražské kavárny.
Nám obyvatelům Čech, Moravy a Slezska, nezbývá než Slovensku Roberta Fica závidět. U nás po Václavu Havlovi, Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi významný státník rozměru Roberta Fica není.


The post Robert Fico – evropský státník first appeared on .


Nejčtenější za týden