Mezi dramatem a fraškou
RSS

Mezi dramatem a fraškouJAN KELLER

Pondělí. Premiér Petr Fiala, který se proslavil na sjezdech ODS velice tvrdým odsudkem Evropské unie coby útvaru, jenž postrádá zdravý rozum, se plně přihlásil k evropským idejím. Podle jeho současného názoru, který je stejně pevný a nekompromisní jako býval  ten minulý, Evropská unie nyní již nefunguje na ideologickém základu, ale působí jako nástroj řešení problémů. Toto prohlášení je  neklamným důkazem, že existuje minimálně jeden politolog, který v životě neslyšel nic o ideologii, které sám propadnul. V odborných příručkách ji najdeme pod heslem progresivismus.Úterý. Jistá docentka Karlovy univerzity a vědecká pracovnice Akademie věd ČR v rádiu prozradila, že u nás existuje jednosměrná mezigenerační solidarita, která jde od mladé generace ke generaci seniorní. Podle jejího expertního názoru se seniorům pomáhá nadproporčně oproti mladým lidem, což představuje velký společenský problém. K tomu dodala, že to vidí na studentech a na jejich psychické křehkosti.
Středa. Plukovník Otakar Foltýn, jenž byl jmenován prvním  koordinátorem strategické komunikace Úřadu vlády , důkladně  objasnil, jak chápe strukturu veřejného mínění v naší demokracii: „Jádro, kterým říkáme zombíci na poli informační války, tedy lidí, kteří už jsou bohužel zaměření proti vlastnímu státu, jsou nižší jednotky procent. Kousnutím do svého okolí, ať už reálného, nebo kybernetického, mohou vytvořit zombíky z dalších. S částí populace, kterou nemá smysl už přesvědčovat, protože na ně neplatí fakta, ale výhradně emoce, by bylo extrémně složité něco dělat. Nemáme na to čas.“
Čtvrtek. Uplynulo 80 let od vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada evropských představitelů, americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s chotí. Rusko nebylo na akci pozváno. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém slavnostním projevu ovšem překvapivě poznamenal, že to byla právě “Rudá armáda, která svými obětavými činy na východní frontě vytvořila podmínky pro úspěšnou spojeneckou vyloďovací operaci v Normandii a zadržela značné síly nacistů”.
Pátek. Za blíže neobjasněných okolností zemřel předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny , do které si premiér Petr Fiala svého času odložil milion korun, aby nehrozilo, že se mu tyto drobné nějakým nějakým způsobem zúročí. Poté, co v pátek ráno odvezl bankéř svoji dceru do školy, byl nalezen mrtvý. Podle policie se jedná nepochybně o sebevraždu. Naši zkušení investigativní novináři neprojevili o tuto kauzu zájem.
Sobota. Titulek z médií oznamuje: „Německo nemá dost krytů pro všechny. Upravte si sklep, radí odborníci.“ Podle expertů by v případě útoku představovaly největší nebezpečí pro civilisty létající trosky a střepiny či tlaková vlna výbuchu. Podzemní místnosti nebo stávající bunkry ve veřejných budovách, obchodních domech, garážích a stanicích metra by byly ve velkých městech vhodné zejména pro lidi, kteří jsou mimo domov a hledají ochranu před překvapivým útokem. Německo má z dob studené války k dispozici necelých šest set použitelných bunkrů. Ty mohou pojmout zhruba 470 tisíc lidí. Ti ostatní z 85 milionů obyvatel Německa by si měli svépomocí zbudovat kryt u sebe doma ve sklepě, poradili odborníci na bezpečnost.
Neděle. Jsou oznámeny výsledky voleb do Evropského parlamentu. Ve Francii je po drtivé prohře vládní strany rozpuštěn parlament a jsou vypsány předčasné volby. V Německu je fatálně otřesena pozice kancléře Olafa Scholze a celé trojbarevné vládní koalice. V Česku dopadly volby tak nějak na půl cesty mezi dramatem a fraškou. Za vítěze se může považovat jak Babiš, tak antibabišovská Fialova trojkoalice. Hlavním vítězem je ovšem automobilový závodník, který si odskočil k volbám jen tak ze své stáje. Ti ostatní paběrkují, i když si to s výjimkou Pirátů, kteří propadli na celé čáře, asi nepřiznají. Jindřich Rajchl a socdem se nezmohli ani na to paběrkování. Na rozdíl od Francie a Německa jsme se prostě osvědčili jako pevný pilíř Evropské unie.


 
  Jan Keller

The post Mezi dramatem a fraškou first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden