Revoluce to nebyla. Jen bouchnutí do stolu …
RSS

Revoluce to nebyla. Jen bouchnutí do stolu …VLASTIMIL VESELÝ
Revoluce to nebyla. Jen bouchnutí do stolu od těch, kteří už toho mají dost. Je obrácení poměru 9:12 na 12:9 ve prospěch opozičních stran hodně nebo málo? Záleží také na tom, koho kam počítáte pro klíčová témata. Těch vyložených progresivistů se dostalo jen pět – Niedermayer s Kolářem za Topku, Nerudová s Farským za STAN a Gregorová. Její vykroužkování u Pirátů čtu jako převahu radikálního křídla, které už nechce být součástí této vlády.
Volby byly prohrou především Pirátů a ODS. Preference Fialovy strany vůči Topce se pohybovaly kolem poměru 5:1, na získané mandáty je to ale nakonec 3:2. Vedle ANO, Motoristů a Stačilo může slavit právě Topka, které ODS obětovala minimálně jeden mandát a pomohla tak Pekarové prodloužit o pár měsíců agónii strany.
 
Mnohem výrazněji se otřásl establishment v západní Evropě, kde pokračuje vzestup národních konzervativců – směru, kterého se Fialovo vedení vzdalo výměnou za spolupráci s neomarxisty a woke progresivisty. Ve Francii smetlo Le Penové Národní sdružení vládnoucí stranu tak, že prezident Macron vyhlásil nové volby. V Německu skončila všemi médii a bezpečnostními službami ostrakizovaná AfD druhá, přičemž se může do budoucna opřít o velkou podporu mezi mladými. Národní konzervativci výrazně uspěli také v Itálii, Holandsku a Belgii, kde dokonce rezignoval premiér. Socialistická levice podporující masovou migraci a klimatické náboženství prohrála i ve Španělsku.
O to hlavní se teprve hraje v těchto chvílích v Bruselu. Frakce Lidovců, Socialistů a „Liberálů“, které nesou největší odpovědnost za úpadek EU posledních let, stále dají pohodlnou většinu, ale dva faktory přinesou drhnoucí písek do soukolí. Za prvé si myslím, že samotná EPP se posune více doprava, a za druhé frakcemi notně zamíchají desítky nových europoslanců. Možná vzniknou i frakce nové. Orbán s Meloniovou a Salvinim, francouzské Národní sdružení a polská PiS budou síla, se kterou se bude muset počítat. Blokační menšiny už půjde stavět snadněji a ve výborech získají konzervativci také silnější pozice pro stopky progresivistických agend.
Jsem moc zvědav, zda ANO zůstane u Macronovců v ALDE (RENEW), s nimiž je Babišova domácí politika v přímém rozporu. A jestli ODS skousne Orbánův Fidesz v ECR, resp. zda se jich se třemi poslanci vůbec budou ptát. Neméně zajímavé bude sledovat, zda s těmito výsledky nechá Fiala českého komisaře pro nominanta STANu nebo Pirátů, když má ODS silného kandidáta v Marku Morovi, ex-členovi rady ČNB. To by totiž mohla být další vypálená sirka v krabičce, jejíž vznícení může mít vliv na funkci předsedy.
Od nového předsedy Evropské komise si nic dobrého neslibujme. Zvlášť pokud to bude favorizovaná von Leyenová, které se už nechala slyšet, že chce stavět baštu proti populistům a krajní pravici. Je vidět, že tyto zombie se vůbec nepoučily a chtějí nadále vyostřovat rozpory mezi unijní věrchuškou a běžnými Evropany. Obávám se, že budeme svědky pokusů zneužívat tajné služby k cenzuře vlastních občanů a nepohodlných stran.
Ne, revoluce to zatím nebyla. Většina lidí u nás se má stále docela dobře, migrační pakt ještě nestihl zničit bezpečnost na našich ulicích a tak mnozí zůstali doma a rozhodování nechali na jiných. Chvílemi to připomíná konec osmdesátek, kdy Češi opatrně sledovali dění v okolních zemích a čekali, kdy to spadne. Možná budeme zase skoro poslední – jako když tenkrát Maďaři a Poláci už léta pracovali na demontáži ideologické totality z jednoho centra.
Fialova vláda je stále legální, ale legitimitu už ztratila. Minimálně k tomu, aby s tak nízkou důvěrou zásadně měnila férový volební systém korespondenčním hlasováním. To je pro mě a řadu dalších červená linie tolerance. Jestliže bude dál tlačit stejným tempem na pilu, narazí už tvrději. Další volby jsou hned na podzim.
FB

The post Revoluce to nebyla. Jen bouchnutí do stolu … first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden