Průlomový zákon v Mongolsku: občané budou mít přímý příjem z přírodních zdrojů
RSS

Průlomový zákon v Mongolsku: občané budou mít přímý příjem z přírodních zdrojů


Mongolský parlament 19. dubna schválil důležitou legislativu, která umožní zřízení národního státního investičního fondu. (Foto: Flickr)

Cílem této legislativy je přerozdělit peníze získané z využívání strategických přírodních zdrojů země ve prospěch mongolského lidu a obnovit rovnováhu mezi překrýváním podnikání a politiky.Zřízení takového fondu vyvolává hlubší diskusi o těžebních konglomerátech, korupci a také o alokaci a redistribuci bohatství.
Bývalý mongolský prezident se vysmívá Putinovi mapou

Nedávno byl přijat zákon, podle kterého budou velké těžební společnosti povinny odvádět až 34 % svých zisků do Národního fondu sociálního zabezpečení (NWF). Tyto prostředky budou rozdělovány přímo na registrované bankovní účty občanů země.Právní dokument rovněž upřesňuje, že finanční transakce a alokaci těchto fondů bude mít na starosti Ministerstvo financí a Mongolbank.Na úrovni správy se v legislativě hovoří o využití digitálních platforem v rámci snahy vlády bojovat proti korupci tím, že je zajištěna transparentnost a dostupnost účtů nových fondů.Mongolský lid, který si uvědomuje závislost Mongolska na těžebním sektoru, potřebuje mít ze zdrojů země prospěch – nikoliv prostřednictvím výplat v hotovosti, ale prostřednictvím stabilního a moderního systému zdravotní péče, kvalitního vzdělání, pracovních příležitostí a zdravého prostředí pro výchovu rodin.Zdroj: thediplomat.com
Článek Průlomový zákon v Mongolsku: občané budou mít přímý příjem z přírodních zdrojů se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden