Jakou strategii plánují američtí demokraté využít ve volbách v roce 2024?
RSS

Jakou strategii plánují američtí demokraté využít ve volbách v roce 2024?


LAWRENCE WILSON/JACOB BURG

Letošní volby nebudou zcela záviset na Donaldu Trumpovi nebo Joeu Bidenovi; politické strany využívají státní volební opatření k povzbuzení volební účasti.

Nejvyšší soud na Floridě vydal 1. dubna dlouho očekávané rozhodnutí, kterým potvrdil zákaz potratů v 15. týdnu těhotenství, který byl podepsán v roce 2022. Rozhodnutí otevřelo cestu k zákazu šestitýdenních potratů, který vstoupil v platnost 1. května 2024.
Druhé rozhodnutí z téhož dne umožnilo předložit voličům iniciativu na změnu státní ústavy, která by zaručila přístup k potratům. Skupina na podporu potratů již zajistila potřebné podpisy, takže ústavní otázka týkající se potratů bude v listopadu zařazena do floridského hlasování.
Sotva o týden později potvrdil arizonský nejvyšší soud zákon z roku 1864, který zakazuje téměř všechny potraty ve státě. O tři dny později zahájila Bidenova kampaň ve státě nákup reklamy, včetně billboardu s nápisem: „Potraty jsou v Arizoně zakázány díky Donaldu Trumpovi. Nezastaví se, dokud nebudou zakázány v celé zemi. #TrumpsAbortionBan“.
Demokraté využívají potraty jako ústřední téma voleb v roce 2024 a tuto kampaň vedou prostřednictvím volebních iniciativ v klíčových bojových státech.
V Arizoně probíhá kampaň za změnu ústavy státu, která má zajistit „základní právo“ na potrat až do okamžiku, kdy dítě může přežít mimo dělohu, což je obvykle kolem 24. týdne. Umožňovalo by také pozdější potraty za účelem záchrany života matky nebo ochrany jejího fyzického či duševního zdraví.
V Nevadě se připravuje petiční akce za zařazení dodatku o přístupu k potratům. V Coloradu a Marylandu budou voliči o dodatcích týkajících se potratů rozhodovat v listopadu.
„Strategie demokratů před tímto volebním cyklem spočívala v tom, že se tato opatření dostanou do hlasování v každém velkém státě,“ řekl deníku The Epoch Times republikánský stratég Marcus Dell’Artino z Phoenixu.
Republikáni používají stejnou taktiku s volební integritou – umisťují související opatření na hlasovací lístky v devíti státech, včetně Arizony, Floridy a Wisconsinu.
Obě strany zřejmě věří, že jim jejich úsilí pomůže na podzim a že samotná volební opatření jsou úspěšným způsobem, jak podpořit určitou věc.
Ve volbách v roce 2022 rozhodovali voliči ve 38 státech o 140 celostátních volebních opatřeních, uvádí Ballotpedia. Voliči schválili 69 procent opatření a 31 procent jich zamítli.
Hnutí za změnu státních ústav, které mají zaručit přístup k potratům, je promyšlenou strategií Demokratické strany, která má mobilizovat voliče k listopadovým volbám.
Demokratický výbor pro kongresovou kampaň tuto strategii představil v memorandu z 5. dubna. Za „historickou“ volební účast při volbách mimo volební období v listopadu 2023 označil výbor volební návrh na doplnění potratů do státní ústavy v Ohiu. Voliči ve státě toto opatření schválili v poměru 57 % ku 43 %, což je rozdíl 14 %. Prezident Trump vyhrál v Ohiu v letech 2016 i 2020 o osm procentních bodů.Zleva: Soudci arizonského nejvyššího soudu William G. Montgomery, John R. Lopez IV, Ann A. Scott Timmer, předseda soudu Robert M. Brutinel, Clint Bolick a James Beene naslouchají ústním argumentům ve Phoenixu 20. dubna 2021. (Matt York / AP Photo, File)
„Když se v hlasování objeví potrat, voliči přijdou bránit svá práva,“ uvádí se v memorandu. „Sedm klíčových států je na cestě k tomu, aby se v roce 2024 dostala do voleb potratová opatření … to dále zaručuje, že reprodukční svoboda zůstane pro voliče v listopadu tohoto roku hnacím motorem.“
Využití momentu
Od roku 2022, kdy Nejvyšší soud zrušil rozsudkem ve věci Dobbs versus Wade rozhodnutí ve věci Roe versus Wade, které po celá desetiletí limitovalo omezení, jež mohly státy na potrat uvalit, se kolem problematiky přístupu k potratům vytváří stále dusnější atmosféra.
Během 18 měsíců od rozhodnutí Dobbs sedm států předložilo veřejnosti otázky týkající se potratů. V červených i modrých státech se voliči postavili na stranu přístupu k potratům.
Voliči v Kansasu hlasovali pro zachování současného stavu, který ve státní ústavě stanoví právo na potrat, zatímco v Kentucky hlasovali pro zamítnutí dodatku, který říkal, že na potrat není ústavní právo.
Demokraté na toto téma apelovali více než dva roky, zatímco republikáni pomalu přiznávali, že mnoho jejich voličů není nakloněno téměř úplnému zákazu potratů.
Voliči v Montaně odmítli opatření, které by prohlásilo živě narozené dítě v jakémkoli stádiu těhotenství za právnickou osobu a vyžadovalo pro něj lékařskou péči. Opatření rovněž zahrnovalo trestní sankce pro poskytovatele zdravotní péče, kteří by porušili část zákona týkající se „živě narozených dětí“, a to stanovením maximální výše pokuty 50 000 dolarů a/nebo 20 let vězení.
Mezitím voliči v Kalifornii, Michiganu, Vermontu a Ohiu změnili ústavy svých států tak, že do nich zahrnuli právo na „reprodukční svobodu“ definovanou tak, že zahrnuje potraty a antikoncepci.
Demokraté na toto téma apelovali více než dva roky, zatímco republikáni pomalu přiznávali, že mnoho jejich voličů není nakloněno téměř úplnému zákazu potratů.
Ve Virginii využili demokraté zájmu guvernéra Glenna Youngkina o zákaz potratů v 15. týdnu ke kampani o přístupu k potratům v roce 2023. Znovu převzali kontrolu nad generálním shromážděním státu, což přimělo prominentní demokraty, aby z potratů učinili ústřední bod kampaně v roce 2024.
„Vyhlídka na celostátní zákaz potratů je reálná,“ prohlásila v prosinci 2023 michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová.
Whitmerová v červnu 2023 založila politický akční výbor Fight Like Hell, jehož cílem je získávat finanční prostředky na kampaň pro demokratické kandidáty, kteří „neochvějně bojují za pracující lidi a jejich základní svobody“.
Bidenova kampaň zveřejnila 8. dubna emotivní reklamu, v níž vystupuje texaská žena, které byl odmítnut potrat poté, co jí bylo řečeno, že její dítě nepřežije porod. Přes slzavé vzlyky ženy se na obrazovce objevuje text: „Tohle udělal Donald Trump.“Příznivci volebního zákona č. 1 v Ohiu jásají při příchodu výsledků voleb na večírku v Columbusu v Ohiu 7. listopadu 2023. Ústavní dodatek kodifikoval právo na antikoncepci, léčbu neplodnosti a potraty až do okamžiku životaschopnosti plodu, přičemž po tomto okamžiku povoluje omezení. (Andrew Spear / Getty Images)


Arizonští demokraté využili tohoto problému ihned po rozhodnutí nejvyššího soudu svého státu z 9. dubna.
„Dnešní dívky a mladé ženy nemají kvůli Donaldu Trumpovi taková práva jako kdysi my,“ prohlásila 9. dubna starostka Phoenixu Kate Gallego. „Donald Trump je nebezpečný a bezohledný.“
Arizonská generální prokurátorka Kris Mayesová, která byla těsně zvolena v roce 2022, tvrdí, že k jejímu vítězství přispěly ohlasy na Dobbsovo rozhodnutí. Podle ní bitva o přístup k potratům způsobí, že nezávislí a propotratoví republikáni budou v roce 2024 opět volit demokraty.
Prezident Trump 10. dubna prohlásil, že rozhodnutí arizonského nejvyššího soudu „je třeba narovnat“.
„Pokud je minulost prologem, bude to mít trvalý dopad na politiku v Arizoně,“ řekla Mayesová 9. dubna.
Republikáni, kteří jsou nyní na tuto problematiku naladěni, postupují opatrně.
Prezident Trump 10. dubna prohlásil, že rozhodnutí arizonského nejvyššího soudu „je třeba narovnat“.
„A jsem si jistý, že guvernér a všichni ostatní to uvedou opět na pravou míru a bude o to postaráno,“ řekl.
Arizonská republikánka Kari Lakeová, kandidátka do amerického Senátu, uvedla, že rozhodnutí soudu „neodpovídá tomu, co si lidé ve státě myslí“.
„Nejde ani tak o zákaz potratů, jako spíše o záchranu dětí,“ řekla.
Prezident Biden vyhrál v roce 2020 v Arizoně 2,4 % a v Nevadě 0,4 %.
Prezident Trump v roce 2020 vyhrál Floridu o 3,4 procentního bodu, ale demokraté hýří vyhlídkami na tamní obrat.Voliči přicházejí na předvolební akci ve městě Keene ve státě New Jersey 20. ledna 2024. (Joseph Prezioso / AFP via Getty Images)


K 31. březnu měli demokraté před republikány náskok více než 15 milionů dolarů. „Rozhodně vidíme Floridu jako klíčový stát,“ řekla 2. dubna novinářům během telefonátu vedoucí kampaně Biden-Harris Julie Chávez Rodríguezová.
Integrita voleb
Republikáni si jako téma pro rok 2024 zvolili integritu voleb a připravili k tomu volební iniciativy.
Toto téma je přirozené pro Trumpa, který dlouhodobě tvrdí, že volby v roce 2020 byly ukradeny, a často vyjadřuje obavy, že volby v roce 2024 by mohly být poznamenány podvody.
Podle průzkumu  Quinnipiac University  z ledna 2022 se přibližně 76 % republikánů domnívá, že ve volbách 2020 došlo k rozsáhlým podvodům. Podle  průzkumu   Morning Consult a Bipartisan Policy Cente r z prosince 2023 má jen polovina republikánských voličů důvěru v to, že v nadcházejících volbách budou hlasy na celostátní úrovni spočítány přesně.
Michael Whatley a Lara Trumpová, nový tým vedení Republikánského národního výboru, po svém březnovém nástupu do čela rychle ohlásili zvýšený důraz na integritu voleb. To zahrnovalo vytvoření oddělení pro integritu voleb v rámci organizace.
Voliči v devíti státech, včetně čtyř rozhodujících, budou v listopadu rozhodovat o otázkách týkajících se integrity voleb.
Trumpová také uvedla, že chce, aby se program RNC pro školení volebních pozorovatelů rozšířil po celé zemi.
Taková opatření jsou potřebná, „aby se lidé uklidnili v době, v jaké se právě nacházíme, kdy mají opravdu pocit, že ve volbách v roce 2020 nebylo něco úplně v pořádku, a lidé mají stále spoustu nezodpovězených otázek,“ řekla.
Voliči v devíti státech, včetně čtyř rozhodujících, budou v listopadu rozhodovat o otázkách týkajících se integrity voleb.
Voliči ve Wisconsinu, kteří 2. dubna rozhodli o zákazu využívání soukromých darů k financování voleb, budou v listopadu hlasovat o ústavním dodatku, který stanoví, že volit mohou pouze občané USA. Voliči v Idahu a Kentucky budou zvažovat zákaz hlasování pro osoby bez občanství.
Voliči na Floridě budou zvažovat referendum, které má kandidátům znemožnit financování volební kampaně z veřejných zdrojů, pokud budou souhlasit s omezením výdajů.
Arizonští voliči budou rozhodovat o legislativním referendu, které vyžaduje stranické primární volby a zakazuje používání primárek, v nichž dva nebo čtyři nejlepší kandidáti postupují do všeobecných voleb bez ohledu na stranickou příslušnost. Tento systém, někdy nazývaný džungle, je často upřednostňován demokraty.
V Nevadě budou voliči v otázce položené demokraty uvažovat o opaku; zda přijmout nestranický systém „všichni proti všem“ pro primární volby a zda umožnit volbu podle pořadí pro všeobecné volby.Lidé hlasují během republikánských prezidentských primárek v Jižní Karolíně v Columbii 24. února 2024. (Sean Rayford / Getty Images)


Stranické manévry
Volební opatření v celostátních volbách mohou být nejužitečnější tím, že udržují žhavá témata v hledáčku veřejnosti.
„Nemůžete lidi donutit, aby si něco mysleli, ale můžete je donutit, aby o věcech přemýšleli,“ řekl Nicholas Higgins, profesor politologie na Northern Greenville University. Politické strany mají tendenci zařazovat sociální témata do volebních lístků, aby si vynutily pozornost k záležitostem, ve kterých mají určitou výhodu.
„Pokud se o těchto věcech hodně mluví v médiích, což si myslím, že v některých státech může být, pak existuje potenciál pro vyšší účast,“ řekl pan Higgins deníku The Epoch Times.
Volební opatření týkající se potratů a legalizace marihuany povzbudí základní demokratickou voličskou skupinu.
„Biden, a tedy i demokraté obecně, nemají dostatečný zájem společnosti,“ řekl Donald Nieman, profesor politologie na Binghamtonské univerzitě.
„Volební opatření týkající se potratů a legalizace marihuany povzbudí základní demokratickou voličskou skupinu … což by mohlo změnit pravidla hry,“ řekl deníku The Epoch Times.
To znepokojuje republikánského průzkumníka veřejného mínění Neila Newhouse, který uvedl, že příběhy o tom, že ženy mají potíže s interrupcemi, by mohly v období do voleb hodně ovlivnit mediální pokrytí.
„Myslím, že to bude mít vliv na volby,“ řekl Newhouse deníku The Epoch Times. Nemyslí si, že demokraté Floridu obrátí, ale „její uvedení do hry je určitě možné“.
Jiní odborníci nejsou přesvědčeni, že mnoho republikánských voličů rozdělí svůj lístek.
„Nevidím v tom tak velký vyrovnávač, jak demokraté doufají,“ řekl Jim Lee, prezident a generální ředitel společnosti Susquehanna Polling and Research.
„Budou volit Trumpa a pak budou hlasovat pro kodifikaci potratů ve státní ústavě,“ řekl deníku The Epoch Times.
Bývalý prezident Donald Trump hovoří 10. dubna 2024 v Atlantě. (Jason Allen / AP Photo)
Další naléhavé problémy
Vzhledem k tomu, že voliči budou v listopadu čelit tolika naléhavým otázkám, není zatím jasné, jak velký vliv budou mít volební iniciativy na prezidentské volby – i když klíčová bude volební účast.
„Průzkumy neustále ukazují, že ekonomika, inflace, imigrace a veřejná bezpečnost jsou čtyři klíčové otázky, v nichž chtějí Američané jednat,“ řekl Lee.
Podle celostátního únorového průzkumu Pew Research Center je posílení americké ekonomiky hlavním zájmem 73 % voličů. Obrana proti terorismu je na druhém místě s 63 %, následuje omezení vlivu peněz v politice s 62 %. Snížení nákladů na zdravotní péči, zlepšení vzdělání a finanční zajištění sociálního zabezpečení se shodně umístily na čtvrtém místě (po 60 %).
Pouze 9,6 % Floriďanů uvedlo v  průzkumu  Emerson College z 11. dubna, že nejdůležitějším tématem je pro ně přístup k potratům. Na dalších místech se umístily ekonomika, dostupnost bydlení a imigrace.
V Arizoně, kde ceny benzínu přesáhly čtyři dolary, konzultant volební kampaně GOP Barrett Marson řekl, že pokud republikáni nebudou mluvit o imigraci a ekonomice, riskují prohru.
„Jsme zahlceni otázkami, které nás ovlivňují a budou ovlivňovat po následující čtyři roky a dále,“ řekl Marson deníku The Epoch Times. „To bude mít dopad na závody nahoře i dole.“
 


Lawrence Wilson /  Jacob Burg, Epoch Times


The post Jakou strategii plánují američtí demokraté využít ve volbách v roce 2024? first appeared on .


Nejčtenější za týden