Putin představil Ukrajině novou nabídku míru s okamžitým příměřím
RSS

Putin představil Ukrajině novou nabídku míru s okamžitým příměřím


Ruský prezident prohlásil, že válka na Ukrajině skončí, pokud se Kyjev vzdá své žádosti o vstup do NATO a stáhne vojska ze čtyř regionů, které Kreml obsadil a jednostranně anektoval. (Foto: Flickr)

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že „okamžitě“ nařídí příměří na Ukrajině, pokud Kyjev začne stahovat vojáky ze čtyř regionů okupovaných a jednostranně anektovaných Moskvou v roce 2022 a vzdá se plánů na vstup do NATO.Během pátečního projevu na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě Putin uvedl, že jeho návrh by přinesl „konečné řešení“ konfliktu namísto jeho „zmrazení“, a zdůraznil, že Kreml je „připraven neprodleně zahájit jednání“.„Uděláme to okamžitě,“ řekl ruský vůdce a dodal, že návrh by obnovil „jednotu“ mezi oběma válčícími národy a Evropou v širším smyslu. Kyjev se k tomu bezprostředně nevyjádřil.
Zelenskyj: Putin je nebezpečný a mnohem děsivějšíUkrajina chce vstoupit do 32členné vojenské aliance a požaduje, aby Rusko stáhlo své vojáky ze všech území.Putinovy poznámky zazněly v době, kdy se v Itálii sešli vedoucí představitelé skupiny G7 a dohodli se na poskytnutí úvěrového balíčku ve výši 46 miliard eur pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rovněž podepsal desetiletou bezpečnostní dohodu se svým americkým protějškem Joem Bidenem.Švýcarsko bude tento víkend rovněž hostit světové lídry – nikoli však z Moskvy -, kteří se pokusí vytyčit první kroky k míru na Ukrajině.
Putin: Nechceme třetí světovou válku, ale jsme připraveni

Konference se opírá o prvky desetibodového mírového vzorce, který Zelenskyj představil na konci roku 2022, a jejím cílem je sjednotit mezinárodní společenství a promítnout sílu proti Rusku.Rusko zahájilo svou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Poté, co ukrajinské síly zmařily ruský pokus o útok na hlavní město, se většina bojů soustředila na pohraniční oblasti na jihu a východě země.Rusko plně nekontroluje žádný ze čtyř regionů, které v roce 2022 nelegálně anektovalo, ale Putin trval na tom, aby se z nich Kyjev zcela stáhl a v podstatě je v rámci svých administrativních hranic postoupil Moskvě.V Záporoží na jihovýchodě Rusko stále nekontroluje stejnojmenné správní město regionu. V sousední Chersonské oblasti se Moskva v listopadu 2022 stáhla z jejího největšího města a stejnojmenného hlavního města.Zdroj: euronews.com
Putin je prý připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří

Článek Putin představil Ukrajině novou nabídku míru s okamžitým příměřím se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden