A tohle je současný americký prezident?!
RSS

A tohle je současný americký prezident?!


PETR VLK

Budu  do omrzení opakovat,  že konzumovat  český  mainstream je  jen  ztráta  času.  Ve  srovnání s  tím  opravdu  velký, míněnítvorným  na Západě.  Z  toho  velkého západního  originálu  se  lze  vždycky  cosi dozvědět,  z toho našeho  jen  propagandistická  hesla  a účelovou  demagogii , chránící  současné  místní  nabobské  papaláše.Kromě  jiných pravidelně  nepravidelně  sleduji  vysoceprestižní  americký Time.  A ten minulý  týden přinesl  mimořádně  výživný  rozhovor  s Joe  Bidenem.  Po  jehož  přečtení  soudný  člověk  jen spráskne  ruce a zoufale  zařve – pro pána  Jána,  tohle  je  současný a  dost možná  budoucí  americký prezident??? Ostatně posuďte  sami a  nenechte se mnou ovlivnit. Originál  je k nalezení zde
Read the Full Transcript of President Joe Biden’s Interview With TIME
podle  překladače
Přečtěte si celý přepis rozhovoru prezidenta Joe Bidena pro TIME
pro úplnost  dodám, že tentokráte  si kvalitou strojního překladu nejsem dvakrát  jistý a  angličtináři,  jež  materie  zaujme , neudělají  chybu , když půjdou  rovnou  na  původní  zdroj.
Prezident Joe Biden se 28. května posadil k rozhovoru pro TIME v Bílém domě.
V průběhu rozhovoru Biden dlouze hovořil o své zahraničněpolitické agendě, včetně svých názorů na Čínu, Tchaj-wan, Ukrajinu a Izrael, stejně jako o obavách ohledně svého věku, když se uchází o znovuzvolení.
Níže je lehce upravený přepis rozhovoru, který vedli šéf TIME Washington Bureau Massimo Calabresi a šéfredaktor Sam Jacobs. Klikněte sem a  přečtěte si naši kontrolu faktů  .Děkuji  za  rozhovor, pane prezidente. Vážíme si vašeho času. Kde je  jistě  zaplněn každý  okamžik. Pusťme se  do toho. Příští týden cestujete do Normandie na 80. výročí Dne D, abyste si připomněli zlom ve vedení Ameriky  svobodnému světu. Ale výročí přichází v době, kdy USA pod vaším vedením nebyly schopny odvrátit krize. Nejprve v Afghánistánu, poté na Ukrajině, v Izraeli a narůstající napětí na Dálném východě. Je Amerika stále schopna hrát roli světové velmoci, kterou hrála ve druhé světové válce a ve studené válce?
Biden: Ano, plánujemetoho  ještě víc. My jsme, my jsme  světová  velmoc. A to, co jsem zdědil, jako důsledek chyby, kterou jsme udělali v Afghánistánu, není ztráta v Afghánistánu, omluvte mě. Ale myslím si, že tento pohled, věřím, že mám zásadně jiný pohled než pan Trump na řadu věcí. Zaprvé: Opravdu věřím, že po celém světě máme aliance založené na hodnotách i  praxi. A on, Trump, je chtěl prostě opustit. Říká, že dělá praktické věci, které dělá   z  očí  do očí.
No, moc toho nezvládl. A tak se dostáváme do situace, kdy když jsem do toho vstoupil, když jsem složil přísahu, byli jsme v pozici, kde jsme neměli – například v té době existuje citát od Macrona, že v roce 2019 že Trump chtěl vykuchat NATO. Myslel si, že NATO je zbytečné. A že je  nutné přehodnotit celý vztah se Spojenými státy, protože už nevedou svět.
Ten citát mám tady. A už nevedou svět a transatlantická aliance musí být znovu prozkoumána. A zajímavé na tom je, že nyní jeho bývalý poradce John Bolton říká, že si je jistý, že první věcí, kterou by Trump udělal, kdyby byl znovu zvolen, by bylo úplné vystoupení z NATO.
A tak jsem vždy věřil, že v americké bezpečnosti existují dva prvky a tím největším prvkem a naším normativním příkladem jsou naše spojenectví, naše spojenectví. Ve srovnání se zbytkem světa jsme dali dohromady nejsilnější alianci v historii,  to zaprvé. Za druhé, jsme v situaci, kdy jsme schopni se pohybovat způsobem, který reflektuje, jak moc se svět změnil, a stále jsme ve vedení světa. To je naše bezpečnost. Například myšlenka, že když se Putin rozhodl jít do Ruska – myslím tím, že půjde z Ruska na Ukrajinu – důvod, proč jsem vyčistil zpravodajské informace, abychom mohli zveřejnit informace, o kterých jsme věděli, že zaútočí, byl dát světu poznat, že jsme stále ve vedení. Pořád víme, co se děje.
Mimochodem, pokud jste to nečetli, měli byste.  [Vytahuje  kopii  projevu, který Putin pronesl 21. února 2022]  Je to projev k ruskému lidu o problému Donbasu z 21. února, kdy se Moskva ohlásila. A vysvětluje, proč věřím Trumpovi – čemu nikdy nerozuměl – což je to Rusko, nešel jen do Moskvy, myslím z Ruska na Ukrajinu, aby jim zabránil mít zbraně atd. Věří, že je to od začátku nezbytná součást Ruska.
Právě se odhalil, přímo. Řekl a řekl: „Znovu bych rád zdůraznil, že Ukrajina není naší sousední zemí. Je to nezcizitelná součást naší vlastní historie, kultury a duchovního prostoru… Od nepaměti si lidé žijící na jihozápadě toho, co historicky bylo Rusko, v ruské zemi říkali Rusové a pravoslavní křesťané.“ A jde dál. Celý tento projev pronáší o tom, proč je součástí obnovení Sovětského svazu.
Takže porozumět Putinovým cílům, světu, Západu, Spojeným státům a vy sami čelíte obtížné situaci na Ukrajině. Válka je vedena každý den, v průměru je zabito nebo zraněno 42 ukrajinských civilistů. Je ruský návrh na ukončení války na Ukrajině tím nejlepším, v co může Ukrajina v tuto chvíli doufat?
Biden: Ne, není. A mimochodem, nevím, proč přeskakujete všechno, co se mezitím stalo.  Ruská armáda byla zdecimována. O tom nepíšete. Bylo to děsně zdecimování  . Bod jedna.
Za druhé, NATO je podstatně silnější, než bylo, když jsem nastupoval do úřadu. Já to dal dohromady. Nejen, že jsem obnovil fakt, že to je nejsilnější aliance v historii světa, ale dokázal jsem ji rozšířit. Když jsem byl na jednom ze setkání G7 v Evropě. po návratu jsem  zavolal  finského prezidenta, protože když jsem se začátkem roku setkal s Putinem, řekl, že chce vidět finizaci NATO. Řekl jsem mu, že nedostane finizaci, ale natoizaci Finska. A všichni si mysleli, včetně vás, že jsem blázen.
A hádejte co? Udělal jsem to. Udělal jsem to. A teď jsme nejsilnější národ. Máme nejsilnější alianci v celé Americe, v celé historii. Mezitím stále řešíme, jaký by byl důsledek úspěchu Ruska na Ukrajině. Proto jsem to nastolil. Asi jste to nečetl. Většina lidí to nečetla. Říká, že je to součást obnovy Sovětského svazu. O tom to celé je. Nebylo to jen o účasti –  chtěl se vrátit do dob, kdy existovalo NATO a existovala jiná skupina, do které patřilo  Polsko a další. Takže o tom to bylo. A mezitím se stalo to, že jsme byli schopni – a mimochodem,  utratili jsme spoustu peněz na Ukrajině, ale Evropa utratila více peněz než Spojené státy dohromady  . Evropa utratila více peněz než Spojené státy, společně Evropa utratila více peněz na  zadržení  Ruska.
Jaký je tedy konec války na Ukrajině a jak tam  bude vypadat mír?
Biden: Mír vypadá jako zajištění toho, aby Rusko nikdy, nikdy, nikdy, nikdy neokupovalo Ukrajinu. Tak vypadá mír. A to neznamená NATO, oni že jsou součástí NATO. Znamená to, že s nimi máme vztah jako s jinými zeměmi, kam dodáváme zbraně, aby se mohly v budoucnu bránit. Ale není to, pokud si všimnete, byl jsem tím, kdy – a vy jste to v Time  hlásili – jsem říkal, že nejsem připraven podporovat NATOizaci Ukrajiny.
Nemělo by to  tak být,  –  strávil jsem měsíc na Ukrajině, když jsem byl senátorem a viceprezidentem  . Docházelo tam  k výrazné korupci. Nastala okolnost, která byla opravdu těžká. A tak jde o to, že pokud někdy opustíme Ukrajinu, vezměte na vědomí má slova: uvidíte mizet Polsko a uvidíte všechny ty národy podél skutečné hranice Ruska, od Balkánu a Běloruska, ti všichni si zařídí osud sami.
Chci přejít k  Izraeli. Ale v tomto posledním bodě, existuje nebezpečí, že NATO je na kluzkém svahu kvůli válce s Ukrajinou – s Ruskem, jak se věci mají?
Biden: Ne, pokud s Ukrajinou něco neuděláme, jsme na kluzkém svahu k  válku. Prostě to nepůjde… stejně…
Takže v Izraeli je to samozřejmě těžké. Jaké kroky jste připraven podniknout proti Izraeli nyní, když se zdá, že Netanjahu překročil vaši červenou čáru v Rafahu, pane prezidente?
Biden: Teď o tom nebudu mluvit, protože byste  to vypustili dřív, než to udělám, předtím – právě teď mluvím s Izraelci. Takže nebudu…
Co to znamená?
Biden: Když ti to řeknu, napíšete to. Není čas, pro zveřejnění.
Jaký je charakter vašich rozhovorů s Izraelci právě teď? Mluvil jste s Bibim?
Biden: Od té doby jsem s Bibim nemluvil – nemluvil jsem s Bibim od nedělního útoku. Byla neděle?
Ben LaBolt: Ano. Neděle.
Biden: Nemám přehled. Můj tým má.
Ale překročil vaši červenou čáru?
Biden: Nebudu na to reagovat, protože se chystám udělat…stejně.
Obecněji řečeno, podle zpravodajských informací v důkazech, které jste v současnosti nebo v posledních měsících viděli, spáchaly izraelské síly válečné zločiny v Gaze?
Biden: Odpověď je, že je to nejisté a vyšetřovali to sami Izraelci. ICC je něco, co my neuznáváme, co neuznáváme. Ale jedna věc je jistá, lidé v Gaze, Palestinci velmi trpěli nedostatkem jídla, vody, léků atd. A bylo zabito mnoho nevinných lidí. Ale je to tak – a mnoho z toho se netýká jen Izraelců, ale toho, co dělá Hamas v Izraeli, když mluvíme. Hamas tuto populaci zastrašuje. Šel jsem hned po tom útoku na Izraelce. To, co udělali, bylo – překonalo vše, co jsem kdy viděl. A viděl jsem toho hodně. Svazování matek a dcer provazem a polití petrolejem a upálením k smrti. Takové věci, snaží se zastrašit. A je to trapné.
Pokud jde o to, co Hamás udělal, je osm amerických rukojmích v Gaze stále naživu?
Biden: Věříme, že existují ti, kteří jsou stále naživu. Setkal jsem se se všemi rodinami. Ale nemáme konečný důkaz o tom, kdo přesně žije a kdo nežije. A mimochodem, volal jsem po – měli bychom mít příměří, tečka. A dostat zpět ta rukojmí. To je hlavní důvod, proč tlačíme.  Izraelci zoufale chtějí příměří, aby dostali rukojmí domů. A je to způsob, jak začít lámat tempo. A to je důvod, proč tvrdě prosazujeme – a jsme – Je v tom náš šéf zpravodajské služby? Kde je teď?
Kirby: Je zpět, pane. O víkendu byl zrovna v Evropě, v Bruselu.
A čí je chyba, že ta dohoda, příměří pro rukojmí, nebyla naplněna? Je to Hamas nebo Izrael nebo obojí?
Biden: Hamás. Hamas by to mohl ukončit zítra. Hamás by mohl říct  (nesrozumitelné)  a hotovo. A, ale, a poslední nabídka Izraele byla velmi štědrá, pokud jde o to, koho by byl ochoten propustit, co by dal na oplátku atd. Bibi je pod obrovským tlakem ohledně rukojmí, a tak je připraven udělat cokoliv, aby dostal rukojmí zpět.
Zmínil jste hlad v Gaze. Někteří tvrdili, že Izrael záměrně používá hladovění civilistů jako způsob válčení. Myslíte, že tomu tak je?
Biden: Ne, to si nemyslím. Myslím, že se zapojili do činnosti, která jsou nevhodné. To je… Když jsem vystoupil hned po brutálním útoku Hamásu, řekl jsem tehdy, a to veřejně, řekl jsem, neudělejte stejnou chybu, jakou jsme udělali, když jsme šli po bin Ládinovi. Nesnažte se – Myšlenka okupace Afghánistánu, myšlenka, že jste měli jaderné arzenály v Íránu, které byly, myslím, v Iráku, které se generovaly, prostě není pravda. A to vedlo k nekonečným válkám. Nebyly pravdivé. Nedělejte chyby, které jsme udělali my. A podle mě dělají tu chybu. Omluvte můj hlas, omlouvám se.
Vůbec není  za co. Někteří v Izraeli tvrdí, že Netanjahu prodlužuje válku kvůli své vlastní politické sebezáchově. Věříte tomu?
Biden: Nebudu se k tomu vyjadřovat. Lidé mají všechny důvody k takovému závěru. A uvedl bych, že – než začala válka, úder, který dostával od izraelské armády za to, že chtěl změnit ústavu – změnil soud. A tak je to vnitřní domácí debata, která, jak se zdá, nemá žádné důsledky. A jestli by svou pozici změnil nebo ne, těžko říct, ale nepomohlo to.
Trump řekl, že Netanjahu je oprávněně kritizován za 7. říjen. Myslíte si, že nese nějakou odpovědnost za to, že se 7. října stalo?
Biden: Nechápu, jak má někdo takový  názor. Byl vůdcem země, takže se to stalo. Ale nebyl jediný, kdo to nezvládl.  Proto tam musí být – můj hlavní nesouhlas s Netanjahuem je, co se stane potom, co se stane po skončení Gazy? Co, k čemu se to vrací? Zůstanou  izraelské síly uvnitř? Mluvil jsem s Egypťany a mluvil jsem se Saúdy. Mluvil jsem s Jordánci, mluvil jsem s Emiráty. Odpověď je, že pokud je to tak, nemůže to fungovat.
Musí existovat dvoustátní řešení, přechod na dvoustátní řešení. A to je můj největší nesouhlas s Bibim Netanjahuem.
Máte souhlas všech ostatních stran s tímto vícedílným balíkem dohod, které by to zajistily v Izraeli a v regionu, mimo Bibhoi? Je Bibi jediný, který stojí v cestě?
Biden: Musím být opatrný, protože to vytisknete a já o tom hodně vyjednávám. Odpověď zní, že si myslím, že existuje jasná cesta k přechodu, kdy by arabské státy zajistily bezpečnost a rekonstrukci v Gaze výměnou za dlouhodobější závazek k přechodu na dvoustátní řešení. A to sahá od Saúdské Arábie, se kterou stále mluvím – můj tým – až po Jordánce, kteří se nyní snaží přivézt zboží a určité zboží, jídlo, léky atd. A Egypťané, s kterými jsem  často mluvil o tom, co se stane, pokud jde o přístup k dalšímu materiálu, který se dostane do Gazy, aby se zabránilo pokračování této katastrofy.
Pane prezidente, na začátku jste zmínil alianci založená na hodnotách a zmínil jste Saúdy. Věříte, že sdílíme stejné hodnoty?
Biden: Pamatujte, že jsem řekl, co bylo to druhé: existují hodnoty založené a existují hodnoty  praktické. A je to především v našem zájmu. Například si můžete vzpomenout na usnesení, které jsem představil na G20, že nikdo si nemyslel, že nikam půjde, a prošlo tím, že bylo zřízeno železniční a ropné vedení, uh, ropa, promiňte, špatně jsem se vyjádřil. Železniční tratě a doprava, celou cestu z Rijádu – do Saúdské Arábie, do Jordánska, do Izraele, po celé Evropě a dále. A důvodem je to, že ekonomiku lze využít i ke sbližování lidí. Faktem je, že svět se mění. Jsme ve významném inflexním bodě.
Saúdové si uvědomují, že ropa nebude za 10 let jejich vstupenkou do budoucnosti. Oni to vědí. Vědí, co se děje. Stejně tak se zbytkem těchto zemí. Takže pokud máte na mysli vzájemné ekonomické zájmy, je méně pravděpodobné, že dojde ke konfliktu. Takže to je ono – a mimochodem to usnesení prošlo.
Musíme pokrýt spoustu světa. Jinde v regionu v Íránu, ale také na Dálném východě dochází ke znepokojivému vývoji národní bezpečnosti, dlouhodobým problémům, které se podle všeho zhoršují, Írán rozšiřuje své zásoby obohaceného, ​​vysoce obohaceného uranu. Severní Korea údajně restartovala svůj jaderný program a testuje rakety schopné zasáhnout pevninu USA, některé dokonce až potenciálně do New Yorku. Je nyní skutečně americkou politikou žít s jaderným nebo téměř jaderným Íránem a Severní Koreou?
Biden: Ne, není. A mimochodem, to už nějakou dobu trvá. Mohl jsi tu sedět před pěti lety a říct to samé o Severní Koreji. Tak…
Ale ta situace je čím dál hrozivější, nemyslíte, pane prezidente?
Biden: Ne, nemyslím. Myslím, že je to stejně hrozivé jako předtím. Nemyslím si, že je to hrozivější a Severní Korea má něco jiného, ​​s čím se musí vypořádat. Udělal jsem něco, co by bylo příliš cynické, aby jste  mysleli, že bych to mohl udělat. Sestavil jsem indicko-pacifickou strategii, která je neuvěřitelně široká.
Napadlo vás někdy, kdybych vám řekl, že Japonsko bude  věnovat 3 % svého HDP na obranu  a sblíží se v Camp Davidu s Jižní Koreou, což je obrovská hrozba, která existuje pro Severní Koreu i pro Evropu? Víte, dokázal jsem dát dohromady 50 národů, aby pomohly Ukrajině, v čele s námi, ale také ve spolupráci s japonským vedením.
Takže existuje – podívejte se, dokud budou k dispozici jaderné zbraně, vždy to bude problém. Bude to – otázkou je, jak to zastavíme? To je důvod, proč jsem si myslel, že Trump se mýlil, když před pěti lety a před třemi lety, když odešel z úřadu, nechtěl pracovat – a snažil se kontrolovat, vypracovat opatření ke kontrole přístupu do Severní Koreje, k jaderným zbraním a/nebo jaderné zbraně, které jsou dostupné pro jakoukoli jinou oblast. A to je důvod, proč jsem byl schopen dát dohromady čtyři nebo pět velkých iniciativ v Evropě.  Dal jsem dohromady čtyřkolku , která nikdy předtím neexistovala  . Dal jsem to dohromady – myslím osobně dohromady – pracoval jsem na tom, dal jsem dohromady AUKUS s Velkou Británií a Austrálií. Dal jsem dohromady dohodu mezi Japonskem a Filipínami, která se týká zajištění toho, abychom znali mezinárodní pravidla dopravního  provozu týkající se vzduchu a vody a územní celistvosti.
A tak jde o to, že jsme investovali miliardy dolarů. V Pacifiku jsme mnohem silnější než kdy předtím. Čína, mimochodem, Čína je tím velmi znepokojena. Ptali se mě – se Si Ťin-pchingem jsem strávil více času než kterýkoli jiný vůdce na světě, více než 90 hodin o samotě s ním od doby, kdy jsem viceprezidentem. A máme velmi upřímný vztah.
Víte, nemám žádné  (nesrozumitelné)  Chtěl vědět, proč dělám všechny ty věci. Řekl jsem jednoduchý důvod, proč to dělám: abych se ujistil, že to neděláte, že nejste schopni změnit status quo.
Takže přesně k tomuto bodu. Téměř všichni souhlasí, že zvládnutí vzestupu Číny je pro Ameriku a Američany v nadcházejícím století nejdůležitější otázkou zahraniční politiky a národní bezpečnosti. Ředitel CIA Bill Burns řekl, že čínský prezident Si Ťin-pching nařídil čínské armádě, aby byla připravena do roku 2027 provést úspěšnou invazi na Tchaj-wan. Při několika příležitostech jste řekl, že použijete americké síly k obraně Tchaj-wanu. Co to znamená? Jsou to intervenční  vojáci? Co, jakou podobu by to mělo?
Biden: Záleželo by na okolnostech. Víte, mimochodem, dal jsem jasně najevo Si Ťin-pchingovi, že souhlasíme – podepsali jsme se s předchozími prezidenty – s politikou, že neusilujeme o nezávislost Tchaj-wanu, ani nebudeme  bránit Tchaj-wan, pokud se  k tomu odhodlá, a  ano, pokud se Čína jednostranně pokusí změnit status. A tak pokračujeme v zásobování kapacit. A konzultovali jsme to s našimi spojenci v regionu.
Takže pokud mohu hádat , nevylučuji možnost nasazení amerických jednotek na Tchaj-wan v případě invaze?
Biden: Nevylučuji použití americké vojenské síly. Je rozdíl mezi nasazením na zemi, leteckou a námořní silou atd.
Takže možná útočíte ze základen na Filipínách nebo v Japonsku, je to…
Biden: Nemůžu se vyslovit  detailně. Pak byste mě kritizoval s dobrým důvodem, kdybych vám to řekl.
Konkurence v Tichomoří je širší než tvrdá síla a rozšířili jste obchodní válku Donalda Trumpa s Čínou. Pane prezidente, což jste kdysi kritizoval.
Biden: Ne, nemám. Pokračuj.
Většina ekonomů tvrdí, že cla zvyšují ceny.
Biden: Mají.
Kumulativní inflace znamená, že ceny vzrostly o 18 %, přinejmenším od vašeho nástupu do úřadu a růst mezd nedržel krok.
Biden: Od té doby, kdo nastoupil do úřadu? Od té doby, co jsem nastoupil do úřadu?
Ano, kumulativní inflace znamená, že ceny vzrostly téměř o 20 % od vašeho nástupu do úřadu a růst mezd neudržel tempo.
Biden:  Růst mezd přesáhl inflaci  , o které mluvíte jako o cenách, které byly před COVIDem. Ceny před pandemií COVID nejsou stejné jako nyní  bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou – nyní máte americkou, korporátní Ameriku, která trhá veřejnost. Máte vše od smršťování až po to, co se děje, pokud jde o způsob, jakým se uměle výrazně pohybují, aby zvýšili své, své, své, své, své zisky. To není totéž jako inflace. To je zdražování.
Ale pane prezidente, nezvýší vaše nově oznámená cla ceny pro americké spotřebitele?
Biden: Ne, protože tady je dohoda. Je v tom rozdíl. Od samého začátku jsem Putinovi jasně řekl, že – ne, nezapojujeme se do toho… Například Trump chce 10% clo na všechno. To zvedne cenu všeho v Americe.  [Pozn. redakce: Zdá se, že Biden zde myslel Si Ťin-pchinga, ne Putina.]
O čem mluvím, řekl jsem, budeme hrát podle stejných pravidel. Řekněte mi, jestli chci, pokud chce americká korporace investovat v Číně, musí dát 50% vlastnictví, 51% vlastnictví čínskému operátorovi. A odtud to jde dál. A řekl jsem, takže nám to uděláš?  (nesrozumitelné)  Uděláme to samé, pokud zde chcete investovat. Nezavádíme tarif. My jen říkáme, jestli to chceš udělat, tak to uděláme. A nemůžete změnit trh způsobem, kdy jej zaplavíte – ignorujíc všechny čínské vládní dotace, abyste podkopali jejich schopnost obchodovat s elektrickými vozidly. A my se s tím nehodláme smířit. To je ta věc, o které jsme mluvili. A o tom se bavíme. Nemluvíme o tarifech plošně.
Dobře, udělám tady pár rychloodpalů. Dalším z vašich prvních činů ve funkci prezidenta pod hlavičkou hodnotově založeného vedení bylo zrušení různých represivních imigračních opatření z Trumpovy éry, pane prezidente, o kterých jste vy a ostatní říkali, že jsou nehumánní. Při zpětném pohledu, myslíte si, že tyto humanitární kroky pomohly k rekordnímu nelegálnímu překračování hranic?
Biden: Ne.
Udělali jste chybu, když jste některé z těchto opatření zrušili?
Biden: Pokud jsem se mýlil, je to proto, že mi to trvalo příliš dlouho,
Některé jsi vrátil zpět. Problém se zelenou kartou, bylo hlášeno, že se díváte na obnovení její funkce Zůstat v Mexiku. Díváte se na obnovení…
Biden: Ne
Poslední dva roky prezidentů, dvou funkčních období prezidenta jsou obvykle zaměřeny na zahraniční záležitosti. Je vám 81 let a v době, kdy byste opustil úřad, by vám bylo 86 let. Velká většina Američanů, včetně Demokratické strany, říká průzkumníkům, že si myslí, že jste příliš starý na to, abyste je vedli. Opravdu byste jako 85letý muž mohl dělat tuto práci?
Biden: Umím to lépe než kdokoli, koho znáte. Díváte  se na mě, můžu vás vést taky.
Uvažoval jste, že kvůli věku už nebudete kandidovat?
Biden: Ne, neuvažoval.
A co říkáte Američanům, kteří z toho mají obavy?
Biden: Sleduj mě. Podívejte, jmenujte mi prezidenta, který toho dokázal tolik, co já za prvních tři a půl roku. Když jste všichni psali do časopisu Time, nemohl jsem nic z toho udělat. Když jste mi řekl, že neexistuje žádná mzda, žádný způsob, žádný způsob, jak lze  získat bilion plus dolarovou bankovku, pokud jde o řešení infrastruktury, že neexistuje způsob, jak získat 368 miliard dolarů za zacházení s životním prostředím, že není žádný způsob.
Pamatuji si, když jsem mířil na Tchaj-wan, promiňte, do Jižní Koreje, abych  získal zpět čipový průmysl, kde jsme získali 865 miliard dolarů v investicích soukromého sektoru,  investicích soukromého sektoru, od té doby, co jsem tam byl. Jmenujte mě prezidenta, který skončil týmž že.
Na začátku jste se zavázali obnovit jednotu. Jak Trump, tak nejvyšší demokraté, včetně některých vašich pomocníků, tvrdí, že největší hrozbou pro americkou národní bezpečnost je ona sama – a její schopnost vést svobodný svět, což  nepochází ze zahraničí, ale zevnitř, z politiky USA. Souhlasíte  s tím?
Biden: Myslím, že to má výrazně menší dopad na naši schopnost dělat věci na mezinárodní úrovni. Podívej, říkám vám, já jen – dovolte mi uvést jeden příklad. Poté, co jsem byl zvolen, byla první G7, které jsem se jako prezident zúčastnil, v Londýně – v Anglii, tam dole na pláži. A posadil jsem se se sedmi lídry, kteří tam byli. A já jsem seděl tam, kde jste vy, u tohoto delšího stolu.
Řekl jsem: „No, Amerika je zpět.“ Macron se na mě podíval a řekl: „Jak dlouho? Jak dlouho?“ A pak mi Schultz řekl: „Co byste řekl, pane prezidente, kdybyste si zítra vzal The London Times a zjistil, že tisíce lidí vtrhly do britského parlamentu, vylomily dveře, zabily dva Bobbie, aby zabránily  přísaze premiéra, po  volbě premiéra?“
A díky tomu jsem si uvědomil, jak zásadně to, co dovolil, aby se stalo, seděl v této místnosti, díval se tři hodiny na tu televizi a neudělal ani zatracenou věc, řekl o Americe a jak moc důvěry lidé v Ameriku ztratili. Není, není… Řeknu, dejte si pozor, co říkám… Není žádné velké mezinárodní setkání, kterého se účastním, než to skončí – a zúčastnil jsem se mnoha, více než většina prezidentů za tři a půl roku. půl roku – že mě světový lídr při odchodu nestrhne stranou a neřekne: „Nemůže vyhrát. Nemůžeš ho nechat vyhrát.“
Moje a jejich demokracie je v sázce. Moje demokracie je v sázce. A tak mi jmenujte jiného světového vůdce než Orbána a Putina, kteří si myslí, že Trump by měl být světovým vůdcem ve Spojených státech amerických.
LaBolt: Musíme to tam nechat.
Dovolte mi, abych se vás zeptal na jednu otázku… pokud v listopadu vyhrajete, pane prezidente, s mandátem pokračovat ve svém přístupu k zahraniční politice, jaké by byly vaše cíle ve druhém volebním období?
Biden: Dokončit to, co jsem začal v prvním volebním období. Abych se i nadále ujistil, že evropský kontinent – ​​řeknu vám, zavolal mi Kissinger asi 10 dní před svou  smrtí. A použil následující komentář. Řekl, že od Napoleona se Evropa nedívala přes rameno se strachem z toho, co Evropě – co může udělat Rusko, až dosud. Až doteď nemůžete dovolit, aby se to změnilo.
Jde o to, že máme příležitost, aby rozhodnutí, která učiníme v posledních několika letech, v příštích čtyřech letech, určují budoucnost Evropy na dlouhou dobu dopředu. A proto  nemůžeme  NATO nechat selhat, musíme ho vybudovat politicky i ekonomicky. A vojensky, do čehož výrazně investujeme. Kromě toho se zoufale soustředím na to, abychom se ujistili, že se vypořádáme s…to, čemu teď říkají jih.  V příštích několika letech bude v Africe miliarda lidí  . Musíme, musíme být katalyzátorem změn k prospěchu, k lepšímu, musíme jim pomoci lépe se postavit, musíme jim pomoci.
My, na straně klimatu, jsme se přidali a udělali jsme vše, co bylo rozumné – a tři další země jsou důvodem, proč jsme v problému, ve kterém jsme. Ale co se stane, když najednou na Amazonce , začínají odklízet obrovské pásy půdy, kácet lesy atd. Když byl Dick Lugar naživu, on a já jsme začali něco už v 90. letech, kdy jsme si řekli – konec 80. let, promiňte – kde jsme řekli , v Amazonii, řekli, podívej, jestli ty, tak se s tebou dohodneme, Brazílie. Nekácíš svůj les, my ti zaplatíme, abys to nedělal. Zaplatíme vám, abyste to nedělali, Musíme tomu zabránit – A proto tak tvrdě pracujeme na tom, abychom zajistili, že Angola může být v pozici, že má větší solární kapacitu než téměř kdokoli na světě, abychom tomu pomohli na celém  kontinentu.
To je důvod, proč chceme postavit železnici celou cestu – s ostatními v Evropě – až po celý kontinent. Takže máte, máte země, které mají nadprodukci zemědělství a některé, které ji nemají, ale neexistuje žádný způsob, jak zařídit transfer. V Africe je tolik příležitostí. A musíme na tom pracovat.
Kromě toho se musíme vypořádat s Indo-Pacifikem. Už jsem tu měl dvakrát 15 ostrovních prezidentů a vůdců. Vědí, jestli  – pokud neuděláme něco s globálním oteplováním, pár z nich bude pod vodou. Tedy doslova pod vodou, ne aby – Takže dáváme dohromady koalice lidí, kteří mají podobný zájem. A ztěžuje to. Víte, mluvíte, každý mluví o tom, jak je Čína silná a jak mocná je. Jmenujte mě – Vyměnili byste si místo se Si Ťin-pchingem a nějakou jinou zemí? Není to vtip? Jsem smrtelně vážný, žádná  řečnická otázka. Ale vy byste měnili? Máte populaci, která je podstatně starší než naprostá většina mládeže v Evropě, která je příliš stará na to, aby mohla pracovat. A jsou xenofobní. Odkud to přichází? Kam to poroste? Máte ekonomiku, která je na pokraji. Představa, že jejich ekonomika vzkvétá? Dejte mi pokoj.
Mám ještě poslední věc k Číně, která ví, že se vměšují do voleb? Viděli jste důkazy, že se vměšují do AI nebo jiným způsobem do amerických voleb?
Biden: Tam, tam, tam je důkaz, že se vměšuje. Nebudu se do toho pouštět, nemyslím si, že bych měl z hlediska inteligence, tam…
Zní to, jako by byly.
Biden: Myslím, že Čína by měla zájem – řeknu to takhle – by měla zájem se vměšovat. Všichni, všichni padouši fandí Trumpovi, člověče. To není vtip. Přemýšlejte o tom. Přemýšlejte o tom.  Myslím ten výrok, který použil Macron, a říká, že…dělal jsem si k tomu poznámky. Bylo tam napsáno, Macrone, znají zkušenost mozkové smrti jako nikdy předtím. Kvůli nedostatku vedení USA bychom měli přehodnotit realitu NATO ve světle chybějícího vedení USA.
Víte, mluvili jsme o tom, na co se dívají z hlediska Asie. Jedna věc, o které se mi podařilo Japonce přesvědčit, je, že neodcházíme z Japonska. Protože Japonsko, shromážděné u nás, je zdrojem velké ekonomické síly a stability, fyzické stability pro nás oba. Nebudete mít, myslím, představu, že Čína chce s každým podělat, je jiné místo. Mimochodem, náklady Číny na vybudování jejich armády dosahují mnoha miliard dolarů.
A hádejte, jací jsou, víte, jsou, jsou…jak tomu říkají? Jet kolem světa? Iniciativa Pás a stezka? Stala se z toho obtěžující hřbitovní iniciativa. Myslím to vážně. Přemýšlejte o tom. Říkám to už tři roky a vy píšete: „Ne, Čína je vpravo – Čína prorazí.“ Kde jsou, kde prorážejí? A podívejte se, co se děje v Africe.
No, mohl bych v této otázce pokračovat dlouho, pane prezidente, děkuji mnohokrát, že jsem ji vzal…
Biden: Až tohle všechno skončí, rád si s vámi promluvím. Opravdu.
******
Jak jsem napsal v  úvodu. Nejsem si jistý  svým překladačem  jako jindy. Těžko odhaduji,  kdy  prostě  je  špatný  on a  kdy  Biden, s odpuštěním,  blábolí a  ani moc neví, co vlastně  říká!!! Snažil jsme s e ze všech  sil retušovat přeřeknutí a  nesmysly, všude, kde  jsem si byl jist.  Ale  leckdy mi  to prostě  nešlo, protože  mi nešlo odhadnout pravý  smysl Bidenova  výroku.
Nicméně  ať tak nebo tak  – ta  jeho sebeprezentace,  vychloubání  a narcisismus je  sotva  uvěřitelný. Zejména  v jeho věku,  kdy  už  by měl znát  hranice  svých  možností. Za mne je  ten člověk prostě nekompetentní. Ale nikomu  tenhle  názor  nevnucuji.  Zastupující  ukrajinský protektor  v  Praze,  Černochová, Lipavský, Dvořák a  další  exoti z Obludária  nepochybně  budou tvrdit,  že  Biden právě  ukázat  duševní  sílu a  inteligenci  nejméně  Einsteina, kříženého  s Newtonem a Dr. Schweizerem a lidský  rozměr  Matky  Terezy…
Já  vidím  trosku. Trosku.
Která  si jednak plete  pojmy s  dojmy a  jednak  silně protiřečí!
Stačí se  vrátit  k válce na Ukrajině. A  odprezentovat  pár opravdu hlubokých  Bidenových  myšlének!
Například :

jednal jsem  s Putinem ještě  dávno před zahájením  války. A on  chtěl  finlandizaci  NATO. A  já mu  slíbil  přivedení  Finska  do NATO!!!!

A  my  jsme  denně  masírování,  že  USA  a NATO nijak nezapříčinily  válku na  Ukrajině!!!!!
Tohle se  stalo v  květnu 2021, kdy  ještě nikdo nic netušil o  nějaké  válce na Ukrajině!  šlo jí zabránit.  Ale  to by  nesměl Biden slibovat  Putinovi účast  Finska  v NATO!

další  věc . Rusko podle  něj  utrpělo kolosální ztráty  na Ukrajině. Decimační, řečeno jeho slovy. Když  decimační, tak takové, z nichž  se hned  tak nevzpamatuje!  Degradující jeho vojenské schopnosti. Aby vzápětí  konstatoval že

1-kdyby  Ukrajina prohrála, je  to katastrofa  pro Západ
2-že se  Rusko na Ukrajině nezastaví
3- že podporovat Ukrajinu neznamená  ji  vzít  do NATO
Tohle  je  vážně  na  doktora  Chocholouška!   Buď  je  Rusko zdecimované, ale  pak nemůže  ohrozit, po  Ukrajině nikoho jiného  nebo není zdecimované, je  díky  válce  silnější a pak je  tou hrozbou!
A pokud  jde o členství Ukrajiny  v NATO  – když je  Biden proti, tak  proč  nevyšel Rusku v  závěru  roku  2021 vstříc, když  uplatnilo tento požadavek??!!
Máte  za  to,  že  světový lídr  č. 1  vůbec  ví, co mluví?
A  celá  Evropa  by  si měla přečíst a  zapamatovat,  jak se  Biden doslova  bahní v  tom,  že  Evropané  už  dnes  nesou hlavní břemeno  ukrajinské  války!!!
A  NATO prý je  silnější  než  dříve? Nejsilnější v historii.. Přemýšlím, jak se  to pozná..
Podle  toho, že  vyprázdnilo svoje  sklady  zbraní a munice a  není v podstatě  v dohledné  době  s to je obnovit?  Že nejdříve  hovořilo  o strategické porážce  Ruska a dnes  o  tom, že  Ukrajina nesmí  padnout?
Nechci se mermomocí strefovat  do Bidena a  jeho Spojených států.  Ale  já  si  skutečné lídrovství představuji  úplně jinak!
A  takhle  bych mohl pokračovat  i  v části věnované  Izraeli a konfliktu v  Gaze nebo v pasáži o  Číně.  Ano,  stárnoucí  čínská populace je problém. Nepochybně. Ale  ono je  tomu na kolektivním Západě jinak?  Míněno včetně  samotných USA?  Má  vůbec  Biden kompetentní poradce?
Těch  otázek po  tomhle  interview  pro Times  je obrovské  množství. Obrovské.  Biden  je  podle mého názoru  nevolitelný. A  Trump?  Sotva lepší  volba. Naprosto neřízená střela, žijící a  jednající  podle  toho, jestli mu jeho  zrcadlo  ráno  v Bílém  baráku  ráno sdělí,  že  je  na  světě  nejchytřejší a nejkrásnější  na  celé Zeměkouli?  Podivný  výběr! Spíše  tragický.  Ale  to je problém  pro Američany. Pro nás ostatní  až  následně po inauguraci…. Ale  o  to větší.


 

  vlkp


The post A tohle je současný americký prezident?! first appeared on .


Nejčtenější za týden