Pellegrini složil slib, ujímá se funkce prezidenta SR
RSS

Pellegrini složil slib, ujímá se funkce prezidenta SR
HSP
Místopředseda Národní rady (NR) SR Peter Žiga (Hlas-SD) otevřel slavnostní schůzi parlamentu, na které Peter Pellegrini složí prezidentský slib a ujme se funkce prezidenta SR.
Na inauguraci jsou kromě rodiny i nejvyšší ústavní činitelé, dosluhující prezidentka Zuzana Čaputová, místopředseda NR SR Peter Žiga, který je pověřen řízením parlamentu, i šéf Ústavního soudu SR Ivan Fiačan. Premiér Robert Fico (Směr-SD) se ze zdravotních důvodů na inauguraci neúčastní. Na schůzi jsou přítomni místopředsedové vlády SR a ministři. Také bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič či poslanci NR SR. Inaugurace se zúčastnili také bývalý český prezident Miloš Zeman a expremiér Česka Andrej Babiš. Také jsou tam zástupci regionální samosprávy, zástupci diplomatického sboru, registrovaných církví na Slovensku i osobní hosté Pellegriniho.
Žiga poděkoval prezidentce Zuzaně Čaputové, která čelila mnoha výzvám během své funkce. “Jako první žena v historii v pozici hlavy státu reprezentovala Slovensko doma a v zahraničí vždy slušně a důstojně,” řekl.
Pellegriniho podle Žigy zná Slovensko i zahraniční partneři. Podotkl, že druhá nejvyšší volební účast dává nově zvolenému prezidentovi mimořádně silný mandát. „Hlava státu má stát nad soubojem politických rivalů být zde pro všechny občany bez rozdílu a společnost má spojovat. Nacházíme se v těžkém období, kdy Slovensko potřebuje spojování, usmíření, rozvahu a klid,“ uvedl Žiga s tím, že je nutná i konstruktivní spolupráce instituci. Považuje to za velkou výzvu a závazek. Žiga věří, že výzvy, před kterými stát stojí doma i v zahraničí, zvládne.
Pellegrini složí před Národní radou SR slib do rukou předsedy Ústavního soudu SR. Následně zazní státní hymna a prezident přednese inaugurační projev. Po projevu se slavnostní schůze ukončí.
Pellegrini složil slib, ujímá se funkce prezidenta SR
Peter Pellegrini složil do rukou předsedy Ústavního soudu SR Ivana Fiačana ústavou předepsaný slib a ujímá se funkce prezidenta SR. Učinil tak na sobotní slavnostní inaugurační schůzi Národní rady SR v prostorách Slovenské filharmonie v Bratislavě.
„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Slovenské republice. Budu dbát o blaho slovenského národa, národnostních menšin a etnických skupin žijících v České republice. Své povinnosti budu vykonávat v zájmu občanů a zachovávat i hájit ústavu a ostatní zákony,” citoval Pellegrini Ústavu SR. Pokud by slib odmítl nebo by jej složil s výhradou, podle ústavy by volby prezidenta byly neplatné a nemohl by stát v čele státu.
Profil prezidenta Slovenské republiky Petra Pellegriniho
Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici. Je absolventem Ekonomické fakulty Univerzity Mateje Bela v Banské Bystrici, obor finance, bankovnictví, investování a Ekonomické fakulty Technické univerzity v Košicích.
Politickou kariéru začal jako 26letý v roce 2002, kdy v zářijových volbách do Národní rady (NR) SR kandidoval za Směr, dostatečný počet hlasů však nezískal. Za poslance NR SR byl poprvé zvolen v roce 2006. Poslancem parlamentu za Směr-SD se stal i po volbách v roce 2010.
Po předčasných parlamentních volbách působil v letech 2012 – 2014 jako státní tajemník Ministerstva financí SR. Od července do listopadu 2014 zastával post ministra školství, 25. listopadu 2014 nahradil odstupujícího Pavla Pašku (Směr-SD) ve funkci předsedy NR SR.
Místopředsedou vlády pro investice a informatizaci se stal po parlamentních volbách v roce 2016. Během politické krize po vraždě Jana Kuciaka a jeho snoubenky byl začátkem března 2018 dočasně pověřen vedením ministerstva kultury místo Marka Maďariče (Směr-SD), který se funkce vzdal.
Prezident SR Andrej Kiska pověřil 15. března 2018 Pellegriniho sestavením nové vlády poté, co třetí vláda Roberta Fica podala demisi. V čele vlády složené ze zástupců stran Směr-SD, SNS a Most-Híd byl od 22. března 2018 do 20. března 2020.
V předvolební kampani během voleb do Národní rady SR, které se konaly 29. února 2020, byl volebním lídrem strany Směr-SD.
Záměr založit novou politickou stranu oznámil Pellegrini 10. června 2020. Přidalo se k němu dalších deset poslanců parlamentu, kteří se dostali do NR SR také na kandidátce Směru-SD.
Stranu Hlas-SD zaregistrovali 11. září 2020 a 28. listopadu se konal ustavující sněm, na kterém jej delegáti zvolili předsedou nově vzniklé strany. Během volebního období 2020–2023 působili poslanci kolem Pellegriniho jako nezařazení poslanci.
Po předčasných parlamentních volbách 30. září 2023 se stala strana Hlas-SD spolu s vítězným Směrem-SD a SNS součástí vládní koalice.
Za předsedu Národní rady SR zvolili poslanci 131 hlasy Petra Pellegriniho 25. října 2023.
Svou kandidaturu na post prezidenta SR oficiálně oznámil 19. ledna 2024 v prostorách Státní opery Banská Bystrica. V prvním kole prezidentských voleb, konalo se 23. března 2024, skončil na druhém místě, když získal 834.718 hlasů voličů, což bylo 37,02 procenta. Spolu s vítězem prvního kola Ivanem Korčokem (958.393 hlasů; 42,51 procenta) postoupil do druhého kola, které se uskutečnilo 6. dubna 2024.
Ve druhém kole voleb získal Peter Pellegrini 1.409.255 (53,12 procenta) hlasů voličů. Jeho protikandidát Ivan Korčok obdržel 1.243.709 (46,87 procenta) hlasů.
Na sněmu strany Hlas-SD, který se uskutečnil 1. června 2024 v Košicích, zvolili delegáti novým předsedou strany Matúše Šutaje Eštoka. Zakladatel Hlasu-SD a nově zvolený prezident SR Peter Pellegrini, kterému bylo pozastaveno členství ve straně, získal pozici zakládajícího předsedy.

The post Pellegrini složil slib, ujímá se funkce prezidenta SR first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden