Otázky, které nepadají … když lidé padají z oken
RSS

Otázky, které nepadají … když lidé padají z okenŠTĚPÁN CHÁB
Kanalizace našeho veřejného prostoru pracuje špatně a neúčinně, ucpává se nevyřešenými a ututlanými kauzami. Za hnutím STAN a nově i ODS zůstávají ležet mrtví, kteří mohli mluvit. A tak byli odstraněni? Protože kdyby mluvili, někteří politici by prostě skončili když ne na ulici, tak rovnou v poutech?


V kauze Dozimetr už je hlášených pět mrtvých. Poslední, podnikatel Martin Horák, odletěl do Dubaje, vzal s sebou dceru, jeli na dovolenou, a tam vypadl z okna, spáchal sebevraždu. Kdyby se něco takového stalo v Rusku, ani se nedivíme. Vždyť tam se politici a vlivní lidé házejí z oken běžně, říká se. Ale u nás? Jen náhoda, že si vzal dceru na dovolenou do cizí země, nechal ji tam a sobecky vyskočil z okna? Jak to, že něco takového nekřičí veřejným prostorem? Zopakuji – vzal mladou dceru, ještě dítě, na dovolenou do Dubaje, naprosto cizího státu, města, prostředí, a skočil z okna. Takhle se sebevrah nechová.
„Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ potvrdil serveru Neovlivní jeden z členů Redlovy skupiny. Vybíjená na česko-(ruský) způsob? Mrtví nepromluví? Server iDnes informoval, že si Horák před smrtí sháněl ochranku. A že jeho byznysové plány rozhodně nenasvědčovaly tomu, že by se chystal na skok z okna.
V kauze Kampelička Petra Fialy údajně (a jak to slovo nemám rád, tak tady sedí) spáchal sebevraždu předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny Robert Zelenka. Osvětlení povrchní – trpěl psychickou nestabilitou. Jenže kdyby se něco takového stalo v Rusku, okamžitě zkonstatujeme, že takovou mají Rusové náturu. Vymlacují se tam jako na běžícím pásu. My jsme kulturní a civilizovaní? V čem konkrétně? Stojí skutečně za sebevraždou jen osobní nestabilita, nebo nestabilita našich kmotrovských struktur, které se odjakživa srocují za ODS, nově i za STANem?
Je skutečně možné, že mrtví, kteří pronásledují jako bubáci české současnosti naše dvě nejsilnější vládní strany, jsou jen náhody? Takové případy, kde zasáhla vyšší moc, psychická nestabilita? Navíc vlastně u elitních podnikatelů, kterým se pod rukama točily stovky milionů korun a mocenské podhoubí té naší země? A tedy i citlivé informace o osobách v nejvyšší politice, předpokládám. Nechali je kmotři dvou nejsilnějších vládních stran prostě odpravit? Ve smyslu – mrtví, prd ví – a tedy ani nic a na nikoho neprozradí?
Proč jsme krátkozrace nabyli dojmu, že my už jsme na vyšší civilizační úrovni a takové mafiánské praktiky se nás netýkají? Teď si s jasnou vizí krásné budoucnosti pracujeme na progresivních mafiánech se solárními elektrárnami a neziskovkami v zádech. Jenže pět mrtvých jen od loňského června ve dvou kauzách vládních stran. Do toho naprosto nevšední skutečnost, že ministra vnitra dělá politik, jemuž kauza Dozimetr vybuchla pod rukama a musel politicky proměnit prakticky celé své okolí nejvyššího vedení vlastního hnutí, protože s kauzou měli něco společného. Ministr vnitra pase policii, když za jeho hnutím STAN leží mrtvoly. To je střet zájmů jako vymalovaný.
„Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ nechal se slyšet jeden z členů Redlovy skupiny. Házení z oken a podivné sebevraždy. Jedná se o rusifikaci veřejného prostoru pod kuratelou kmotrů z ODS a STAN? To podezření nutně musí hlodat v každém. Ano, v tom upraveném a vždy kultivovaně se vyjadřujícím Petru Fialovi to přece nemůžeme vidět. To je bláznovství. Není, je to ODS a její prorůstání celým státním aparátem. Takové to řízení státu ze zákulisí. Však skoro deset let byli mimo koryto, teď jsou hladoví a vrací nám sem praktiky devadesátek. Proto tak nenáviděli a nenávidí Babiše. Do té jejich kmotrovské party prostě nepatří. Není svatý, ale nepatří mezi ně. Ale toho oddělat, to se zatím neodváží. To zatím je s ohledem na atentát na slovenského premiéra zcela na místě.
Tragické je, že podobné otázky a podezření se s touto vládou v čele stávají jakousi proruskou politikou. Máš nepříjemné otázky? A neděláš náhodou pro Putina? Obhajuješ jeho politiku? Jeho imperialismus? Jeho krvavé válečné šílenství? A mccarthismus je už zapomenutý pojem? V padesátých letech se v USA nepříjemné otázky velmi rychle měnily z druhé strany na soudní ortel pro ty, kteří takové otázky kladli. Teď pracujeme k téže praxi? Nevhodné otázky a podezření vůči křišťálově čistým vládním politikům a jejich kmotrům se rovnají podpoře Putina? Ale co když ty sebevraždy a náhodná úmrtí nebyly jen náhody?


Štěpán Cháb, Krajské listyThe post Otázky, které nepadají … když lidé padají z oken first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden