Léky jsou. I ty inovativní. Ale ne pro všechny
RSS

Léky jsou. I ty inovativní. Ale ne pro všechnyJANA MARKOVÁ

Dnes jsem se dostala k zajímavým číslům, které jasně ukazují, jak moc nám takzvaně „mažou med kolem huby“. Zdraví je to nejcennější co máme. A není to klišé.Ministr Válek se neustále holedbá, jak perfektně všechno zvládá, ale není tomu tak. Než se podíváme na ta čísla, kterých dnes bude víc, tak rovnou říkám, není tomu tak. Například s inovativními léky a jejich dostupností jsme na chvostu Evropy, a s přehledem nás překoná třeba Bulharsko.
Pozlátko, které se nám říká, a které mě inspirovalo jít trochu pod povrch. Budeme se pohybovat v období 2019-2023. Inovativních přípravků, mnohdy velmi účinných zvláště v boji s rakovinou, bylo v EU uvedeno na trh 167. V České republice jich máme k dispozici 104, což je perfektní. Německo vede se 147 přípravky. No a tím to veřejně prezentované perfektní končí.
Ono totiž to, že tu teoreticky k dispozici jsou, totiž vůbec neznamená, že se k nim také dostanete. Rozuměj, že vám je lékař vůbec předepíše a pojišťovna uhradí. To poté nastupuje takové to, je to sice méně účinné, ale budete mít alespoň něco. Ty nejlepší léky jsou mnohdy pouze ve specializovaných centrech, což by asi nebylo nic proti ničemu, kdybyste se do těchto center měli možnost dostat. Nejsou nafukovací, že. O tom jak se tam dostat, nehodlám spekulovat.
I tak ale plně dostupných z těchto u nás dostupných léků, bylo pouhých 18! U 83% byly nějaké, mnohdy fatální limitace. Fatální pro ty nemocné. Zde opět vede Německo se 146 léky. Aneb Německo náš vzor, ale jaksi asi pouze jak v čem. Mimochodem lépe je na tom i deváté Bulharsko nebo 23. Rumunsko. My máme krásnou 25. příčku.
Jen 1/3 nových přípravků se léčilo více než 100 pacientů. Tedy, byly roce 2023 hrazeny pojišťovnou. ½ přípravků bylo léčeno méně než 10 pacientů. Většina těch, kteří na ně dosáhli, byla tedy léčebna na základě výjimky paragrafu 16. Což znamená poté, co pacient vyčerpal všechny ostatní dostupné prostředky. Kolik se jich této mety nedočkalo? Kdo o jejich osudu rozhodl?
Další čísla. V Německu se takový lék dostane k pacientovi za 126 dní. U nás za 1,5 roku. Když máte například agresivní formu kožního nádoru, tak ten čas prostě nemáte…. A když už jsme tedy u něj, tak v roce 2022 byl diagnostikován 24 lidem s předpokladem léčby účinným selektivním lékem 21 lidí. Realita jsou 3. 18 z těchto pacientů na léčbu nedosáhlo. Proč? Protože dochází peníze a tak se léčí tím co je, nikoliv tím, co by vyléčilo? Samé otázky….
Zdroj: Celoevropská analýza EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2024

 
  Jana Marková

The post Léky jsou. I ty inovativní. Ale ne pro všechny first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden