Kara-Murza kope studnu u svého domu. Pár sousedů přihlíží. Najednou jde kolem jakýsi stařík v holínkách.
„Jaké máte číslo bot, Alexejeviči?“, ptá se ho jeden z přihlížejících.
„Čtyřicet čtyři.“
„Pan profesor má taky čtyřicet čtyři. On je už dost hluboko. Stojí ve vodě. Hoďte mu dolů vaše holínky.“
Ale stařík se vymlouvá: „Na levé mám díru. Tady pod tím blátem. Teče do ní.“
Všichni mlčí, stařík zahanbeně odchází.
„Proč prostě neřekl, že vám ty boty nepůjčí? Copak je povinen?“, diví se mladý Španěl, který Kara-Murzovi pomáhá.
Nechápe. Nikdo nic neříká.
Tohle byl zážitek Kara-Murzy (str. 513). Teď ten můj:
Nedávno jsem šel s kocourem. Měl něco s okem. Když jsem ho vyndal z přepravky, veterinářka se rozhorlila:
„Prečo nie je kastrovaný?“
Chtěl jsem ji kopnout do zadku, ale byla špatně natočená. A tak jen povídám:
„Víte, paní doktorko, dřív by taková pitomost nikoho ani nenapadla.“
Hrajeme si tu na malém písku a tak jste si jistě všimli jedné podivnosti: Židovka ze Slovenska ani mladík ze Španěl na svou otázku NEDOSTALI ODPOVĚĎ! Na jejich otázky totiž odpověď v běžném smyslu neexistuje.
Obě historky vypadají trochu úsměvně a trochu nedůležitě. Ale jsou to viditelné projevy zásadních rozdílů skrývajících se v hlubině. Rozdílů mezi ruskou / českou společností a tou západní – liberální.
Západ nechápe. A vysvětlovat mu něco nemá smysl.
Ruská / česká společnost a ta západní mají totiž rozdílný pohled na život a na svět. Jsou to ROZDÍLNÉ CIVILIZACE! Válka na Ukrajině (NATO versus Rusko) je válka civilizační.
A jak podotýká Kara-Murza (cituje Machiavelliho – str. 185) „… v civilizační válce je poražený nepřítel zničen.“ Tedy: zahnán, rozptýlen, pozabíjen. Soužití s ním není možné. Příměří znamená, že se válka jen pozastavila a znovu se rozběhne.
Západní „elity“ toto chápou. A tak se rozhodly Rusko zničit. To je „správné“ rozhodnutí. Rusko je ohrožuje už jen svou existencí. Je ovšem otázkou, zda bude zničeno Rusko nebo Západ nebo vše.
Rozdíl mezi ruskou a západní (liberální) společností je jakýsi leitmotiv, který provází čtenáře celou knihou.
Perestrojka, která měla na ruskou společnost naroubovat liberální demokracii, se kousla: Putin říká „NE!“ a přes 80% lidí v Rusku s ním souhlasí. To je konečná.
Kara-Murza (80+) (1) prochází v této knize (2) obdobím od r. 1945 až téměř do současnosti. Seznamuje čtenáře s atmosférou jednotlivých období, často prostřednictvím svých zážitků: hrdé a skromné období po válce, období dostatku, ale se začínajícími problémy, až po perestrojku a naprostý rozval společnosti v letech devadesátých a později.
Autor ale má i zkušenosti z Kuby, kde nějakou dobu pracoval, ze zemí Latinské Ameriky a ze Španělska. A tak má možnost srovnávat. To je velmi cenné. Dost o liberální společnosti najdeme v jeho knize „Manipulace vědomím“ (3).
500 stran velkého formátu, které má „Sovětská civilizace 2“, nelze vtěsnat do článku běžné délky. Jen poznámky, které jsem si dělal, vydaly na dva sešity. A tak jsem se rozhodl ocitovat některé úseky, abych přiblížil čtenáři myšlenky a postřehy, které mi připadaly důležité a zajímavé.
[V hranatých závorkách jsou mé poznámky.]
Str. 26: Na počátku 50. let se život nějak uklidnil a nastal blahobyt. Lidé to čekali a nebyli tím překvapeni. … Na úrovni našeho dětského vědomí jsme byli přesvědčeni, že nás Stalin má rád. Viděli jsme denně mnoho příznaků.
Str. 37: (na prázdninách) Mě tam nepřitahovalo jen moře. Zaplaval jsem si – a běžím do kolchozního dvora. Tam již kluci zapřahali koně … Večer vypřáhli a do noci do hor. [Míra osobní svobody v SSSR (50. a 60. léta) byla možná ještě vyšší než tehdy u nás – viz Šabach, Krampol, bratři Tesaříkové. Zažil jsem to a potvrzuji.]
Str. 83: Společenské stolování má emocionální náboj (obsahuje náboženskou složku).
Str. 103: Dva druhy škol v kapitalizmu: A) pro nižší společenské třídy [nemají osnovy – jako teď u nás!] B) pro „elitu“. Vzniká „rasa chudých“ a „rasa bohatých“ – viz Anglie str. 469. [Odtud pramení nenávist a násilí – viz str. 112].
Str. 136,7: [Na karnevalu na Kubě se dříve nosily masky. Občas docházelo k vraždám. Ale když byly masky zakázány, tak už ne.] Kubánský policista (60. léta) k tomu říká: Člověku bez masky svědomí neumožňuje zabít.
Str. 139: Na Kubě se děti ve škole neperou – říká Kara-Murza. [Bylo to tak. V Československu se v 60. letech malí kluci občas poprali. Jak to asi vypadalo v anglické škole? – Monty-Python (4) nám dává určitá vodítka.]
Str. 140: Drobné věci zadarmo na Kubě po revoluci: „… jako by se obnovovalo ztracené bratrství lidí.“
Str. 154: V SSSR se stále hůře uspokojovala jedna ze základních potřeb nejen člověka, ale také zvířat – potřeba jisté neurčitosti a dobrodružství. [Opravdu důležité! Přitom se nepamatuji, že bych podobnou poznámku již někde slyšel/četl. Dobrodružství může skončit i smrtí, ale mladí muži, kteří se mu vyhýbají jsou většinou odsouváni na méně významná místa ve společnosti. V současnosti je tomu ale právě naopak – jsou vyzdvihováni na ta významná. A exprezident Zeman, který tomu také dobře rozumí, si z nich dělá legraci.]
Str. 160: Tradiční společnost má jako vzor mezilidských vztahů obraz rodiny.
Str. 179: Leo Strauss (hlavní politický filozof neoliberalizmu): „… Konec dějin je počátkem úpadku Evropy a Západu a ve výsledku … počátkem úpadku lidstva. Lidstvo nemá budoucnost.“ A na str. 297: (perestrojka) „… lidi jakoby ovládla vůle zemřít.“ [Kara-Murza to říká i jinde: Snahou Západu nebylo „demokratizovat“ Rusko, ani tam nastolit kapitalizmus, ale zničit ho.]
Str. 191: Rovnost a rovnostářství: Aby se narušila oprávněnost sovětského způsobu života, … musela se u sovětského člověka především zničit myšlenka rovnosti lidí. A str. 196: Bydlení – hlavní opora rovnostářského uspořádání. Právo na bydlení je jedním z hlavních vyjádření práva na život.
Str. 208: Za pomoci uměle vyvolané krize se v první řadě ničí nejpokročilejší průmyslová odvětví. [U nás také!]
Str. 218: Překladatel Šifrin zdůrazňuje: Tradiční společnost se vyznačuje tím, že peníze, práce a půda NEJSOU zbožím!
Str. 245: Média ovládli nepřátelé SSSR – prosovětský / proruský názor nebyl připuštěn. [Kara-Murza bere společnost jako jednolitou. Tak, jak to vypadalo za jeho dětství. Zdůrazňuje, že většina z těch, kteří se postavili proti režimu SSSR, byli chytří, slušní a dobří lidé. To ale neodpovídá realitě po roce 1990: v podstatě veškerý řídící aparát v Rusku se skládá z lidí nepřátelských vůči Rusku. Celý ten proces degradace ruské společnosti od šedesátých let byl řízen. Kara-Murza to samozřejmě ví, ale nechce nebo nemůže o tom hovořit.]
Str. 245: … nový postoj a způsob posuzování otázek: „Dialog a odvolávání se na zdravý rozum byly vyloučeny.“ Nastavil se způsob myšlení celé perestrojky. A str. 246: … šlo hlavně o to, aby se z lidí staly loutky. [Tak: Loutky NEMYSLÍ – to je celý ten „nový způsob myšlení“.]
Zemědělství:
Str. 291: Zemědělství je zvláštní svět; to není ani tak výroba, jako způsob života.
Str. 274: V Rusku bylo možné provozovat zemědělství, aby žil lid – ale ne kvůli zisku. [Jak to chtěl Stolypin a Jelcin.]
Str. 282: Chlapec jede večer na opotřebovaném traktoru (asi rok 2000) … Je opilý. A je mu 13 let. [Přetěžování dětí prací jako za carského Ruska – opíjejí se, aby to vydrželi.]
Str. 302: V netržním hospodářství je cílem výroby uspokojování potřeb lidí; v tržním hospodářství je cílem dosažení zisku.
Str. 359: Slušných (nezkorumpovaných) lidí bylo v nomenklatuře asi 50%. … Za perestrojky po nich tvrdě šli. [Kolik jich bylo u nás?]
Str. 375: Umělci: To, co nyní (po roce 1990) předvádějí na svobodě a pod svou mocí, zanechává tísnivý pocit úplné tvůrčí bezmocnosti.
Str. 385: … je zjevné, že většina aktivních ideologů protisovětského obratu jsou lidé s narušenou mravností.
Str. 397: Ideovým motorem protisovětizmu byla vášeň NIČIT!
Str. 403: Jednou z hlavních zbraní perestrojky byla myšlenka dějinné viny – země, strany, lidu. [U nás se to týkalo odsunu Němců.]
Svět symbolů a jeho ničení:
Str. 412: Svět symbolů sovětského člověka se stal hlavním cílem duchovního působení protisovětského programu.
Str. 415: Zesměšňování symbolů státnosti: Rudé náměstí, 1. květen, znesvěcování hrobů, hřbitovů … Koncert na Rudém náměstí: … aby ani hlupák nezapochyboval, že se pořádá svatokrádež, televizní hlasatel oznámil: „Budeme tančit na nejprestižnějším hřbitově naší země.“
Str. 415: Jedním ze způsobů, jak podkopat vážnost symbolů války je probudit soucit nebo úctu k těm, kteří během války byli na straně nacistů proti SSSR. [U nás např. politické kontakty se sudetskými Němci. Ale nikoli kulturní kontakty, jako např. „Kohoutí kříž“ (5).]
Str. 412: Člověk se zničeným světem symbolů ztrácí orientaci, své místo ve světě i pojmy dobra a zla. A str. 414: Život bez symbolů, bez opory a v prázdnotě se začal vydávat za vzor.
Str. 426: Pro pravoslavného člověka by se myšlenka chytat v Africe lidi a prodávat je do otroctví jevila zcela neslučitelná s pojmem svobody, zatímco filozofové liberalizmu uvažovali jinak.
Str. 428: V podstatě hlavním cílem protisovětské propagandy bylo podkopání základů občiny – rodiny.
Str. 436: Místo SSSR vznikl patologický režim, neslučitelný s dlouhým životem, ve kterém se nerodí děti a vymírají lidé středního věku.
Str. 444: Nový světový řád nepotřebuje lidi – nezapadají do něho a je zájem se Rusům pomstít za minulost.
Str. 446: Myšlenka zařídit svět jako dojnou společnost zlaté miliardy a masy pracující holoty žijící za bariérou je novým provedením fašizmu, nyní již globálního.
Str. 451: Fernand Brandel: „Kapitalizmus by vůbec nemohl přežít bez úslužné pomoci cizí práce.“
Str. 457: … jedním z hlavních požadavků WTO závazných pro všechny země, které nejsou součástí jádra systému, je zbavit se své vlastní vědecké a technické činnosti.
Str. 486: … první, kdo o potřebě nezaměstnanosti promluvili, byli lidé z nejvyšších stranických a vědeckých kruhů, a to v časopise Kommunist!
Str. 485: Vycházím z domu a v koutě poblíž průjezdu na ulici v zimě nocuje stařík. A to snižuje kvalitu mého života. (Řím, 1988)
Str. 481: Drtivá většina našich [ruských] chudáků má stále bydlení a v bytech je elektřina, tekoucí voda, vytápění a knihy na policích. To vše udržuje člověka na velmi vysoké společenské úrovni.
Str. 496: … Bude nutná velká a tvořivá práce na obnově. A zcela jistě s prvky krutosti …
Str. 498: Prostřednictvím destabilizace vědomí a zaujetí lidí velkým politickým představením se podařilo z obyvatel SSSR vytvořit dav.
Str. 498: Ideologický stroj perestrojky odvedl vynikající práci a zničil občinovou dějinnou paměť sovětské společnosti.
Str. 522: Nic jiného, podobně výkonného jako sovětský způsob života, nám cestu neosvětluje. Možná pro nás žádný jiný takový bod ani není. … Ruská federace ztrácí svou podobu civilizované země, což znamená, že pojem hospodářské efektivity ztrácí vůbec smysl.
Str. 523: Nejdůležitějším, zobecněným a absolutním výsledkem toho, co se stalo v Rusku v důsledku zničení sovětského zřízení, je vymírání lidí.
„Sovětská civilizace 2“ je vynikající kniha, která navíc hovoří o složité době, kterou jsme také prožívali. Ale těch, kteří ocení spoustu práce jak autora, tak překladatele Šifrina, nejspíš nebude mnoho. Kniha se bestselerem nestane.
Ale – až se přežene divoká doba, která je zatím (14.6.2024) ještě před námi, a usadí se prach – tak možná za nějakých 5, 10 nebo třeba 350 let bude tato kniha vyhledávána a čtena. Protože hovoří o budování spravedlivé společnosti a o úskalích pramenících z duše člověka.
(1) Sergej Georgijevič Kara-Murza: Sovětský a ruský vědec, vzděláním chemik. Zabýval se metodologií vědy a systémovou analýzou. Teoretik vědy, sociolog, politolog, publicista, autor řady knih a kritik liberálních reforem. (z obalu knihy) Jeho stránky: www.kara-murza.ru/index.htm
(2) Sergej G. Kara-Murza: Sovětská civilizace 2, MON Trade s.r.o., 2022, 528 stran, ISBN: 978-80-908011-4-1. https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/sovetska-civilizace-2-505450
(3) Sergej G. Kara-Murza: Manipulace vědomím, MON Trade s.r.o., 2020, 304 stran, ISBN: 978-80-908011-0-3. https://www.databazeknih.cz/knihy/manipulace-vedomim-458809
(4) https://cs.wikipedia.org/wiki/Monty_Python%C5%AFv_l%C3%A9taj%C3%ADc%C3%AD_cirkus
(5) https://www.kohoutikriz.org/
16.06.2024 Yoker