Meloniová oznámila, že odmítá přijmout Fidesz do frakce ECR, kam již dříve vstup straně přislíbila
RSS

Meloniová oznámila, že odmítá přijmout Fidesz do frakce ECR, kam již dříve vstup straně přislíbila


Stojí za rozhodnutím Fiala? Je to docela možné. Včera se totiž v zahraničním tisku objevil článek i obrázek, který potvrzuje, že s Meloniovou  hovořil v pondělí na jednání Rady Evropy.
Ještě asi před týdnem byl všeobecně považován vstup Orbánova Fidészu do ECR za jistý, dokonce ho potvrdila v italském tisku i Meloniová.
Četla jsem si též názory například Švédů a Finů z jejich frakce, kteří byli dokonce ochotni i ke spojení nejen s Fideszem, ale také s ID, ochotu potvrdila i polská PiS.
I když velmi záhy po volbách dohady o spojení ID a ECR padly, rozhodně se nadále počítalo s tím, že Fidesz bude novým členem ECR. A den poté, co se sešla Meloniová mimo jiné s Fialou, přichází náhlá otočka.
obrázek z pondělního jednání Rady Evropy Frakce tak bude oslabena a na vstup si zřejmě mohou nechat zajít chuť i další strany, včetně Motoristů – Přísahy, kteří tam také hodlali zamířit. Pochybuji, že budou přes ODS, která podle všeho nakonec frakci neopustí, do frakce vpuštěni.
Bude nakonec velký počet „bezprizorních“ stran? Nebo se podaří vytvořit nějaké nové frakce? Připomínám, že například Fidesz odmítá frakci ID jako „příliš extremistickou,“ takže nelze očekávat, že dá dohromady frakci třeba s AfD (u níž zatím není jisté, zda se vrátí do ID nebo vytvoří vlastní frakci, která by však byla ještě víc vpravo než ID).
Pak by připadalo do úvahy třeba spojení strany Fidesz do nové frakce s „bezprizorními“ konzervativními levičáky – Ficovým Smerom, německou BSW (Wagenknechtová), českou Stačilo a samozřejmě by museli najít i nejméně tři další podobné strany z jiných zemí, aby se vešli do minimálního požadovaného počtu…
Zpráva z Itálie tvrdí, že italská premiérka Giorgia Meloniová odmítla snahu maďarského premiéra Viktora Orbána připojit se ke skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v Evropském parlamentu.
Meloniová v současné době působí jako vůdkyně skupiny, která se skládá z široké škály konzervativních a středopravicových stran z celé Evropy. Podle italského deníku Corriere della Sera  však Meloniová vidí ve vstupu Orbána do skupiny více nevýhod než výhod.
Jedním z hlavních sporných bodů je Orbánův promírový postoj k válce na Ukrajině. Nadále je proti posílání zbraní na Ukrajinu a vyzývá k okamžitému příměří.
Naproti tomu Meloniová prosazuje více zbraní a pokračující válku proti Rusku, což z ní udělalo jakéhosi miláčka bruselské elity, která v ní vidí někoho, s kým mohou spolupracovat, a to i v otázce migrace .
Sama Meloniová udělala v otázce migrace výrazný obrat o 100 stupňů, když vyzvala k  větší legální migraci do Itálie  a dohlížela na obrovský nárůst nelegální migrace za její vlády.
Meloniová se snaží rozšířit ECR ze šestého největšího uskupení v Evropském parlamentu na třetí největší. Mezi stranami patřícími do skupiny je polské Právo a spravedlnost (PiS), které se také vyhýbá Orbánovým názorům na válku na Ukrajině. Svou roli v rozhodnutí Meloniové vyloučit Orbána ze skupiny mohl sehrát i postoj ostatních stran.
Není jasné, jak Orbán a jeho strana Fidesz zareagují na odmítnutí Meloniové. Zatím o této záležitosti informoval pouze  deník Corriere della Sera , ale ani jeden z táborů tuto záležitost nepopřel.
Tolik zpráva, která hovoří zcela proti tomu, co Meloniová deklarovala ještě minulý týden. Osobně v tom spíš než zásah PiS, která již byla k přijetí Fideszu svolná, vidím zásah ODS, která dosud váhala, zda frakci neopustí.
Nakonec se rozhodla zůstat a nejspíš se také dohodli, že frakce bude nadále působit jako „jestřábí,“ bez toho, aby jim někdo jejich politiku narušoval. Nicméně tímto způsobem se třetí nejsilnější frakcí – jak tvrdila Meloniová – v žádném případě nestanou.Nejčtenější za týden