Rumunsko pošle na Ukrajinu obranný systém Patriot
RSS

Rumunsko pošle na Ukrajinu obranný systém Patriot


Rumunsko předá Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot, oznámila 20. června Nejvyšší rada národní obrany země. (Foto: Flickr)

Tento krok přišel v době, kdy Kyjev vyzývá své partnery k poskytnutí další protivzdušné obrany, protože Rusko zintenzivňuje své údery proti ukrajinským populačním centrům a infrastruktuře.Členové Rady se rozhodli darovat Kyjevu systém Patriot v koordinaci s partnery s ohledem na „zhoršující se bezpečnostní situaci“ na Ukrajině v důsledku neustálých útoků Moskvy, uvádí se v prohlášení.
Stane se Mark Rutte příštím generálním tajemníkem NATO?

„(Stejně jako) regionální důsledky této situace, včetně důsledků pro bezpečnost Rumunska,“ uvedla Rada.Po útocích Moskvy na ukrajinskou přístavní infrastrukturu na Dunaji byly na rumunském území opakovaně nalezeny úlomky a trosky ruských dronů, což Rumunsko přimělo k instalaci systémů proti dronům, bunkrů a dalších bezpečnostních opatření v této oblasti.Rumunský prezident Klaus Iohannis prohlásil, že přesun systému Patriot na Ukrajinu nesmí ohrozit rumunskou protivzdušnou obranu.Bukurešť podepsala v roce 2017 dohodu o získání systémů Patriot, ale zatím má pouze dva, které jsou funkční. Druhý z nich byl uveden do provozu 14. června. Iohannis uvedl, že případné rozhovory se budou týkat systému, který je v pokročilé fázi zprovoznění.
Podle švýcarského summitu musí být základem míru územní celistvost Ukrajiny

Ukrajina provozuje nejméně tři systémy Patriot poskytnuté USA, Nizozemskem a Německem, přičemž Berlín nedávno přislíbil dodání čtvrtého systému. Ukrajina potřebuje nejméně sedm takových systémů, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj na konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně 11. června.Americká vláda plánuje pozastavit všechny otevřené objednávky na střely protivzdušné obrany Patriot, dokud jich Ukrajina nedostane dostatek na obranu před ruskými útoky, uvedl 20. června list Financial Times s odvoláním na nejmenované zdroje.Zdroj: kyivindependent.com
Článek Rumunsko pošle na Ukrajinu obranný systém Patriot se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden