Kalifornie legalizovala drogy a stal se opak. Kartely ovládají trh
RSS

Kalifornie legalizovala drogy a stal se opak. Kartely ovládají trh


Šest let po legalizaci marihuany v Kalifornii přibývají mrtví. Na začátku tohoto roku bylo v Mohavské poušti zavražděno šest mužů. (Foto: Flickr)

Čtyři z nich byli upáleni poté, co byli zastřeleni puškami. V roce 2020 bylo v okrese Riverside zabito sedm lidí při nelegálním obchodu s marihuanou.Takové násilí mělo po legalizaci zmizet. Zastánci legalizace tvrdili, že legalizace obchodu s drogami ukončí vliv kartelů. Místo toho legální trh selhal a kartely ovládly značné části Kalifornie i zbytku země.Příjmy z legálních drog v Kalifornii trvale klesají, stejně jako v dalších státech s legálními drogami včetně Colorada, jehož model pomáhal prodávat myšlenku, že peníze z drog vše napraví.Navzdory klesajícím příjmům se coloradští zákonodárci chlubí příjmy z drog ve výši 282 milionů dolarů. Toto číslo se může zdát vysoké, ale je to jen kapka v moři vzhledem k penězům, které stát a města jako Denver vynakládají na bezdomovectví, předávkování drogami a vymáhání práva.Zatímco v Kalifornii se legální drogový byznys také hroutí, stát utrácí jmění za boj proti marihuaně, i když se ji snaží zdanit. Guvernér Gavin Newsom paradoxně slíbil, že rozpočtový deficit překoná pomocí 100 milionů dolarů z výnosů z prodeje drog, které měly být použity na financování vymáhání práva a boj proti zneužívání návykových látek. Stát letos zabavil nelegální marihuanu za více než 300 milionů dolarů a k boji proti nezdaněné marihuaně využívá satelitní snímkování a těžce ozbrojené razie.
Legalizace marihuany sníží její dostupnost, říkají Piráti

Navzdory všem těmto snahám však nelegální marihuana zvítězila a legální marihuana prohrála.Deník Los Angeles Times před dvěma lety varoval:
„Návrh 64, přelomová kalifornská iniciativa týkající se konopí z roku 2016, voličům sliboval, že legální trh ochromí nezákonný obchod s drogami a s ním spojené násilí a ničení životního prostředí.„Místo toho, jak zjistilo vyšetřování Los Angeles Times, zákon vyvolal prudký nárůst nelegálního konopí v takovém rozsahu, jaký Kalifornie nikdy předtím nezažila.„Nelegální pěstírny, jako je Mount Shasta Vista, nyní pohlcují venkovské komunity roztroušené po celém státě, a to až do pouště Mojave, strmých hor na severním pobřeží a vysoko položených pouští a lesů v pohoří Sierra Nevada.„Obyvatelé těchto míst popisují, že žijí ve strachu vedle těžce ozbrojených táborů…“

Zdrogovaná žena marihuanou srazila autem policistu

Někteří z pěstitelů jsou soukromí občané, ale ti pravděpodobně nezůstanou na trhu dlouho.Tento byznys ovládají kartely a členové gangů. A otevřené hranice jim umožnily přivést obrovské množství dělníků, kteří posílili jejich řady. Nejen Kalifornii, ale i místa tak vzdálená, jako je Maine, která mají rozsáhlé otevřené oblasti a omezené zdroje pro vymáhání práva, ovládly drogové operace, které se podobají spíše částem Latinské Ameriky a Asie než USA.Pobřeží od jižní Kalifornie až po Oregon ovládají mexické kartely, které se rozšířily natolik, že jim i v době Bidenova boomu otevřených hranic chybí pracovníci. Některé z nich si začaly bezostyšně dělat reklamu na nelegální pracovníky v Evropě.Místní kalifornský prokurátor popsal, že „se sem sjíždějí skupiny mexických kartelů, aby pěstovaly trávu, a lidé z Bulharska, Francie a Ruska“. Obrovský exodus přes hranice umožnil kartelům volně přivážet jakékoliv pracovníky, i když legalizace drog a otevřené hranice fakticky ukončily jakékoliv reálné tresty za nelegální migraci nebo marihuanu.Asijský organizovaný zločin je možná méně na očích, ale není o nic méně bezohledný a násilný.Před několika lety byli na jedné oklahomské nelegální marihuanové farmě zavražděni čtyři Číňané. Čínský organizovaný zločin „ovládl marihuanu v Oklahomě a ve Spojených státech,“ odhalil šéf oklahomského úřadu pro narkotika a nebezpečné drogy.
Užíváním marihuany jen jednou měsíčně zvyšujete riziko infarktu a mrtvice

Mafie se opět „zaměřily na Oklahomu, když voliči ve státě schválili volební opatření, které legalizovalo pěstování a prodej marihuany pro léčebné účely“. Nyní triády provozují vlastní komplexy „obehnané ploty, sledovacími kamerami a strážemi se zbraněmi a mačetami“ s 3 000 nelegálními pěstírnami, jejichž hodnota se odhaduje až na 44 miliard dolarů ročně.Triády nepodnikají pouze v nelegálním obchodu s marihuanou, ale obchodují se vším možným od heroinu po fentanyl. Legalizace marihuany jim však poskytla výnosný a pololegální trh, který jim poskytuje základnu pro rozšíření jejich úsilí v obchodování s ještě smrtonosnějšími drogami.Legalizace drog selhala na všech úrovních. Legální drogový byznys se hroutí. Společnost MedMen, která kdysi slibovala, že se stane Jablkem trávy, se z hodnoty 3 miliardy dolarů propadla do bankrotu se závazky ve výši 411 milionů dolarů. Navzdory zeleným křížkům a online aplikacím je 80 % kalifornské trávy stále staromódní nelegální druh. Politici se možná chlubí stamilionovými příjmy, ale kartely vydělávají desítky miliard a zabírají celé lesy.Budoucnost není v obchodech s trávou, aplikacích na trávu nebo MedMen: jsou to mexické a čínské svazy organizovaného zločinu, které se šíří po Západě a části Nové Anglie jako mor.Zastánci legalizace stále tvrdí, že kdyby vláda snížila vysoké daně na legální trávu, mohl by se obchodní model opět obrátit, ale i bez jediného centu na daních nebude žádná legální pracovní síla schopna konkurovat nelegálním cizincům pašovaným přes hranice a nuceným pracovat zadarmo ozbrojenci. Legální podniky nemohou konkurovat organizovanému zločinu.Legalizace drog zvýšila bezdomovectví a zneužívání drog. Posílila nelegální migraci a organizovaný zločin. Zhoršila život ve všech státech a městech, kde byla vyzkoušena, aniž by přinesla hmatatelné výhody komukoli (včetně uživatelů trávy, kteří si je stále obstarávají postaru), s výjimkou několika politiků, kteří mají dočasně o pár milionů víc, aby je mohli rozdat zvláštním zájmům, dárcům a lobbistům.A přitom stačilo předat polovinu země organizovanému zločinu.Zdroj: gatestoneinstitute.org
Článek Kalifornie legalizovala drogy a stal se opak. Kartely ovládají trh se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden