Vojenská mise NATO je domluvená? Orbán prozradil detaily
RSS

Vojenská mise NATO je domluvená? Orbán prozradil detaily


Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že se členská země NATO nebude podílet na aktivitách západního bloku na podporu Ukrajiny při její obraně před ruskou invazí, což je údajně součástí dohody, kterou uzavřel s vůdcem NATO. (Foto: Flickr)

Tyto poznámky zazněly v živém rozhovoru pro maďarskou rozhlasovou stanici Radio Kossuth. Rozhovor byl veden v Orbánově rodném maďarském jazyce a Newsweek nemůže bezprostředně potvrdit přesnost překladu.„S generálním tajemníkem NATO jsem se dohodl: Podle překladu zvukového záznamu rozhovoru na Googlu se Orbán dohodl s ministrem zahraničí, že NATO bude mít na Ukrajině vojenskou misi, ale Maďarsko se jí nebude účastnit, a to ani penězi,“ řekl Orbán.
Stane se Mark Rutte příštím generálním tajemníkem NATO?

Překlady Orbánových komentářů, které se do značné míry shodují s verzí Newsweeku, zveřejnila i další média, včetně ruských a ukrajinských.„Dosáhli jsme minimálního cíle, dohodl jsem se s generálním tajemníkem NATO, Maďarsko vystoupí z vlaku. NATO bude mít na Ukrajině vojenskou misi, ale Maďarsko se jí nebude účastnit. Strojvůdce se nepodařilo přesvědčit, a nyní může vlak zastavit pouze Trump,“ řekl podle překladu ruského státního média RIA Novosti, který Newsweek nemůže bezprostředně potvrdit.Několik maďarsky psaných médií, včetně Blikk a Portfolio, citovalo Orbánovy výroky o NATO v tomto smyslu, i když většinou parafrázovaly.
Stoltenberg: NATO by mělo „ukázat“ své jaderné síly

„NATO bude mít ukrajinskou vojenskou misi, ale Maďarsko se jí nebude účastnit,“ cituje článek v Portfoliu premiéra.„Dohodli jsme se nejen s odcházejícím generálním tajemníkem, ale také s novým nastupujícím generálním tajemníkem NATO. Nikdo z NATO nebude na Maďarsko vyvíjet nátlak.“Od chvíle, kdy Putin v únoru 2022 zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu, NATO rozhodně odsoudilo „brutální a nezákonnou agresivní válku“ Moskvy. Blok však opakovaně odmítl tvrzení o přímém zapojení do konfliktu nebo o tom, že by skrýval plány na takové zapojení.
NATO v pohotovosti? Putin se chystá vypustit ruskou neviditelnou ponorku

Orbán, který je mezi členskými zeměmi NATO vzácným spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, byl rozhodným odpůrcem poskytování západní vojenské pomoci Ukrajině a obviňoval „proválečné“ politiky v zemích NATO z eskalace napětí s Ruskem poté, co zahájilo invazi.Vyslovil se také proti tomu, aby se Ukrajina stala členem NATO.V květnu však vydal vzácnou kritiku ruské armády a jejích vyhlídek na Ukrajině. V rozhlasovém rozhovoru 24. května Orbán připustil, že Putinovi může rusko-ukrajinská válka přerůst přes hlavu.„Kdyby byli Rusové dost silní na to, aby porazili Ukrajince na jeden zátah, už by to [dávno] udělali, ale to nevidíme,“ řekl Orbán.Orbán je také známý tím, že patří mezi největší stoupence bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Evropě a dokonce si vypůjčil jeho slogan „Make America Great Again“. Jeho vládnoucí strana Fidesz tento týden oznámila, že její nadcházející předsednictví Evropské unie se ponese v duchu hesla „Make Europe Great Again“.Zdroj: newsweek.com
Článek Vojenská mise NATO je domluvená? Orbán prozradil detaily se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden