Dva klíčové prvky progresivní propagandy
RSS

Dva klíčové prvky progresivní propagandy

Neuvěřitelně jednoduché, ale přitom zjevně účinné nástroje. Základní pravidlo progresivních sil pro argumentaci s názorovou opozicí je stejné jako instrukce, kterou zaslalo vedení komunistické strany USA v roce 1943 svým spolustraníkům. Druhé pravidlo možná překvapí svojí zdánlivou nesmyslností.



Proč vypadají nigerijské emaily, které slibují vysokou finanční odměnu za pomoc s převodem dědictví, na první pohled jako podvod? Jejich zdánlivá nesmyslnost je promyšlenou strategií. Cílem emailu je najít jednu osobu z tisíce nebo deseti tisíc, která je tak naivní nebo v tak tíživé finanční situaci, že zareaguje na průhledně podvodný email. U takové osoby je pravděpodobné, že poté pošle někam nějaké peníze v naději na vysokou odměnu.
Kdyby byl nigerijský email napsán tak, aby na něj zareagovalo více lidí než ten jeden z mnoha, ztráceli by jeho autoři čas s lidmi, kteří by dříve nebo později poznali, že se jedná o podvod, a žádné peníze nikam neposlali. Jeho zdánlivá nesmyslnost je cílená. Stejně jako strategie politické korektnosti, která je druhým pravidlem progresivní propagandy.
Pravidlo první
V roce 1943 vydalo vedení americké komunistické strany, alespoň podle historického televizního záznamu, následující instrukci všem svým buňkám:
„Když se někdo stane příliš otravným, nazvěte je po nějaké době fašisty, nacisty nebo antisemity a využijte prestiže antifašistů k tomu, abyste je zdiskreditovali v očích veřejnosti.  Při veřejné diskuzi používejte systematicky tato slova k označení těch, kteří s námi nesouhlasí, a využijte zlé pověsti fašismu. Spojení oponentů s fašismem se po dostatečném počtu opakování stane v očích veřejnosti faktem.“
Zda takovou instrukci vedení strany skutečně vydalo, nelze jednoduše ověřit. Kniha „They Never Said It“, neboli „To nikdy neřekli“, tvrdí, že v záznamech knihovny amerického Kongresu žádný takový záznam nebyl nalezen.
Nicméně komunikační strategie, kterou instrukce doporučuje, je v dnešní době velmi oblíbená. Dotaz „Trump fascist“ ve vyhledavači Google vrátí 7 milionů odkazů.
Los Angeles Times:
„Trumpův historický blok spojuje stejně jako fašistické hnutí skupiny s rozdílnými zájmy“
CBS News:
„Trump je něco jako Joseph Goebbels, řekl Biden televizi MSNBC, odkazujíce se na hlavu nechvalně proslulé nacistické propagandy. Když budete opakovat lži dostatečně dlouho, stanou se akceptovanými fakty.“
Guardian:
„Když Trump vypadá jako fašista a jedná jako fašista, tak jím možná je“
Pravidlo druhé 
Druhé pravidlo formuloval Theodore Dalrymple, anglický konzervativní novinář:
„Politická korektnost je komunistická propaganda v menším vydání. Smyslem komunistické propagandy není přesvědčit nebo informovat, ale ponížit. Proto platí, že čím méně koresponduje s realitou, tím je lepší. Když jsou lidé donuceni mlčet v situaci, kdy musí poslouchat ty nejnehoráznější lži, nebo ještě hůře je musí sami opakovat, ztratí jednou provždy svoji integritu. Schvalovat očividné lži znamená stát se v nějaké malé míře součástí zla. Ochota jednotlivce k odporu je tak nalomena nebo dokonce zničena. Společnost cenzurovaných lhářů se snáze kontroluje. Myslím, že když se nad politickou korektností zamyslíte, má stejný dopad, jaký byl zamýšlen.“
Příkladů informací, které spadají do definice Theodore Dalrympla, lze nalézt nespočítaně. Dva příklady za všechny.
Černoch bílým rasistou
Časopis The Conversation o sobě tvrdí, že spojuje akademiky s žurnalisty a že je světovým lídrem v publikování analýz a zpráv postavených na akademickém výzkumu. Jennifer Ho je profesorkou asijských studií na univerzitě v Coloradu a minulý rok v časopise publikovala článek, který komentoval násilí na Američanech asijského původu. V článku doslova napsala:
„Anti-asijský rasismus má stejný zdroj jako anti-černošský rasismus: bílou nadřazenost. Když černoch napadne osobu asijského původu, je možná motivován rasismem, ale velmi specificky bílou nadřazeností. Bílá nadřazenost se nevztahuje pouze na bílé lidi.“
Pozn. autora: Tvrzení na úrovni poznatků vědeckého komunismu s důrazem na slovo „ vědecký“.
Norská feministka čelí obvinění
Christina Ellingsen je zástupkyní feministické organizace „Women’s Declaration International“. Je vyšetřována za údajný nenávistný projev, kterého se měla dopustit v minulém roce. Žalobcem je norská pobočka Amnesty International. Pokud bude Christina Ellingsen shledána vinou, hrozí jí podle tisku až tři roky ve vězení.
Čím se provinila? Transosobě jménem Marie Jentoft, která se narodila jako muž, řekla v televizi: „Jste muž. Nemůžete být matkou.“
Obvinění ale padlo za příspěvek na sociálních sítích, ve kterém napsala, že muži, kteří se stanou ženami, nemohou být lesby.
Není to úplně jednoduché na pochopení, ale znamená to, že pokud se muž nechá předělat na ženu a je eroticky přitahován ženami, nemůže být podle Christiny Ellingsen nazýván lesbou. A když to řekne, několik státních institucí řeší za peníze občanů, jestli za to půjde sedět.
Pozn. autora: Pokud musí občan opakovaně číst a poslouchat informace tohoto typu, jeho ochota vzepřít se tvrzení, že dvě a dvě je pět, pravděpodobně klesá, pokud si vůbec uvědomí, že je to nesmysl.




S.Spurný
The post Dva klíčové prvky progresivní propagandy first appeared on .


Nejčtenější za týden