Nizozemský pár podstoupil eutanazii kvůli bolesti zad a nastupující demenci
RSS

Nizozemský pár podstoupil eutanazii kvůli bolesti zad a nastupující demenci


V zemích, kde se legalizovala eutanazie, se podmínky pro asistovanou sebevraždu stále zmírňují. Například v Holandsku již neexistuje věková hranice k podstoupení dobrovolné sebevraždy a podobným podmínkám se velmi blíží i pravidla v Kanadě, Belgii nebo Francii.
Původní účel, kdy mělo jít o úlevu velmi těžce a nevyléčitelně nemocným, kteří již jen trpí a nemají sebemenší vyhlídku na zlepšení, se postupně tento způsob odchodu ze světa začal využívat pro stále širší škálu zdravotních či psychických problémů.
Zdá se, že dřív či později to dojde od bodu, kdy bude nabídnuta sebevražda komukoli, kdo o ni aktuálně požádá a časem bude možná dokonce povinná pro některé věkové skupiny či onemocnění, jejichž léčba je příliš nákladná.
V Nizozemsku je nyní „v módě“ párová eutanazie, kterou podstupují většinou starší páry.
Pár v Nizozemsku byl nedávno podstoupil eutanazii kvůli neustálým stížnostem na bolavá záda.
Jan Faber a jeho manželka Els van Leeningen byli manželé 50 let, než byli začátkem června usmrceni. Jan v té době žil pár let s mírnými bolestmi zad, zatímco Els byla diagnostikována demence. Lékaři jim doporučili eutanázii.
„Pokud berete hodně léků, žijete jako zombie,“  vysvětlil Jan. „Takže s bolestí, kterou mám, a Elsinou nemocí si myslím, že musíme přestat žít.“
„Žil jsem svůj život, už nechci bolest,“ dodal. „Život, jsme si odžili, už stárneme. Myslíme si, že to musí být zastaveno.“
„Neexistuje žádné jiné řešení,“ řekla Els.
Podle   Daily Mail lékař páru nechtěl dát souhlas s asistovanou smrtí kvůli Elsině demenci. Pár se tedy místo toho obrátil na Centrum odborných znalostí o eutanazii, organizaci, která pomáhá lidem ukončit jejich životy.
Jejich syn, který si nepřál být identifikován, k tomu řekl:
„Vzpomínám si, že jsme byli večer na večeři, a já jsem měl slzy v očích, když jsem pozoroval, jak jsme všichni na poslední společné večeři. Poslední půlhodina byla náročná. Doktoři dorazili a vše se odehrálo rychle – dodržují svou rutinu a pak už je to jen otázka minut.“
Představa párů, které spolu umírají při eutanazii, byla v médiích romantizována, zejména   po letošních úmrtích   bývalého nizozemského premiéra Driese van Agta a jeho manželky Eugenie, kteří byli zabiti, když se drželi za ruce.
Párových eutanazií  přibývá . V roce 2021 zemřelo společně eutanazií 16 párů jen v Nizozemsku ve srovnání s devíti v roce 2018.
Přitom na eutanazii, která využívá smrtící injekci   paralytické drogy, která může způsobit, že se dotyčný skutečně utopí, není nic romantického ani klidného.  Ačkoli člověk může navenek vypadat mírumilovně, smrt může být ve skutečnosti extrémně bolestivá.
Dr. Theo Boer, profesor etiky zdravotní péče na Protestantské teologické univerzitě, řekl   BBC,   že se obává tohoto trendu v duální eutanazii, zvláště když se tato praxe stále více rozšiřuje.
„V minulém roce jsme viděli desítky případů duoeutanazie a je zde obecná tendence romantizovat společné umírání,“ varoval. 
Tolik případ z Holandska, který již není nijak ojedinělý.
V podobných případech bude stále častěji zneužíván fakt, že mnoho párů je na sebe fixovaných, takže pokud bude umírat jeden, druhý z páru se k tomu nechá velmi lehce také přemluvit, i když není nijak zásadně nemocný.
Možná také znáte někoho, kdo prohlásil, že bez zemřelého partnera nechce žít. Takový stav je u silně vzájemně fixovaných párů běžný, nicméně po nějaké době se většinou přeživší partner vzpamatuje a dokáže nakonec v pohodě prožít často i pěknou řádku let.
Ovšem pokud budou důchodci nabádáni k podobnému kroku, bude takových předčasných úmrtí nadále přibývat.
I tak vypadá důchodová reforma…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 3 Průměrně: 5 ]

Nejčtenější za týden