Jak Le Penová ve Francii, tak Farage ve Velké Británii tvrdě doplatili na špatný volební systém
RSS

Jak Le Penová ve Francii, tak Farage ve Velké Británii tvrdě doplatili na špatný volební systém


Ve Francii i ve Velké Británii je nastaven volební systém tak, že nejvíc hlasů ještě nemusí znamenat výhru. Podobný volební systém je vlastně i v USA a  dalších zemích.
Někteří odborníci na tuto problematiku již upozorňují, že v posledních dvou velkých volbách – ve Francii a Velké Británii – byli právě oba výše uvedení na základě tohoto systému „biti.“
RN Marine le Pen měla například nejvíc hlasů a Farage měl se svojí Reformou třetí největší počet hlasů, nicméně na počtu jejich poslanců to vůbec není znát. Za vším je samozřejmě volební systém, na který si opět mnozí stěžují.
Jak to tedy bylo s hlasy pro strany, které byly politicky poněkud jinde než jejich ostatní soupeři?
Strana RN Le Penové získala v neděli zdaleka nejvíce hlasů (37,4 procenta), dokonce o milion více než minulý týden (34 procent). Vzhledem k volebnímu systému a spojenectví mezi Macronem a radikální levicí však bude RN třetí stranou, pokud jde o křesla.
Média hovoří o překvapivém výsledku ve Francii, ale samozřejmě tomu tak vůbec není. Le Penová získala v prvním kole 34 procent a stala se zdaleka největší. Levice a Macron dohromady získali 50 procent.
Rozhodli se postavit proti kandidátovi Le Penové vždy pouze jednoho kandidáta, čímž zajistili, že RN nemůže na křesla vyhrát.
Je to také výsledek velmi rozsáhlé kampaně strachu. Mnohé hlasy pro stávající vítěze pak zajistila i neustálá výměna obyvatel.
RN je zdaleka největší stranou, pokud jde o hlasy, ale třetí v počtu křesel kvůli vylučovací taktice levice. Více než 10 milionům Francouzů je tak ve jménu demokracie upírána jakákoli forma vlivu.
Něco podobného se stalo v Británii. Liberální demokraté se stali třetí stranou v britských volbách se 72 křesly (3,5 milionu hlasů).
Reformní strana Nigela Farage získala pouze pět křesel (před volbami očekávala 13). Strana se sice stala třetí největší v zemi, pokud jde o procento hlasů, ale vzhledem k volebnímu systému se to nepromítlo do poměrného počtu křesel.
„Systém je rozbitý,“ napsal Farage po volbách.
Takto vypadá volební systém ve Velké Británii (viz níže). Za 3,5 milionu hlasů dostanete 72 křesel a za 4 miliony hlasů 5 křesel.
Skutečně takto vypadá demokracie??Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 0 Průměrně: 0 ]

Nejčtenější za týden