Německo: Turecký řidič Uberu znásilnil 16letou dívku, ta utrpěla těžké psychické trauma
RSS

Německo: Turecký řidič Uberu znásilnil 16letou dívku, ta utrpěla těžké psychické trauma


Rozhodně nejde – nejen v Německu, ale v obohacované Evropě vůbec – o ojedinělý případ. Tento je jen jedním z mnoha, ale poněkud detailněji ukazuje, že s obětí, která kvůli traumatu nebyla schopna řádně dokončit školu, se skoro zachází hůř než s pachatelem –  Turkem, který byl již dříve z Německa vyhoštěn.
Zatímco dívka je i dva roky po brutálním znásilnění stále v těžkém psychickém traumatu, násilník již po polovině trestu žádá o propuštění, kterého se podle všeho dočká.
Ukazuje se také úroveň Uberu, který často najímá podobné jedince, kteří znásilňují klientky. A jde i o jiné taxislužby, například ve Švédsku odhalili celou síť násilníků – „dovezených“ řidičů taxi.
Každopádně je jízda taxíkem zejména v některých zemích pro osamělé ženy stále větším rizikem. Ale pro Uber je jistě důležité, že v rámci plnění ESG má dost bodů za podporu diverzity – tedy multikulturalismu.
Měla to být bezstarostná letní párty pro dvě kamarádky ve věku 16 a 17 let v srpnu 2022 ve sportovním klubu v Berlíně-Zehlendorfu. Pro jednu z dívek se to ale stalo noční můrou, která trvá dodnes.
Aby se ujistila, že se bezpečně dostanou domů, měla v plánu, že si objedná Uber, až dívky budou chtít odejít z večírku. Její matka uložila číslo svého PayPal účtu u globálního poskytovatele služeb jízdy (9,5 miliardy jízd v roce 2023 po celém světě).
Bezpečně domů – to bylo to nejdůležitější.
Řidič (43) vyzvedl obě dívky svojí Toyotou Prius ve 2:24 ráno. Muž za volantem pracoval pro Uber rok a půl. Jedna z dívek vystoupila po několika minutách u domu svých rodičů, druhá chtěla pokračovat do domu svých rodičů v Teltowě (Braniborsko). Cestou se jí řidič zeptal, jestli má přítele, což dívka popřela.
Asi 100 metrů od domu jejích rodičů řidič zastavil a brutálně znásilnil 16letou dívku na zadním sedadle auta. Poté se dívce podařilo osvobodit a utéct do domu svých rodičů. V domě potkala svou sestru a všimla si, že něco není v pořádku. Když matka přišla, plačící dívka vyprávěla, co se stalo. A rodiče informovali policii.
V neděli ráno v 10:20 zatklo šest policistů řidiče Uberu v jeho bytě v berlínské čtvrti Tegel. Turecký občan byl deportován již v roce 2016, ale poté mohl jednoduše znovu vstoupit do Německa.

Pachatel neprojevil žádnou lítost a na znásilnění neviděl nic špatného. „Dívka přece řekla, že nemá přítele. Pak to není ani znásilnění.“ Muž byl mezitím odsouzen do vězení, v lednu 2023 ho okresní soud v Postupimi odsoudil ke třem letům vězení.
Nyní však začalo přehodnocování tohoto odsouzení a má se rozhodnout o předčasném propuštění násilného Turka – údajně za dobré chování.
Šestnáctiletá oběť se od znásilnění léčí na traumatologii. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTS), depresemi a přetrvávajícími poruchami spánku.
Musí brát antidepresiva s významnými vedlejšími účinky. Má potíže se soustředěním kvůli takzvaným „flashbackům.“ Maturitní zkouška připadla právě na tuto dobu.
Dívka jako jediná z posledního ročníku nezískala plnou maturitu, ale pouze maturitu odbornou. Jeden bod údajně chyběl. Jeden bod. Možná rozhodující bod pro dívčin další život.
Rodiče oběti jsou více než zklamáni vedením střední školy a školskými úřady v Braniborsku. Zeptal se někdy někdo, zda může pomoci jejich dceři, podpořit ji? Nikdo její dceru nepodpořil. Nedůstojný pocit, tak to rodiče popisují.
Článek 4 odst. 2 správního řádu o hodnocení výkonu ve školách spolkové země Braniborsko mimo jiné stanoví:
„Učitel je povinen včas informovat žáka v případě podstatné změny standardu výkonu a v případě očekávaného neadekvátního závěrečného hodnocení výkonu a projednat s ním možnosti zlepšení výkonu…“ 
Rodiče však mají pocit, že podpora dívky ze strany vedení školy a učitelů je nedostatečná. Znovu a znovu se osobně pokoušeli mluvit se školou a psali si e-maily, ale škola nereagovala vůbec nebo pozdě.
A to i tehdy, když po činu došlo k masivnímu propadu výkonu a bylo zřejmé, že maturita je v ohrožení.
A existuje mnoho nezodpovězených otázek týkajících se počátečního výslechu na policii v Postupimi, prvotního vyšetření znásilněné dívky v nemocnici, kde byl k dispozici pouze mužský lékař.
Je to už po tisící otázka, proč se deportovaní ekonomičtí migranti mohou jednoduše vrátit do Německa. A v první řadě, v zájmu oběti, je nutné se ptát na odpovědnost Uberu.
Jen v letech 2019 a 2020 nahlásila samotná společnost Uber 3824 sexuálních útoků ze strany řidičů Uberu. V předchozích dvou letech jich bylo 5981. Ve Vídni a Curychu byli řidiči Uberu odsouzeni za znásilnění.
V Německu se vyskytly i další případy tohoto druhu, například v roce 2019, kdy byla 19letá dívka v Hesensku znásilněna řidičem Uberu na parkovišti supermarketu. Tehdy byl odsouzen ke třem letům a deseti měsícům vězení a pachatel se odvolal.
Výše uvedená šílená čísla naskýtají další otázky: Jak je možné, že osamělé ženy stále nasedají do taxíků řízených cizinci? A jak je možné, že se matka nebála dceru tímto způsobem nechat dovézt domů?
Myslím, že znám i odpověď: Většina lidí nemá o nebezpečných taxi ani ponětí, protože mainstream nemá zájem o tak alarmujících číslech informovat.
A bude to nějak řešit Uber? Nejspíš ne. Ten přece musí nabírat body ESG za najímaní obohacujících řidičů…


Ohodnoťte tento příspěvek![Celkem: 2 Průměrně: 5 ]

Nejčtenější za týden