Rusko odmítá jaderné rozhovory s USA, má jednu podmínku
RSS

Rusko odmítá jaderné rozhovory s USA, má jednu podmínku


Vrcholný ruský diplomat zdůraznil, že Kreml není ochoten jednat s Bílým domem o otázkách kontroly zbrojení kvůli rusofobnímu postoji Bidenovy administrativy. (Foto: Flickr / ilustrační)

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov tvrdil, že prezident Donald Trump opustil Smlouvu o jaderných zbraních středního doletu (INF), aby provokoval Čínu.V rozhovoru pro The International Affairs zveřejněném v pondělí Rjabkov vysvětlil postoj Moskvy k rozhovorům s Washingtonem o kontrole zbrojení. „V tuto chvíli nemáme základ a nejsme ani blízko jeho utváření, abychom zahájili předběžný dialog, dokonce ani rozhovory, v této oblasti. Je to důsledek destruktivního politického kurzu Washingtonu,“ prohlásil.
Stoltenberg: NATO by mělo „ukázat“ své jaderné síly

„Dokud (USA) jasně neprokáží nějakou změnu své politiky k lepšímu, přinejmenším nedemonstrují, že tato bezbřehá a bezostyšná rusofobie byla odložena stranou a je nahrazena poněkud rozumnějším přístupem,“ řekl a dodal: „ Dokud se tak nestane, o žádném dialogu o strategické stabilitě prostě nemůže být řeč.“Od konce studené války Washington opustil řadu dohod, které omezovaly konvenční i jaderný arzenál USA a Ruska. Kreml navíc v reakci na podporu Kyjeva ze strany Bílého domu opustil smlouvu Nový start.Zhoršení globální dohody o kontrole zbrojení se časově shoduje s nárůstem výdajů na jaderné zbraně a zbrojení obecně. Peking i Moskva považují odpalovací zařízení za vysoce provokativní. Rjabkov tvrdil, že Trump opustil smlouvu INF, aby mohl vybudovat rakety středního doletu k zastrašení Číny.
Ukrajina zasáhla ruský radarový varovný systém před jadernými zbraněmi

„Američané potřebovali odstoupit od smlouvy, aby mohli vytvořit takové systémy k zastrašení Čínské lidové republiky,“ řekl Rjabkov. „A není náhodou, že jsme v poslední době prudce zintenzivnili diskusi o tom, kdy a kde by Američané mohli začít rozmísťovat své zbraně středního doletu v asijsko-pacifickém regionu.“V poslední době Washington a Moskva podnikly kroky k použití zbraní omezených smlouvou INF. Dohoda zakazovala pozemní rakety, respektive odpalovací zařízení, s doletem 300-3 400 mil. USA rozmístily tajné odpalovací zařízení pro rakety středního doletu v Dánsku a na Filipínách za účelem válečných her.V pátek ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva začne vyrábět zbraně, které smlouva INF zakázala. „Musíme zahájit výrobu těchto úderných systémů a poté na základě aktuální situace rozhodnout, kam je – bude-li to nutné pro zajištění naší bezpečnosti – umístit,“ prohlásil.Zdroj: usnews.com
NATO v pohotovosti? Putin se chystá vypustit ruskou neviditelnou ponorku

Článek Rusko odmítá jaderné rozhovory s USA, má jednu podmínku se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden