Skandál v EP: Kolik skutečně bere europoslanec?
RSS

Skandál v EP: Kolik skutečně bere europoslanec?


SLOVANKAKyperský blogger, kterého místní zvolili do europarlamentu spíš z recese, odhalil, kolik skutečně bere každý europoslanec. To znamená, že takový eurokomisař bere ještě mnohem víc a na slušné peníze si přijdou také bruselští úředníci.

Nejnovější odhalení bloggera na YouTube a europoslance Phidiase Panayiotou vrhají jasné světlo na obrovskou propast mezi politiky v Bruselu a občany, které mají zastupovat.
Zatímco Panayiotou podrobně popisuje, jak europoslanci inkasují zhruba 60 000 eur měsíčně na platy a požitky, mnoho Evropanů se snaží vyjít s penězi.
Panayiotouův stoupenec to shrnuje vysvětlením, že si na jihu Itálie vydělává pouhých 600 eur měsíčně. Tento rozpor ukazuje, jak  odtržená žije politická elita v EU od každodenní reality jejích občanů.
Kolik tedy vydělávají politici?
24letý YouTube blogger Phidias Panayiotou, nezávislý poslanec Evropského parlamentu z Kypru, prozradil, kolik peněz dostávají každý měsíc poslanci Evropského parlamentu. Natočil video v zasedací místnosti Evropského parlamentu a umístil ho na TikTok.
Panayiotou vysvětlil, že jako poslanec EP vydělává 8 000 eur „čistého“ měsíčně. Ke svému platu dostává navíc 350 eur za každý den, kdy je v parlamentu a zapisuje se do zvláštního rejstříku.
Poslanec navíc dostává 30 000 eur měsíčně na platy svých zaměstnanců a dalších 5 000 eur měsíčně na kancelář ve své domovské zemi. Za PR kampaň o své práci v Evropském parlamentu dostává 4000 eur.
Dalších 10 000 eur měsíčně je k dispozici na pozvání lidí do Evropského parlamentu a vysvětlení, co poslanci dělají.
„Mám také řidiče tady v Bruselu a letenky v business třídě, abych mohl letět zpět do své domovské země,“ řekl Panayiotou.
Zeptal se svých sledujících: „Jsme placeni nedostatečně nebo přepláceni?
Komentátoři odpověděli například: „Tomu se říká korupce“, „Jste hrubě přeplácení,“ „Takže dostáváte 60 000 eur měsíčně, abyste udělali ze světa peklo? Dobré.“
„To je hodně nespravedlivé ve srovnání s lidmi, kteří tvrdě pracují,“ „To je prostě směšné,“ „Politici by měli dostávat vysoké platy, aby nebrali úplatky,“ „Příliš mnoho, když uvážíme, že jen sedí.“
Další sledující Panayiotouovi napsal, že žije v jižní Itálii za 600 eur měsíčně.
Jiný sledující připomněl, že mnozí dostávají navíc i úplatky od lobbistů, hedgeových fondů, Big pharmy či různých organizací. Tedy od těch, kteří mají zájem na tom, aby europoslanci hájili právě jejich zájmy (a ne zájmy Evropanů).

 

Slovanka

The post Skandál v EP: Kolik skutečně bere europoslanec? first appeared on .


Nejčtenější za týden