Parlamentní volby: „Demokratický převrat“?
RSS

Parlamentní volby: „Demokratický převrat“?


PIERRE DUVAL
Nejen voliči RN považují náhlý výsledek druhého kola parlamentních voleb za podivný. Titulky v mezinárodním tisku znějí: „ Experti ohromeni “; „ Velké překvapení, navzdory všem očekáváním zvítězila v parlamentních volbách levicová aliance Nouveau Front Populaire “; „ Překvapivé vítězství levicové aliance drží Le Penovu krajní pravici mimo moc “.
Radikální změna v průzkumech kolem 19. hodiny před konečným výsledkem. Ještě včera kolem 19. hodiny předpovídaly průzkumy veřejného mínění vítězství NR v parlamentních volbách. Švýcarský deník La Tribune de Genève v 18.57 hodin  oznámil : „ Národní shromáždění (RN) by podle agentury Ipsos vedlo ve druhém kole s 228 mandáty “. „ Národní shromáždění (RN) se spojenci Erica Ciottiho by podle prvních odhadů agentury Ipsos vedlo ve druhém kole předčasných parlamentních voleb s 228 mandáty v 18.55 hodin. Následuje Nová lidová fronta (NFP) se 161 křesly, dále prezidentská většina Ensemble se 124 poslanci a Républicains (LR) a různé pravicové strany s 50 křesly ,“ zveřejnil švýcarský deník. Belgické médium RTL  přineslo  titulek: “ Národní shromáždění vede, absolutní většina nejistá “. Ve 20 hodin pak bylo dosaženo bodu zvratu a zároveň bylo  přiznáno překvapení : „ Překvapení a úspěšná hra pro Novou lidovou frontu, která se stává vedoucí politickou silou v zemi “.„Odborníci jsou ohromeni“,  hlásá  titulek deníku Bild. „Nečekané překvapení“, tloukl do hlavy Berliner Zeitung. „ Tento výsledek by mohl být největším překvapením v dějinách francouzských voleb ,“  píše Sky News . „ Je to překvapivý výsledek, možná největší překvapení v historii francouzských voleb. Nikdo to nečekal – ani průzkumníci, ani veřejnost, ani politici ,“ upozorňuje britské médium. „ Vzestup krajní pravice utrpěl nečekanou ránu, zatímco levice zaznamenala pokrok ,“  píše Washington Post . Změnou výsledků jsou překvapeni i voliči.
RN získala nejvíce hlasů, ale méně mandátů než NFP. RN a její spojenci  získali  10 110 090 hlasů. Nouveau Front Populaire: 7 414 923 hlasů. Ensemble: 6 572 748 hlasů. LR/DVD: 2 455 269 „ Národní shromáždění je stranou s největším počtem hlasů, před Nouveau Front Populaire a prezidentským táborem. Z hlediska počtu mandátů se však umístila až na třetím místě ,“  upozorňuje  Ouest-France a vysvětluje: „ Pokud například kandidát získá velký počet hlasů, nemá to na hemikolečko žádný vliv a získá pouze jeden poslanecký mandát .“ Mezi počtem hlasů získaných stranou a počtem křesel přidělených v Národním shromáždění neexistuje žádná proporcionalita.
Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho premiér Gabriel Attal v parlamentních volbách prohráli, Observateur Continental informoval o rozhodnutí francouzského prezidenta ponechat francouzského premiéra „prozatím“ ve funkci. U voličů RN došlo k manipulaci s výsledky. I na krajní levici jsou tyto volby považovány za nedemokratické. Manon Aubryová na LCI odsoudila „nedemokratický pokus o prosazení“. A vyzvala k odvolání Gabriela Attala z funkce premiéra a jeho nahrazení premiérem z Nové lidové fronty (NFP). Podle Érica Ciottiho se jedná o „ demokratický převrat “ po výsledcích druhého kola.
„ Hněv, který jsme již pocítili při těchto hlasováních, se znovu projeví, možná méně kanalizovaným způsobem v ulicích. Voliči RN chtěli radikální změnu ve francouzské politice. Místo toho, aby získali politickou vládu, jak si Francouzi přáli, vznikne pravděpodobně vláda „technická “. „ Francie se  většině pozorovatelů  jeví jako neovladatelná “.


Les législatives: un «coup d’État démocratique»?


The post Parlamentní volby: „Demokratický převrat“? first appeared on .


Nejčtenější za týden