O cenách a měnách
RSS

O cenách a měnách

VIDLÁK
Krátký fejsbůkový úvodník:
Můj vidlácký účet vydržel 24 hodin. A pak už porušoval zásady komunity. Přemýšlím, kdo v této zemičce stihl přijít o účet rychleji. Přemýšlím, u koho se elfíci tak rychle zmobilizovali a bonzovali a bonzovali. Myslím, že ani Donald Trump nestihl nasrat strážce jediné pravdy takhle rychle. Takže jsem asi nebezpečný.
Ale také se ukazuje, že elfí moc je veliká právě tam na sociální síti. Tam mají své nástroje. Nad blogy už zdaleka takovou moc nemají. Proto máme litterate, proto máme Vidlákovy kydy. Proto je tento prostor důležitější než fejsbůk.
Ale děkuji páni cenzoři. Pero je ostřejší než meč. A když nemohu mluvit v Betlémské kapli, budu mluvit na Kozím hrádku.A teď už dnešní text:
V USA teď stojí galon benzínu cca 1 dolar za litr. V Rusku stojí litr benzínu cca 45 rublů. Jeden dolar je v současné chvíli cca 58 – 60 rublů. Nebuďme detailisté a řekněme, že současný kurz je 60 rublů za dolar. Přejděme na dolary, je to přece jenom henta rezervná měna. V USA si za dolar koupím litr benzínu. V Rusku si za dolar koupím trochu víc než litr.
Obě země těží ropu a těží jí hodně. Obě země stojí na levném benzínu, protože tam mají velké vzdálenosti a tamní obyvatelstvo je tradičně háklivé na zvýšení cen. Výrobní náklady jsou už dávno celosvětově vyrovnané, cena ropy je dávno celosvětově dána, protože se už dávno vymyslely obrovské terminály i tankery, které přepravují ropu mezi kontinenty za naprostý pakatel. Ano, importéři ropy mají ceny vyšší než exportéři. Ano, cena ropy kolísá, ale kolísá všem stejně. Dnešní ceny ropy a plynu nejsou nějakou Putinovou zlovůlí. Jsou to ceny, za které se vyplatí poslat tanker od Saudi Aramco do Evropy místo do Číny. Jsou to ceny, které za ropu a plyn platí Asie.
V Rusku i USA se těží víceméně pomocí stejných západních technologií, které v obou zemích provozují nebo provozovaly západní korporace. Jsem mimo, když řeknu, že ropa je vlastně taková nejuniverzálnější měna světa? Potřebují ji všichni, potřebují jí hodně, dělá se z ní v podstatě všechno od plastů přes hnojiva i další chemické látky. Bez ropy se neobejde zemědělství, strojírenství, doprava. Zoufalý evropský pokus s elektroauty teď ukazuje, jak jednoduché je dělat auta na ropu a jak složité je dělat auta na elektriku.
Litr benzínu jako měna… Litr benzínu, za který v USA dostanu jeden dolar a v Rusku 45 rublů. Jasné? Poměřeno litrem benzínu se jeden dolar rovná cca 45 rublů.
Takhle nějak si Putin představuje tu novou rezervní měnu, založenou na surovinách? Pokud ano, tak přepočtový kurz už má celkem nastavený.  Doteď šlo o to, kolik ropy dostanete za dolar. Nově jde o to, kolik dolarů (nebo rublů, nebu juanů, nebo českých korun) dostanete za barel ropy.  Tohle je totiž ta globalizace. Svět se propojil. Přístavy, tankery, logistické trasy, železnice, překladiště, korporace od Číny po Los Angeles, od Vladivostoku po Auckland. Tankery, lodě na obilí, lodní kontejnery… Z Česka se dá se ziskem vyvézt kůrovcové dřevo do Číny a z Číny se dají dovézt se ziskem jejich polívky za pět korun do Česka. Realita dneška na která žádná nejaderná válka nic nezmění. Znovu zopakuji – dnešní cena plynu a ropy není nějakým spiknutím. Jen prostě platíme stejné prachy, jako Čína. Doprava v tom roli hraje, ale jen velmi malou.
A teď dál:
Kolik Euráčů za jeden litr benzínu? Dvě? Dost slabá měna… Ano, já vím, že je v tom šílená spotřební daň a ještě větší daň za debilitu ojroúředníků a Fialy obzvlášť. Kolik českých korun dostanu za litr benzínu? Cca 45 Kč že? Pak je tedy hodnota rublu a koruny skoro stejná, i když to ve směnárně vypadá jinak. Energie je energie.
Já vím, je to děsně konspirační teorie, ale když se na to podíváme z hlediska surovin, které USA i Rusko mají a Evropa je nemá, tak mi z toho vychází, že naši transatlantičtí bratři se s našimi východními nepřáteli budou ještě chvíli štengrovat, dokud nebude dolar stát cca 45 rublů. Už od toho nejsou daleko. Ale Euro v tom poněkud hapruje. Podle směnárny má stejnou hodnotu jako dolar, ale podle stojanu na benzínce má hodnotu o dost menší.
A to je to, co se nám stane, milé děti. Vlastně už se nám to stalo. Proto se všechno, co se vyrábí u nás, strašně zdražilo. Jasně, já vím, že spotřební daně, že kdyby vlády chtěly, tak mohou cenu benzínu snížit, bla, bla, bla. Ale realita je prostě neúprosná. USA vedou válku s Ruskem a Evropa sice tvrdí, že ji nevede, ale všechno to platí. Jen si toho směnárníci ještě nevšimli a nejspíš to bude tím, že ojrocentrální ojrobanky teď dělají měnové intervence na plné obrátky. Ale nebude jim to nakonec nic platné, protože Američani i Rusové udrží svoje válečné rozpočty na hodnotě 1 dolar či 45 rublů za litr benzínu a my udržujeme svoje mírové rozpočty na dvou eurech (i víc) za litr benzínu. A protože energie je základ a ropa je energie, výsledek je zřejmý. Ty zelené papírky se tomu nakonec budou muset přizpůsobit. Ať už se jmenují jakkoliv.
Jsem sice jen obyčejný Vidlák, ale tak nějak se připravuju na svět, ve kterém má evropské hospodářství pouze poloviční hodnotu než se nám zdá. Tedy, pokud zase nepřijde nějaká další spotřební daň za fialový či bruselský greténismus. To už ojrohospodářství bude mít pouze hovnotu. Podle Vidláka prostě musíme doklouzat k ropné rovnováze, což znamená, že Evropa přijde o 50% svého bohatství. USA ještě také trochu klesnou, ale třeba už ne o tolik, protože jsem pro svou úvahu vzal spíše levnější cenu amerického benzínu. Leckde v USA stojí benzín už skoro 1,5 dolaru na litr. Možná je kurz dolaru a rublu už velmi slušně přesným měřítkem na porovnání ruského a amerického hospodářství.
Ano, na začátku byl Putin rád, že Evropa od něj bere ropu a plyn a byl rád za cokoliv, co za to dostal. Rusko bylo zbídačené, rozkradené a Putin byl šťastný, že má nějaké valuty. A tak se pěkně ohnul, strpěl arbitráže na Gazprom, strpěl různé dělení monopolů, strpěl spotovou burzu, strpěl evropské mistrování, strpěl americké neziskovky, strpěl západní poradce v ruské národní bance, protože kurva potřeboval prachy. Prodával za dumpingové ceny a držel hubu. Ale… ty prachy se nerozfofrovaly. Alespoň ne všechny. Postupně to dal dohromady, postupně dali dohromady vrty, trubky, ocelárny, atomové reaktory, síly Sibiře, severní lodní stezku, ledoborce, ba i na armádu zbylo. Ve stejné době Evropa doma zrušila značnou část toho, čím byla schopna přispět ke světové spotřebě energie. Protože si prostě zvykla na ruské nízké ceny a myslela, že to bude natrvalo. I Amíci si to mysleli.
Teď už je Putin v jiné situaci. Má suroviny a Evropa je nemá. Rusko má, USA má, Evropa nemá. Dolar je s rublem už možná už srovnaný nebo ještě kousek sjede, ale teď zbývá společný zájem USA i Ruska – srovnat Euro tam, kam patří. Podle mě za koruny brzy koupíme přesně tolik, kolik Rus koupí za rubl. V benzínu už to tak máme. Dolar bude stát skoro dvě eura. Benzín nám říká, že to tak bude, protože Putin od letošního března přestal vyvážet ropu a plyn do Evropy pod cenou. Opakuji potřetí – bez ohledu na průběh války na Ukrajině, Rusko je zřejmě už dost silné, aby nemuselo dodávat energii do Evropy za dumping. Evropa přestala být exkluzívní, protože nepochopila, že za nízké ceny energií se musí něco dát. I tomu zaostalému Rusku plnému opilých mužiků se musí něco dát.
Ne, nemluvím o kurzech měny a jak sázet na měnové výkyvy. Nehraju si na chytrolína Kovandu. Mluvím o tom, že ekonomická realita Ruska je oproti očekáváním o polovinu vyšší, nebo chcete-li ekonomická realita Evropy je o polovinu nižší, než to vypadá podle kurzů měn. A teď zažíváme přepočet na realitu těžby, průmyslu, energie i vojenské síly. Virtuálního v tom najednou už není nic. Podívejte se na cenovky v obchodech. Evropa začíná platit skutečné světové ceny za energie.
Jaký bude svět, ve kterém se ukáže, že EU má poloviční hodnotu než si dneska myslí? To už bude Rusko docela velké že? Bude dvakrát větší než dneska i kdyby vůbec nezesílilo. Prostě se nám nastavují nová měřítka. Líbit se nám to nemusí a spousta ekonomů bude tvrdit, že jsem debil, ale když nedostaneme ruské energie pod cenou, tak je tohle realita. Podle ceny benzínu jsme na tom o polovinu hůř nebo je na tom Rusko o polovinu lépe. Vyberte si. Platí to i na druhou stranu Atlantiku. Podle ceny benzínu jsou na tom USA o polovinu lépe než EU, než jak se to jeví podle kurzu měny. Podle ceny benzínu je ruské a americké měřítko o dost rovnější než ruské a evropské měřítko. To se projeví. Energie je všechno. Nad energií žádná tiskárna dolarů trvale nevyhraje.
Samozřejmě se s tím dá něco dělat. Ale smrdí to a vypouští to do přírody různé hnusy. Přetváří to krajinu. Někde to dělá haldy, jinde díry. V moři se občas objeví olejová skvrna a na kraji měst jsou komíny. Existuje určité nebezpečí jaderné havárie a musí se něco dělat s jaderným odpadem. A lidi by nesměli protestovat kvůli každému kilometru silnice či továrně za vesnicí.
Jen blázen nebo ekonom si totiž mohl myslet, že tu budeme dvacet let demontovat průmysl i elektrárny, stavět větrníky slunečníky a měsíčníky a přitom budeme pořád bohatnout. Ve skutečnosti jsme bohatli ne kvůli německým větrákům, ale jen a jedině proto, že nám Putin „musel“ dodávat levný plyn i ropu. S tím je konec. Buď si to zařídíme jinak, nebo se prostě ukáže, že Evropa je ekonomicky menší a Rusko ekonomicky větší, než si všichni mysleli.
A nebo je tu druhá možnost… poklonit se Gosudarovi a po každých volbách si k němu přijít pro jarlyk. Třeba svým věrným vlezdoprdelistům dá ropu a plyn pod cenou…

 
  Vidlák
The post O cenách a měnách first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden