Rusko teď Ukrajincům pomůže „zbavit se režimu,“ říká Lavrov
RSS

Rusko teď Ukrajincům pomůže „zbavit se režimu,“ říká Lavrov

Rusko poprvé mezi svými konečnými válečnými úmysly vyhlásilo dosáhnout na Ukrajině změnu režimu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během nedělních poznámek, které byly v pondělí publikovány v Moskvě, řekl, že Ukrajinskému lidu pomohou „zbavit se kyjevského režimu.“
Ruská vojska se s počátkem léta na bojišti zaměřila na cíle „osvobození“ Donbasu, ale tento poslední Lavrovův komentář o odstranění ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského představuje zatím nejnákladnější válečný záměr.
„Jsme odhodláni pomoci lidem na východní Ukrajině, aby se osvobodili od jha tohoto absolutně nepřijatelného režimu,“ řekl Lavrov během schůzky s činiteli Arabské ligy v Egyptě.
Pro zdůraznění dodal: „Určitě Ukrajinskému lidu pomůžeme, aby se zbavil toho režimu, který je naprosto protilidový a proti-historický,“ píše The Associated Press .
Ač zatím ještě není jasné, zda Lavrovovo provokativní prohlášení představuje změnu v oficiální politice Kremlu, tak představuje druhou tvář tohoto ruského vrcholného diplomata, jelikož ten na počátku invaze řekl, že Rusko neusiluje o odstranění Zelenského.
Zpráva od AP uvádí, že „Jeho poznámky jsou v kontrastu s linií Kremlu na počátku války, kdy opakovaně zdůrazňoval, že Rusko neusiluje o svržení Zelenského vlády, i když se tehdy vojska Moskvy blížila ke Kyjevu. Rusko se později z oblasti kolem metropole stáhlo a zaměřilo svoji pozornost na zabrání Donbasu.“
O týden dříve Lavrov oznámil, že Moskva rozšířila své válečné cíle, kdy FT zaznamenala jeho předchozí prohlášení:
Sergej Lavrov ve středu řekl, že ruské cíle jsou už mnohem ambicióznější, než jak je Moskva vyhlásila na počátku válku v únoru, kdy tvrdil, že jeho cílem je „osvobodit“ východní hraniční region Donbas. Válečné cíle Moskvy se teď rozšířily na provincie Cherson a Záporoží v jižní Ukrajině, které už ruské síly z větší části okupují, řekl Lavrov.
Někteří političtí analytici na Západě – mezi nimi obzvláště John Mearsheimer z University of Chicago – prohlásili, že si myslí, že Moskva původně usilovala o omezení operace na Východ v rámci obrany proruských odštěpeneckých republik, Mearscheimer však argumentuje, že Putina nejspíš mnoho proměnných přimělo, aby rozšířil své cíle nad rámec těch původních. Obě strany nadále spor eskalují, kdy neexistují žádné náznaky, že by někdy došlo k jednáním, dokud nebudou výsledky na bojišti více rozhodující.
Lavrov na to narážel ve svých komentářích z minulého týdne, kdy říkal: „Pokud bude Západ pokračovat v zuřivém nijak nepřínosném pumpování spousty výzbroje na Ukrajinu nebo zkoušet zvyšovat závažnost situace, tak to znamená, že naše zeměpisné záměry se budou dále posunovat za současnou linii.“
BY TYLER DURDEN
TUESDAY, JUL 26, 2022 – 05:25 PM
Náhledový obrázek: 2019 schůzka v Paříži, via TASS

Ukrajina zakazuje hlavní opoziční stranu, zabírá veškerý její majetek

Ukrajinský parlament schvaluje nové zákony o čistce od ruské kultury

Ukrajina byla těsně před získáním jaderných zbraní a Rusko se rozhodlo jednat

USA slíbily na Ukrajinskou válku 54 miliard $, ale Rusko už kontroluje oblast o rozloze Mississippi

Zničme planetu, abychom zachránili Ukrajinu
Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/russia-will-now-help-ukrainians-get-rid-regime-lavrov-says


Nejčtenější za týden