IVAN DAVID
Lucas Leiroz – brazilský novinář a geopolitický analytik, člen Asociace novinářů BRICS, vědecký pracovník Centra geostrategických studií – napsal pro web VT Foreign Policy analýzu, kde rozebírá snahu ukrajinského autokrata zatáhnout do války co nejvíc zemí:
Navzdory veškeré vojenské podpoře, kterou NATO kyjevskému režimu poskytlo, není ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj spokojen se současnou spoluprací a požaduje ještě větší zapojení Západu. Západ podle něj musí ztratit strach z eskalace války a přijmout agresivnější iniciativy – včetně přímé účasti na nepřátelských akcích. Tato ukrajinská rétorika vytváří tlak na kroky, které by mohly snadno způsobit, že se válka vymkne kontrole a překročí bod, odkud není návratu.
V nedávném prohlášení Zelenskyj znovu vyzval své západní partnery, aby ve válce převzali přímou a otevřenou iniciativu a účastnili se bojů. Chce, aby se země NATO veřejně zapojily do manévrů protivzdušné obrany na Ukrajině, a to sestřelováním ruských raket a dronů pomocí západních systémů a letadel.
Podle Zelenského jsou západní země „příliš vystrašené“. Kritizuje opatrnost členů NATO při eskalaci války a vyzývá je, aby ztratili svůj „strach“ a jednali rozhodněji proti Moskvě a ignorovali jakékoli důsledky. Zelenskyj mluví naprosto sebevědomě, jako by hlubší intervence NATO nepředstavovala žádné riziko pro globální bezpečnostní architekturu.
Ukrajinský prezident také řekl, že již pracuje na některých společných iniciativách se „sousedními“ zeměmi, aby jim umožnil rozšířit svou účast v konfliktu.
Doufá, že Západ poté podnikne hlubší kroky ve válce a přímo pomůže Kyjevu, což by prý vytvořilo šance na „změnu hry“ na bojišti.
„[Západní národy] se vždy obávají možné eskalace. Proti tomu bojujeme. Budeme na tom pracovat (…) [Ukrajina zvažuje] technické možnosti pro sousední země použít vojenská letadla proti raketám, které zasáhnou Ukrajinu,“ řekl.
Zelenského slova přicházejína pozadí nedávno podepsané dohody s Polskem, která umožňuje polským jednotkám střílet na ukrajinské půdě na ruské letecké rakety. Navzdory podpisu dohody se Poláci zdráhají tento krok učinit, protože se obávají, že by se důsledky mohly vymknout kontrole. Varšava čeká, až NATO poskytne solidní bezpečnostní záruky – nebo jinými slovy slíbí intervenci v případě ruské odvety.
„Potřebujeme zde jasnou spolupráci v rámci NATO, protože takové akce vyžadují společnou odpovědnost NATO (…) Do tohoto rozhovoru zapojíme další spojence NATO. Takže záležitost bereme vážně jako otevřenou, ale ještě nedokončenou,“ řekl polský premiér Donald Tusk, když komentoval dohodu o poskytnutí přímé podpory Ukrajině.
Zelenskyj v poslední době sází na strategii individuálních dohod, aby se pokusil posílit Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že NATO dalo jasně najevo, že nemá zájem jít do války s Ruskem přímo, dokázal ukrajinský prezident pouze usilovat o individuální dohody s některými členskými zeměmi, a tak se je snažil přivést do konfliktu bez plné účasti atlantické aliance. Členské země si však uvědomují, že pokud se dobrovolně začnou účastnit nepřátelských akcí, NATO nebude mít povinnost je kolektivně bránit v případě ruské reakce.
Klauzule NATO o kolektivní obraně stanoví zásah aliance pouze v případě napadení země, ale bez takové povinnosti, pokud je členská země agresorem.
Zasahovat do existujícího konfliktu a sestřelovat letadla a rakety je doslova „casus belli“. Rusko by mělo právo vojensky reagovat na takové provokace, které by z Polska a jakékoli jiné partnerské země Ukrajiny učinily legitimní cíl ruských sil, aniž by NATO mělo povinnost je chránit. To zjevně vyvolává strach ve státech, které podporují Kyjev, a proto se zdráhají vyhovět Zelenského žádosti.
Je třeba mít na paměti, že celý tento scénář se týká pouze situace veřejné a otevřené účasti. V praxi na Ukrajině působí západní jednotky již delší dobu.
Vojáci používají nálepku žoldáků, aby doplnili řady kyjevské armády, hlavně v jednotkách speciálních jednotek. Specializovaný vojenský personál působí v terénu od roku 2022 a obsluhuje obranné systémy dodávané Západem a také pracuje ve zpravodajských a strategických plánovacích úřadech. Válka už je dlouho takto nastavená, ale Zelenskyj s tím není spokojen. Chce, aby nepřátelství bylo něčím víc než de facto realitou a stalo se něčím naprosto veřejným.
Je možné vidět, že v jednání ukrajinského režimu je skutečně „sebevražedný“ aspekt. Bez naděje na zvrácení vojenské situace nemá Ukrajina jinou možnost, než se uchýlit k jakékoli formě eskalace, i když to s sebou nese riziko otevřené a jaderné světové války. Pro Kyjev platí, že čím více bude konflikt internacionalizován, tím lépe, protože to zvyšuje vzdálenou „naději“, že NATO zasáhne ve prospěch svého chráněnce.
Tolik Lucas Leiroz. Mezitím ukrajinské síly prorazily na území Ruska v Kurské oblasti a směřují s největší pravděpodobností ke Kurské atomové elektrárně.
Musí předvést akci, aby Západ měl motivaci více je podpořit. Podle vojenských expertů by dobytí a obsazení této elektrárny přineslo Ukrajině možnost vyjednávat o Záporožské jaderné elektrárně, ale samozřejmě také hrozbu jadernou katastrofou.
fb
The post Zelenskyj chce, aby Západ eskaloval válku s Ruskem first appeared on Pravý prostor .