HSP
Zdá se, že situace v Kurské oblasti není ani zdaleka vyřešena. Kam budou ukrajinské jednotky postupovat, kde je ruská armáda dokáže zastavit a zda je reálné, aby Rusové v blízké budoucnosti opět posunuli frontu k hranicím – při všech těchto otázkách stále visí velký otazník
Ukrajinská armáda po nalezení slabého místa v obraně a s využitím nových technologií v oblasti REB a bezpilotních letadel dokázala prolomit frontu a vnutit ruské armádě mimořádně nepříjemnou manévrovou válku, jak to bylo začátkem září 2022 v Charkovské oblasti. Ruské armádě se tento průlom podařilo s velkými obtížemi zastavit až koncem října, kdy stabilizovala frontu na Svatově-Křemenné linii. A na to musela vyhlásit mobilizaci.
Jelikož, jakými silami a na jakých hranicích budou Rusové schopni zastavit ofenzívu AFU tentokrát, není zatím jasné.
Pokud se tak stane v nejbližších dnech a pak v relativně krátké době (např. týden nebo dva) budou ukrajinské jednotky vytlačeny nebo se samy stáhnou za hranice (případně zůstanou ve formátu “Krynki 2.0” v několika pohraničních obcích) – je to jeden ze scénářů , který nebude vyžadovat mimořádné politické nebo vojenské kroky ze strany Kremlu. Naopak, Putin ho bude moci prezentovat jako velké vítězství Ruska – „v krátké době jsme zastavili dobrodružství kyjevského režimu, ukázali jsme, že nemá šanci na úspěch“.
Pokud se situace změní na dlouhotrvající boje na ruském území, a ještě navíc, pokud AFU udeří někde jinde za ruskou hranicí nebo na frontě na Ukrajině, bude to úplně jiný scénář.
Jak jsme již psali, původně chtěly ruské úřady téma ofenzívy AFU v Kursku přeložit do formátu “nepřítel je v agónii, kamkoli se dostane, bude poražen, proto nepanikařte, posilněte rady a věřte ve vítězství”. Tuto linii, z pohledu Kremlu vcelku pochopitelnou a logickou, však přerušila vlna hysterie a “zrady” ze strany předních Z kanálů, jejichž admini viděli v problémech v Kurské oblasti vhodnou záminku k odvolání Gerasimova z postu náčelníka generálního štábu. To mimochodem svědčí o tom, že válka v Rusku se opět, jako za dob Prigožina, mění na faktor politických a nitroklanových bojů, což je samo o sobě pro Kreml mimořádně alarmující zvonec.
Situaci pro Putina zhoršuje skutečnost, že toto vše se děje krátce poté, co předložil své podmínky pro ukončení války, které mimo jiné obsahovaly požadavek, aby Ukrajina předala území všech čtyř regionů. Už tehdy, jak jsme psali, se člověk divil, proč to Putin požaduje a nastavuje si tak vysokou laťku, když zdaleka není jasné, zda má Rusko síly toho všeho vojensky dosáhnout. Po ofenzivě AFU v Kurské oblasti se tyto otázky jen zintenzivnily. To, co se děje, má i mezinárodní ohlas – vždyť ne každý den vojska cizího státu vtrhnou na mezinárodně uznané území jaderné mocnosti. A svět určitě sleduje vývoj událostí.
Jak ukazuje historie, když Putin dostal bolestivý úder, často (ačkoli ne vždy) podnikl nějaké drastické kroky. Například na svržení Janukovyče reagoval anexií Krymu. Po porážce ruské armády v Charkovské oblasti na podzim 2022 Putin vyhlásil mobilizaci a vyhlásil anexii čtyř ukrajinských regionů.
Co se stane tentokrát, pokud, opakuji, problém v Kurské oblasti nedokáže ruská armáda rychle vyřešit?
Nová vlna mobilizace? V poslední době se o tom hovoří stále častěji v souvislosti s fámami, že v Ruské federaci je stále obtížnější naverbovat dobrovolníky. Ofenziva AFU na ruském území je dostatečným důvodem k jejímu prohlášení. Zejména vzhledem k tomu, že zřejmě bude nutné vytvořit pevnou frontu po celé délce ukrajinsko-ruské hranice. Existuje však mnoho faktorů, které Kremlu brání v takovém rozhodnutí.
Připomeňme, že právě s vyhlášením mobilizace spojuje Kyjev své naděje na vzpouru uvnitř Ruské federace. I když, přirozeně, tyto naděje se nemusí naplnit. V každém případě, pokud existuje krajní vojenská nutnost, je nepravděpodobné, že by Kreml navzdory všem rizikům s mobilizací otálel.
Zejména rozsáhlé raketové údery na energetická a jiná zařízení? Pokud na to Rusko má kapacity, pravděpodobně je použije.
Kromě toho odpovědí může být nějaký velký úspěch Ruské federace na frontě. Jak jsme již psali, na Pokrovském směru k tomu existují určité předpoklady, ale ty se budou realizovat jen tehdy, pokud se tam budou nadále prioritně posílat rezervy, a ne přesouvat do Kurska nebo jiných pohraničních oblastí.
V souvislosti s ofenzívou AFU začala Ruská federace opět vyzývat k použití jaderných zbraní proti Ukrajině nebo k tomu, aby Západ vydal nějaké ultimátum s hrozbou použití jaderných zbraní. Zatím to však vypadá nepravděpodobně. Pokud události nenabudou pro Rusko velmi kritického obratu. Přestože nelze vyloučit, že tentokrát Rusko zrealizuje své nedávné hrozby a předá zbraně třetím zemím na údery na vojenská zařízení západních zemí.
Pokud jde o jednání o příměří, v posledních dnech se objevila teorie, že v současné situaci by Putin mohl být ochotnější jednat o zastavení války na frontové linii než dříve (za předpokladu, že se AFU stáhne z Kurské oblasti). To mu však nyní nenabízí ani Ukrajina, ani Západ. Naopak v Kyjevě na pozadí událostí v Kurské oblasti opět narůstá euforie, tak jako na podzim 2022, a ochota ke kompromisu se vytrácí. Další otázkou je, že se to může, tak jak se to stalo již dříve, stát pro Ukrajinu nebezpečnou pastí, když se jednotlivé vojenské porážky Ruské federace, po kterých následuje hysterie v Z-kanálech, vnímají jako signál “blížícího se konce Putinova režimu” . A nakonec se zopakuje situace s nenaplněnými nadějemi z roku 2023. Jen na ještě tvrdší úrovni a po nových desetitisících obětí.
Ale na pohled tak daleko dopředu je ještě brzy. Nyní je klíčové, jak se situace v Kurské oblasti vyvine v následujícím týdnu nebo dvou. Od toho se bude odvíjet další vývoj událostí.
The post Ofenziva AFU v Kurské oblasti. Jak odpoví Putin? first appeared on Pravý prostor .