Trump varuje, že přichází něco horšího než recese
RSS

Trump varuje, že přichází něco horšího než recese

Bývalý prezident Donald Trump varoval, že americká ekonomika se šine do větší katastrofy než jen recese, kdy své poznámky pronesl krátce předtím, než vládní statistiky ukázaly pokles HDP už po druhé po sobě následující čtvrtletí, což je formální definice recese.
„Právě teď se nacházíme dost možná na velice hrozném místě,“ řekl minulý týden Trump na shromáždění v Arizoně.
„Musíme podle toho jednat, musíme tuto zemi udržet v chodu, jinak nás čeká závažný problém.“

Bývalý prezident Donald Trump se účastní shromáždění na podporu republikánského kandidáta  v Arizoně v Prescott Valley v Arizoně 22. června 2022. (Mario Tama/Getty Images)
Bývalý prezident poukazoval na kolaps amerických reálných mezd, historicky nejzchátralejší míru podílu pracovní síly a na demokratický tlak na Nový Zelený úděl, o němž řekl, že rozdrtí ekonomický růst.
„Není to žádná recese. Recese je pěkné slovíčko. Čeká nás daleko větší problém, než nějaká recese. Budeme mít depresi,“ řekl bývalý prezident.
Trumpova slova přišla pár dnů před tím, než Úřad ekonomických analýz (BEA) zveřejnil data ukazující, že reálné HDP USA klesalo o 0,9 procenta ročně už v dalším čtvrtletí, když v prvním čtvrtletí se propadalo o 1,6 procenta.
Dvě po sobě jdoucí čtvrtletí negativního růstu HDP jsou běžně zavedenou definici pro recesi, ač recesi ve Spojených státech oficiálně vyhlašuje komise ekonomů Národního úřadu ekonomického výzkumu (NBER) na základě širší definice než toto pravidla dvou čtvrtletí.
Šéf-ekonom texaské Nadace veřejné politiky Vance Ginn řekl v interview sesterskému médiu Epoch Times – NTD, že ač k vyhlášení recese je NBER, tak to pravidlo dvou čtvrtletí „je normál, jak se to z nadhledu dělá.“
„Myslím, že to, v čem teď jsme, je recese v důsledku těch mizerných politik,“ dodal Ginn, když z toho obviňoval série „progresivních politik“ pocházejících z Bílého domu a z Demokraty kontrolované Sněmovny.

Bývalý prezident Donald Trum gestikuluje na shromáždění v Prescott Valley v Ariz., 22. července 2022. (Mario Tama/Getty Images)
Vane vichr stagflace
Trump si v projevu také vzal do hledáčku to, jak ekonomiku vede prezident Joe Biden, kterého obviňoval z expandující inflace.
„Biden vytvořil nejhorší inflaci za 47 let. Máme ji 9,1, ale skutečné číslo je daleko, daleko vyšší než toto,“ řekl Trump.
Ač bývalý prezident neposkytl svůj vlastní odhad skutečné míry inflace, tak alternativní ukazatel spotřebitelské inflace – CPI – vyvinutý ekonomem Johnem Williamsem vypočtený stejnou metodou, jakou americká vláda používala v 80. letech, ukazuje číslo 17,3 procenta, tj. nejvyšší za 75 let.
Trump také řekl, že trvale vysoká inflace v kombinaci s ekonomickým útlumem uvrhly zemi „na pokraj předurčení k devastující stagflaci“, což je kombinace zrychlujícího se růstu cen a zpomalení ekonomického růstu.
Inflace „celou dobu roste výše a výše,“ říkal Trump s dodatkem, že to rodiny „stojí skoro 6 000 $ ročně, více než jakýkoliv kdy navržený nárůst daní kromě toho nárůstu, který chtějí navrhnout teď.“
Po prvním Trumpově měsíci v úřadu v únoru 2017 se hlavní ukazatel index spotřebitelských cen (CPI) dostal na 2,8 procenta ročně. Během toho, jak v jeho funkčním období CPI fluktuovalo, tak nejvyšší kdy dosažená výše byla 2,9 procenta v červenci 2018, přičemž během jeho posledního měsíce v úřadu v lednu 2021 byla inflace na 1,4 procentech.
Za Bidena se inflace trvale šplhala vzhůru, kdy v červnu 2022 vyrostla na 9,1 procenta ročně, tj. na číslo, jaké tu nebylo přes 40 let podle současné prý podvodné metody, dávající menší čísla, než metodika z 80. let.
BY TYLER DURDEN
SATURDAY, JUL 30, 2022 – 01:00 AM
Authored by Tom Ozimek via The Epoch Times  
Náhledový obrázek: Grafy průběhu inflace současnou podvodnou metodou a původní metodou z 80. let.

Pro centrální plánovače je vyvolávání hladomoru k uřízení stád pracovních sil dobrá věc

Začíná čínský yuan podrývat dominanci dolaru?
Zdroj: https://www.zerohedge.com/political/trump-warns-something-worse-recession-coming


Nejčtenější za týden