Indie ve svém novém dokumentu o hospodářské politice zdůrazňuje závislost na uhlí
RSS

Indie ve svém novém dokumentu o hospodářské politice zdůrazňuje závislost na uhlí


Také jste někde na mainstreamu četli o tom, jak se i země jako Indie přidávají k agendě Green Dealu v podobném stylu, jaký prosazuje EU? Pak na podobné propagandistické žvásty zapomeňte. Je sice pravda, že i země jako Indie občas spustí nějakou tu novou solární nebo větrnou elektrárnu, nicméně stejně tak v zemi vznikají nové uhelné doly.
Ekonomický přehled, který je zveřejňován jako předehra k finančnímu rozpočtu, často naznačuje budoucí směřování země v různých oblastech správy, včetně energetiky a životního prostředí.
Letošní přehled  – stejně jako ty v předchozích letech – jasně ukazuje, že země nesníží svou spotřebu uhlí ani neustoupí od svého závazku k hospodářskému rozvoji, který vyžaduje cenově dostupnou a hojnou energii pro stovky milionů lidí.
Budoucnost je uhlí
Uhlí dominuje indické energetice a tvoří více než 55 % primárních komerčních dodávek v zemi. V energetickém sektoru je úloha uhlí ještě výraznější, neboť uhelné elektrárny vyrábějí přibližně 70 % indické elektřiny.
Je také kritickým zdrojem pro různé výrobce, včetně výrobců oceli, cementu a papíru.
Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že poptávka po energii v zemi se do roku 2047 nejméně zdvojnásobí, průzkum jasně ukazuje, že uhlí zůstane páteří indického energetického mixu po delší dobu.
„Navzdory tomu, že Indie je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, roční emise uhlíku na hlavu jsou jen asi třetinové oproti celosvětovému průměru,“ uvádí se v průzkumu, který zjevně odmítá kritiku Západu vůči indickým emisím oxidu uhličitého, strašáka klimatických extremistů.
Průzkum navíc uvádí, že „závislost Indie na dovozu ropy by neměla být nahrazena závislostí na dovozu solárních fotovoltaických panelů.“ Doporučuje vyváženou reakci na změnu klimatu a kritizuje politiku, která považuje snižování emisí za nejvyšší prioritu na úkor rozvoje.
Indická vláda také využila příležitosti ke kritice dovozních daní z uhlíku, které na její výrobky uvalila Evropská unie.
Průzkum poukazuje na pokrytectví vyspělých zemí, které kritizují emise CO2 v Indii a zároveň zvyšují své vlastní emise a spotřebu fosilních paliv. Toto paradoxní chování je označováno jako „komedie.“
Není jiné cesty než uhlí
S 35 biliardami Btu (britských tepelných jednotek, 1 BTU odpovídá 1 055,05585 J) je spotřeba primární energie v Indii třetí nejvyšší  na světě. Země je také třetím největším spotřebitelem elektřiny.
Jako pátá největší ekonomika světa a domov více než 1,4 miliardy lidí se předpokládá, že spotřeba energie se do roku 2040 více než zdvojnásobí. Mezinárodní energetická agentura předpovídá, že Indie bude v letech 2019 až 2040 představovat téměř čtvrtinu růstu globální poptávky po energii.
Nedávné údaje Ústředního úřadu pro elektřinu (CEA) ukazují, že výroba elektřiny z uhlí neustále roste. Ve fiskálním roce 2022-23 vyrobily uhelné elektrárny 1 043 miliard jednotek elektřiny, což je asi o 10 % více než v předchozím roce.
Tento vzestupný trend pokračoval i v letech 2023-24, kdy výroba elektřiny z uhlí dosáhla 919 miliard jednotek jen za prvních osm měsíců fiskálního roku. CEA uvedla, že uhlí bude do roku 2030 i nadále dominantním zdrojem výroby energie s 54 %.
Tempo růstu produkce uhlí v zemi v posledních třech letech bylo takové, že schválení nových uhelných dolů na začátku tohoto roku nejen zvýšilo produkci, ale také vytvořilo  40 560 pracovních míst .
Indické nadšení pro uhlí je poháněno několika faktory: bohatými domácími zásobami uhlí, potřebou spolehlivé a cenově dostupné energie pro růst průmyslu a obavami o energetickou bezpečnost.
Významné rozpočtové alokace na těžbu uhlí, infrastrukturu a technologie odrážejí pragmatický přístup k uspokojování rostoucích energetických požadavků země a podpoře jejích ambiciózních ekonomických cílů.
Jediná rozumná věc, kterou musí Indie udělat, je přestat plýtvat časem a zdroji na takzvané obnovitelné zdroje, aby neohrozila svou energetickou bezpečnost.
Kromě toho ani bezprecedentní nárůst větrné a solární kapacity by nesesadil uhlí jako primární zdroj energie z trůnu.
Tolik zpráva z Indie. Něco podobného bychom se nejspíš dozvěděli i o Číně nebo jiných zemích, o kterých nám propaganda tvrdí, že se vydávají stejnou cestou jako EU se svými uhlíkovými odpustky a nulovým uhlíkem.
Budou se za nějakých 20 let předvádět země EU jako rozvojový skanzen, který si na základě jakési lživé povídačky nechal zcela dobrovolně zlikvidovat svoji vlastní prosperitu??


Ohodnoťte tento příspěvek!



[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]









Nejčtenější za týden