Vědci zjistili, jak dlouho trvá přirozená imunita u pacientů, kteří prodělali covid-19
RSS

Vědci zjistili, jak dlouho trvá přirozená imunita u pacientů, kteří prodělali covid-19

Výsledky výzkumu provedeného ve Švédsku a Itálii ukázaly , že u většiny pacientů, kteří prodělali covid-19, v prvních šesti měsících po nemoci protilátky pomalu klesaly a poté zůstávaly stabilní až 15 měsíců. Článek byl publikován na webu předtisků bioRxiv.org. (Foto: Shutterstock)
Autoři shromáždili 188 krevních testů od 136 pacientů s covidem-19, u nichž bylo onemocnění doprovázeno charakteristickými příznaky a probíhalo v různých formách, od mírných až po závažné. Jako kontrolní vzorek byla použita plazma od 108 osob s potvrzeným negativním testem PCR na covid-19.
Přirozená imunita je účinnější než vakcíny proti variantě delta, zjistila studie
Vědci změřili titry protilátek anti-S a anti-RBD v plazmě. První z nich se specificky zaměřují na špičku proteinu nebo celý S-protein viru, zatímco druhé se zaměřují na receptor vázající doménu (RBD) S-proteinu, který hraje klíčovou roli ve vazbě viru na buňky. Je známo, že v průběhu času se ve struktuře S-proteinu a domény RBD hromadí mutace, které snižují neutralizační schopnost protilátek. Úkolem vědců bylo zjistit dobu, po kterou zůstávají protilátky plazmatických buněk aktivní.Výsledky ukázaly, že na vrcholu odpovědi protilátek u zotavujících se pacientů byly hladiny anti-RBD imunoglobulinů IgM a IgA zvýšeny o 77, respektive 85 procent, ale poté klesly na 4,5 a 11 procent během 6-15 měsíců. Protilátky IgM a IgA vůči S-proteinu vykazovaly hodnoty o něco vyšší – 88 a 90 procent během prvního až třetího měsíce a o polovinu méně po 55–56 dnech.
Protilátky po covidu jsou srovnatelné s očkováním, na hladině nezáleží, uvedla viroložka
Titry specifických IgG protilátek proti RBD a S-proteinu u 94 procent pacientů dosáhly maxima 15-28 dní po nástupu symptomů, poté, co prošly vrcholem protilátkové odpovědi, postupně klesly asi čtyřikrát ke konci šestého měsíce a poté zůstaly stabilní až 15 měsíců. Vysoká hladina protilátek zůstala déle u těch, kteří prodělali covid-19 v těžké formě.Pro srovnání vědci posoudili hladinu specifických protilátek IgG v plazmě očkovaných lidí. Ukázalo se, že 14-35 dní po podání první dávky vakcíny byly titry protilátek podobné titrům šest měsíců po onemocnění u těch, kteří prodělali covid-19, a po podání druhé dávky odpovídaly maximální úrovni přirozené odpovědi u uzdravujících se pacientů.
Měli jste covid? Pravděpodobně si budete vytvářet protilátky po celý život, píše Nature
Kromě hlavního kmene SARS-CoV-2 autoři testovali účinnost protilátek proti variantám beta, gama a delta až 15 měsíců po infekci a potvrdili, že neutralizační aktivita protilátek, i když v menší míře, je zachována pro tyto varianty koronaviru.Vědci navíc změřili úroveň odpovědi T-buněk, jejíž vrchol byl zaznamenán mezi třetím a šestým měsícem po infekci, po němž následoval významný pokles po 12–15 měsících. Intenzita a trvání reakce však nezávisely na závažnosti onemocnění.Autoři poznamenávají, že 15 měsíců, během nichž byl výzkum prováděn, nestačí k posouzení dlouhodobé imunity, která přetrvává v paměťových B buňkách, ale je zřejmé, že cirkulující paměťové B a T buňky a neutralizující protilátky jsou přítomny v krevní plazmě u většiny pacientů, kteří prodělali covid-19, a to až 15 měsíců po nákaze koronavirem.Zdroj: biorxiv.org
Článek Vědci zjistili, jak dlouho trvá přirozená imunita u pacientů, kteří prodělali covid-19 se nejdříve objevil na AC24.cz .

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Nejčtenější za týden