Ministerstvo pravdy mění definici recese a další orwellovské zprávy
RSS

Ministerstvo pravdy mění definici recese a další orwellovské zprávy

Bílý dům upravil definici recese, aby to nevypadalo, že jsou USA v recesi. Sociální sítě bojují proti popíračům klimatické změny. Soud nařídil zveřejnit komunikaci mezi americkou vládou a Facebookem a spol. A francouzský mediální podnikatel chce uspokojit poptávku po nelevicovém zpravodajství.George Orwell možná netušil, že napsal román z blízké budoucnosti. Výběr zpráv z novodobé Oceánie, která si říká Demokratický západ. Zdroj informace na konci článku.
(1) O tom, že newspeak je živý jazyk
George Orwell, 1984
Bez ohledu na to, jak je pravda popírána, nepřestane existovat.
Prohlášení Bílého domu, 21. července 2022
„Co je recese? Někdo stále tvrdí, že dva po sobě jdoucí kvartály, ve kterých klesne hrubý domácí produkt, znamená recesi, ale to není její oficiální definice ani způsob, jakým ekonomové hodnotí fázi ekonomického cyklu.“
„Na základě analýzy dat je nepravděpodobné, že pokles hrubého domácího produktu v prvním kvartále tohoto roku, i když bude pokračovat ve druhém kvartále, znamená recesi.“
Definice recese na webu Investopedia minulý rok
„Technická definice recese je pokles hrubého domácího produktu neboli HDP ve dvou po sobě následujících kvartálech.“
Definice recese na webu Investopedia aktuální
„Protože recese většinou trvá více než šest měsíců, říká jedno lidové orientační pravidlo, že pokles HDP ve dvou kvartálech po sobě znamená recesi.“ V originále je to nově „popular rule of thumb“.
Wikipedia, minulý týden
Definice recese na anglické verzi Wikipedie doznala v minulém týdnu více než 100 editačních záznamů.
(2) O neschopnosti prokázat svoji pravdu argumentem
George Orwell
Správné přemýšlení bude odměněno, nesprávné myšlenky budou potrestány.
Tisková zpráva Twitter, duben 2022
„Lidé na celém světě používají Twitter, aby komunikovali s dalšími lidmi, kterým leží záchrana planety na srdci. Minulý rok jsme představili specializované téma s cílem pomoci lidem najít na míru šité informace o klimatické změně.“
„Abychom podpořili tyto komunikační kanály, zakazujeme zavádějící reklamy, které popírají vědecký konsensus o změně klimatu.“
Tisková zpráva Google, říjen 2021
„Oznamujeme, že zakazujeme reklamu nebo aktivity vedoucí ke generování příjmů na stránkách s obsahem, který je v rozporu s etablovaným vědeckým konsensem na téma existence a příčiny klimatické změny.“
(3) Soud nařídil zpřístupnění korespondence mezi vládou a technologickými firmami
George Orwell
Je strašlivé, že lidé, kteří jsou takovými ignoranty, mají takový vliv.
Zprávy, červenec 2022
Státní zástupci státu Missouri a Lousiana podali v květnu tohoto roku žalobu na americkou administrativu, ve které ji obviňují, že spolupracovala se společnostmi Facebook, Twitter a dalšími na omezení svobodného toku informací.
V žalobě státní zástupci uvádějí, že označení něčeho jako dezinformace neznamená volnost informaci mazat a že protiargument je správnou reakcí na údajnou dezinformaci.
Minulý týden nařídil federální soud, aby řada vysoce postavených úředníků americké vlády předala soudu veškerou korespondenci se zmíněnými společnostmi.
Mezitím se na základě zákona o svobodném přístupu k informacím podařilo získat část komunikace mezi vládními úředníky a technologickými společnostmi, ze které vyplývá, že je vláda opakovaně informovala, které příspěvky na sociálních sítích označovat jako dezinformace.
Například, jak vládní úředníci zvali zástupce technologických firem na schůzku s tématem, na co si dávat pozor při covidu.

(4) Provozovatelé kabelových sítí přestanou šířit vysílání televize OAN 
George Orwell
Novinařina znamená publikovat to, co nikdo jiný nechce otisknout; všechno ostatní je oddělení styku s veřejností.
Zprávy, červenec 2022
Americká televizní stanice One America News známá pod zkratkou OAN, která se na trhu etablovala jako pravicové a konzervativní zpravodajství, má velké problémy.
Do konce tohoto týdne zmizí OAN z obrazovek 20 milionů amerických domácností, neboť ji provozovatelé kabelových sítí odmítají vysílat. V dubnu ji přestala vysílat kabelová televize DirectTV, která spadá pod společnost AT&T, a tento týden oznámila společnost Verizon, že učiní to samé.
V oficiálním prohlášení společnosti Verizon pouze zaznělo, že se nebyli schopni dohodnout na podmínkách spolupráce. Společnost odmítla komentovat, jaký vliv měly na její rozhodnutí nátlakové kampaně aktivistických organizací jako Media Matters.
(5) Francouzský miliardář chce vybudovat pravicové médium
Francouzský podnikatel Vincent Bollore se inspiroval Rupertem Murdochem a jeho úspěchem s pravicovou televizní stanicí Fox News. Vincent Bollore efektivně kontroluje mediální konglomerát Vivendi, do kterého spadá Canal+ nebo CNews a velké vydavatelství Hachette. V poslední době upravil vysílání stanice CNews tak, aby vyhovovalo pravicovým a konzervativním divákům, které podle jeho názoru levicově zaměřené média, kterých je většina, ignorují.
Podle agentury Bloomberg prohlásil Vincent Bollore, že jeho mediální strategie je vedena čistě obchodní kalkulací.
syrzdarma.cz
 Zdroje:
(1) Tiskové prohlášení Bílého domu a Investopedia
(2) Twitter a Google
(3) Soudní obsílka
(4) One America Network
(5) Nové médium


The post Ministerstvo pravdy mění definici recese a další orwellovské zprávy first appeared on .


Nejčtenější za týden