PETR VLK
Ještě nikdy za 35 let své polistopadové existence tahle země nezažila větší utajovací manévry než předvedli Fiala se svým finančním podgeniem Stanjurou ohledně rozpočtu na příští rok. Jeho návrh MUSEL být zveřejněn do konce srpna. Takže to dodrželi měrou vrchovatou a návrh finančních čísel zveřejnili skoro až před půlnocí na 1.9.!!!
Proč? no protože přece nechtěli, aby s z toho stalo mediální PR opozice!!!
Můj ty Tondo kolenatej!!! Tak PR opozice je v souvislosti s finančním plánem na příští rok zřejmě to vůbec nejdůležitější!!! Ne to, jak ten rozpočet vypadá….
Nejen to, on neukrýval ten rozpočet před opozicí, či lépe – jen před opozicí, ale jak se ukázalo, také před svými koaličními partnery! Nenapíši ani náhodou, že tohle je mi ovšem v podstatě šumák! Naopak – tady na dálku třesu za tenhle počin Fialovi i Stanjurovi pravicí masitou! Jen tak dál, jen tak dál chlapci. Jen se jako pět hlav sice jedné, ale přesto nesourodé saně pořádně požerte navzájem!!!
A tady je to na tuty, protože jak pravil klasik, o peníze jde vždycky až v prvé řadě! Zejména před volbami. Ty nejbližší jsou už za dva týdny. Tak směle do toho! Protože je jasné, že se hraje o prachy pro stranická ministerstva pro ty volby zdaleka nejdůležitější, které nás čekají už za rok. A co si která partaj pro svoje pašalíky nahamouní a sebere těm druhým, to bude moci také předvolebně rozházet!!!! Proto tolik tajností!!! Kdepak, nešlo o žádné opoziční PR, ale o koaliční rozkulačení veřejných peněz pro nakupování voličů příštího podzimu!
Však už to také mezi jednotlivými hlavami Pětihlavé saně pořádně jiskří! Huliíiči v čele z Drdařem už kříčí, že pokud jim nebude masivně dosypáno, pak pro rozpočet ruku nezvednou, u STANu jsou podobné tendence. Viz výroky o tom, že ministerstva v držení SPOLU dostávají přidáno, zatímco ty pod kontrolou huličů a starostů dostávají na frak. Jen tak dál, chlapci, jen tak dál. Požadavky jednotlivých ministerstev prý překročily rozpočtové možnosti o celých 270 miliard…. A to se má schválit sekyra ve výši 230 miliardiček…
Ale už jsme si řekli, že je před volbami….
Je zajímavé, že nikoho z politikářů ani nenapadlo vyrazit s konstatováním, že utajování rozpočtu je vlastně zločinem . Nikoli podle trestního zákoníku, nýbrž podle obyčejné slušnosti. Protože ten rozpočet se tajil nejen před politiky vládními a opozičními, ale především před veřejností. Před námi všemi, co ho plníme!!!! Fiala a Stanjura a ti ostatní nám sdělují, že jsme prostě pro ně méně než použitý toaletní papír. Že nás nás o SVÝCH záměrech , jak rozfofrují naše, opakuji NAŠE peníze budou informovat, až to ONI znají za vhodné. My máme jediné právo – jim ty prachy štando pede dát!
Původně mne napadlo, že bych ten rozpočet nějak alespoň rychle projel a okomentoval. Leč dobrovolně doznávám, že na něco takového momentálně nemám. Materie je příliš složitá a rozsáhlá. A nejspíš by z toho vnikl elaborát, zavalující vás čísly a grafy v nějaké neúnosné délce, protože těch opravdových perel, při erudici finančního podgenia Stanjury tam bude netušeně.
Takže to pojmu jinak. Klučík Kovanda napsal zajímavý a krátký článeček o rozpočtu, kdy na něj hledí z velmi zajímavého a nezvyklého úhlu. Ovšem pro laiky jde jde o skvělou věc. Vysvětlující , co jsou rozpočtově Fiala a jeho Obludárium doopravdy zač. Vyšlo to na Kurzech.cz pod názvem
Za Babišovy éry mandatorní výdaje v poměru k HDP nenarostly
Často slýchaným steskem je ten, že Babišova vláda přenechala té současné veřejnou kasu s prudce narůstajícími mandatorními výdaji. Které se tedy nyní zásadně podílejí na varovném faktu, že výdaje Fialovy vlády za čtyři roky jejího působení překonají její příjmy o historicky rekordních zhruba 1100 miliard korun, tedy 1,1 bilionu korun. A které tedy zabraňují současné vládě prosazovat razantnější ozdravné kroky, neboť jí Babiš zúžil manévrovací prostor pro redukci výdajů.
Vskutku, pokud letos bude vláda hospodařit s plánovaným schodkem zhruba 250 miliard a v příštím roce pak s deficitem 230 miliard, za čtyři roky svého působení vytvoří souhrnný schodek přibližně 1,1 bilionu korun. To je suverénně nejvíce ze všech dosavadních vlád. Takový deficit předčí dokonce i souhrnný schodek předchozí, právě Babišovy vlády, třímající otěže veřejných financí v rukou v letech 2018 až 2021.
Babišova vláda vytvořila souhrnný schodek takřka 813 miliard, což znamená, že v očištění o inflaci hospodařila se souhrnným deficitem o zhruba 70 miliard nižším, než jaký podle všeho vykáže kabinet Fialův.
Právě za Babišovy éry ale údajně docházelo k výraznému nárůstu mandatorních výdajů, tedy ze výdajů ze zákona povinných a velmi obtížně redukovatelných, kvůli nimž nyní Fialova vláda nemůže razantněji ozdravovat veřejné finance.
Jenže samotné ministerstvo financí v rámci předevčírem zveřejněného návrhu státního rozpočtu uvádí, že podíl mandatorních výdajů na výdajích rozpočtu byl na svém mnohaletém dně v letech 2020 a 2021, kdy Babišova vláda končila, aby své nejvyšší úrovně dosáhl letos, kdy ta Fialova vládne třetím rokem (viz graf níže).
Navíc, a ještě podstatněji, podíl mandatorních výdajů státního rozpočtu na HDP činil v roce 2014 celkem 20,5 procenta. To byl rok, kdy se Babiš stal ministrem financí. Roku 2022, tedy v prvním roce po skončení Babišovy éry, činil týž podíl 21 procent, takže byl prakticky stejný jako o sedm let dříve.
Kde tedy je ten prudký nárůst mandatorních výdajů z Babišovy éry, kvůli němuž nyní nejde razantněji ozdravovat veřejné finance?
Manévrovací prostor pro jejich ozdravení je stejný jako před deseti lety. Přitom ale třeba roku 2015 tehdejší vláda hospodařila se schodkem necelých 63 miliard korun, neboli 1,3 procenta HDP, zatímco současná vláda plánuje pro příští rok schodek 230 miliard, tedy více než dvojnásobný – 2,7 procenta HDP.
Zdroj: MFČR
Více: Mandatorní výdaje – Detailní pohled na výdaje, státní rozpočet v roce 2025
Kovanda se ptá správně – jak to, že struktura vládních výdajů je dnes daleko horší než za vlád s účastí rozpočtově neodpovědného a rozhazovačného Babiše? Jak to, že z hlediska povinných, tedy mandatorních výdajů v poměru k celkovému rozpočtu to po Babišovi a přebíral Fiala a jeho finanční podgenius Stanjura v naprosto špičkové kondici a za tři roky svého tzv. „úsporného“ bačování , kdy okradli důchodce, prý kvůli šetření, kdy ořezávají sociální transfery a dávky, kdy podsekli výdaje na školství a zdravotnictví až na samou dřeň, kdy není na přidání nejhůře placeným skupinám veřejných zaměstnanců, ale ani cajtů, vojáků a hasičů, kdy se čaruje s rozpočtem, aby dluh opticky nebyl tak vysoký a prostředky / vypůjčené na dluh/ se přelévají do mimorozpočtových fondů a podobných vehiklů?
Odpověď není žádná věda o umělé inteligenci. Stačí selský rozum. Příčiny jsou dvě, tedy základní
1-nárůst mandatorních, ze zákona povinných výdajů jako takových, ale toho druhu, který se před veřejností radši nezmiňuje, pokud to není nezbytně nutné
2-příjmy rozpočtu rostou daleko pomaleji a to i přes inflaci, než by si Fiala a jeho finanční podgenius Stanjura představovali!
Pokud jde o bod č1, věc je jednoduchá – stačí se podívat na rozpočtovou kapitolu ministerstva války. Ta bobtná jako bájný Otesánek. Skoro všichni ostatní jsou podrobeni rozpočtové dietě, ale Kalamity Jane a její nákupy letadýlek, tančíků, obrněnců, flintiček, uniforem a investic do vojenské infrastruktury mají zelenou a v podstatě jedou v režimu no limit! A když podepíšete smlouvy tu na F 35, tu na vrtulníčky, tu na švédské obrněnce, tu na izraelské systémy PVO, tak v tom okamžiku vám vzniká mandatorní výdaj. Protože jste vázáni platebním kalendářem!
Pak máme ještě další spešl sektor!“ A tím je OBSLUHA STÁTNÍHO dluhu!!! Ten za Fialy roste naprosto rekordním tempem! Jako za žádné jiné vlády v historii!!! Nevěříte? No tak to si musíme dát dalšího Kovandu! Opět z Kurzů.cz
Fialova vláda vytvoří celkově o zhruba 320 miliard větší dluh než Babišova vláda, bude-li v příštím roce schodek kolem uváděných 230 miliard
Předpokladem je kromě schodku 231 miliard korun v příštím roce také letošní deficit 252 miliard, což je realistický předpoklad. I pokud by však byly letošní schodek i ten příštího roku nakonec o něco nižší, stejně Fialova vláda „trumfne“ v zadlužování tu Babišovu o zhruba 300 miliard korun.
Kumulovaný schodek státních rozpočtů let 2018 až 2021, kdy vládl Babišův kabinet, totiž činí nominálně zhruba 813 miliard korun. Souhrnný deficit Fialovy vlády přitom bude za léta 2022 až 2025 nominálně představovat přibližně 1132 miliard korun, pokud tedy právě bude letošní schodek státního rozpočtu 252 miliard a roku příštího pak 231 miliard (viz graf níže).
Nominálně by tedy Fialova vláda vytvořila o zhruba 320 miliard vyšší souhrnný deficit, tedy nový dluh, než vláda Babišova.
Pro srovnání, Sobotkova vláda vytvořila v letech 2014 až 2017 souhrnný deficit státních rozpočtů ve výši jen zhruba 85 miliard korun.
V těchto údajích ovšem není zohledněna inflace.
Jestliže tedy dané údaje převedeme do stálých cen roku 2014, abychom je o inflaci očistili, souhrnný schodek Sobotkovy vlády zůstává na zhruba 85 miliardách, kumulovaný deficit Babišova kabinet se ztenčí na přibližně 712 miliard a kumulovaný deficit Fialovy vlády zase na přibližně 782 miliard. Předpokladem tohoto očištění je inflace mírně přesahující úroveň dvou procent jak za celý letošní rok, tak za rok 2025, což je zhruba v souladu s aktuální, srpnovou prognózou ministerstva financí.
I v očištění o inflaci tedy ve vytváření dluhu Fialova vláda tu Babišovu překoná, a to o souhrnně o zhruba 70 miliard korun.
Samozřejmě, jak Babišova, tak Fialova vláda čelily – na rozdíl od té Sobotkovy – objektivně velmi náročným podmínkám s vysoce negativním dopadem na veřejné finance. Ať už se jednalo nejprve, v letech 2020 a 2021, o pandemii covidu a související historicky rekordní propad české ekonomiky a posléze, v letech 2022 a 2023, zase o dopady invaze Ruska na Ukrajinu v podobě mimořádně vysoké inflace a extrémního nárůstu cen energií.
Prostě Fiala, finannčí podgenius Stanjura a Obludárium ve vrcholné formě!!! Normálně bych napsal, že podepisuji tohle Kovandu do poslední tečky. Nemohu. Kvůli poslední větě:
zase o dopady invaze Ruska na Ukrajinu v podobě mimořádně vysoké inflace a extrémního nárůstu cen energií.
Válka na Ukrajině vysoké ceny energií zasáhly celou evropskou uHnii. Ovšem nikde, s výjimkou dvou zemí se inflace nerozjela tak jako ve Fialalandu!!! Takže ten argument o o složitém období s velkým dopadem na veřejné finance neberu!!! Tahle vláda – jen a především ona způsobila, že ten dopad byl mimořádně velký. Svou hloupostí, tupostí, neznalostí, neochotou něco zásadního udělat! Radši všechno přenesly na firmy a obyvatelstvo!!! A to si to, pro mne nepochopitelně nechalo líbit! zavřené hospody za covidu byl kardinální problém. Víc než 30% inflace a znehodnocení peněz nás všech nikoliv…. Nechápu , nerozumím… Můžeme si za to sami!
Ale to jsem odbočil.
Prostě mandatorní výdaje narostly nikoliv kvůli rozežraným důchodcům, nýbrž kvůli tomu, že se potřebujeme blýsknout v NATO a kvůli obřímu nárůstu zadlužení o 1 bilion Kč za Fialy. Jen to zadlužení ročně bude koštovat něco přes 40 miliard na nových úrocích!!!
Zbývá bod č. 2- příjmy rostoucí méně než by Fiala a Stanjura rádi. Žádný div. Snad už letos, ale možná až příští rok se dostane naše ekonomika, ve stálých cenách, na úroveň předcovidového roku 2019!!! Naprostý světový unikát!!! Takoví pašáci to jsou!! Ostatně žádný div, když máme tak drahé energie a tak vysokou inflaci jako nikdo hned tak!!! Pak i přes inflační nárůsty prostě státní kasa dostane méně, než by se těm rozhazovačům líbilo!!!
K mému velké mu překvapení ovšem česká ekonomika pořád nějak, i když málo roste. Tažena výhradně státními výdaji a světě div se – spotřebou domácností. Která podle staťáku roste. Za sebe se ptám – jak je to možné, když čtu tohle
Drtivá většina zaměstnanců má nižší reálnou mzdu než před pěti lety
ten článek nedám zcela výjimečně celý.Jen tu úplně nejdůležitější pasáž. Zní takhle:
Smutné srovnání s výsledky 1. pololetí 2019
Holý také srovnává letošní vývoj s výsledky 1. pololetí roku 2019. Upozorňuje ale, že ty letošní jsou předběžné. »Celkově se mzdová úroveň zvýšila za sledované pětiletí období nominálně o třetinu (33 %). Reálně se však snížila o pět procent, neboť ceny v tomto období vzrostly o 40 %,« konstatuje statistik a upřesňuje podle jednotlivých odvětví: Třebaže všechna odvětví prošla v uplynulých letech obdobím poklesu reálných mezd, ve třech sekcích byly již letošní pololetní úrovně nad čtyřicetiprocentní hranicí nárůstu inflace. V první řadě jde o energetiku, kde se za sledované období reálná mzda zvýšila o 6,8 %. Na druhém místě jsou administrativní a podpůrné činnosti s nárůstem o 1,3 % a na třetím informační a komunikační činnosti (+0,4 %). Ve všech ostatních odvětvích ale byla v letošním 1. pololetí reálná kupní síla zaměstnanců nižší než v 1. pololetí 2019. Nejhůře jsou na tom ti, kteří pracují ve třech odvětvích s dominancí státu, kde se mzdy reálně propadly o více než deset procent. Jde o vzdělávání (-10,7 %), kulturní, zábavní a rekreační činnosti (-11,9 %) a veřejnou správu a obranu (-12,5 %).
Na to se dá říci jediné – pokud to těm, co si dnes reálně za svůj plat mohou koupit méně, někdy daleko méně než v roce 2019, vadí, pak mají jedinečnou možnost to Fialovi Stanjurovi a celému Obludáriu za pár dní nekompromisně a tvrdě spočítat!!! V krajských a senátních volbách! Půjdete volit? Jestli ne, pak si nestěžujte!
vlkp
The post Malá úvaha nad Fialovým rozpočtem a dalšími skvělými úspěchy Fialy a jeho obludária first appeared on Pravý prostor .