Brazílie je jednou z nejvíce cenzurovaných zemí světa. CIA dosazený Lula – či spíše jeho loutkovodič, šéf Nejvyššího soudu Moraes – zavádí cenzuru, jaká nemá ve většině zemí světa obdoby.
Ze země byly vyhoštěny nejméně tři platformy, jejichž vedení odmítlo cenzurovat zejména opoziční politiky a blokovat jejich účty. V Brazílii tedy nefunguje Rumble, Telegram a nově také X (bývalý Twitter).
To, že u těchto platforem nejspíš nezůstane, je nasnadě. Poté, co Brazilcům nedávno zakázali pod vysokým finančním trestem X používat (trest je i za použití VPN), byly pod vedením opozice – a to zejména exprezidenta Bolsonara – zorganizovány mohutné protesty.
Ulice větších měst byly včera plné Brazilců, kteří požadovali nejen ukončení cenzury a zrušení zákazu výše uvedených platforem, ale také odstranění Moraese z postu, ve kterém má neskutečnou moc.
Demonstraci, která se konala v sobotu na Den nezávislosti, vedl bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro, který v reakci na soudce Nejvyššího soudu Alexandra de Moraese řekl:
„Doufám, že federální senát zbrzdí Alexandra de Moraese, tohoto diktátora, který Brazílii škodí více než sám Luiz Inacio Lula da Silva.“
Informace o demonstraci se objevují na X výhradně ze strany zahraničních novinářů – samozřejmě nemainstreamových.
Několik významných účtů X, včetně novináře Michaela Shellenbergera, podává zprávy z hlavního bulváru v Sao Paulu, kde se dnes shromáždily desetitisíce lidí v opozici proti krajně levicovému brazilskému prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi a soudci Nejvyššího soudu Alexandru de Moraesovi, kteří nedávno zablokovali X na celostátní úrovni.
Zde je více od Shellenbergera o situaci:
Brazilský prezident Lula a soudce Nejvyššího soudu Alexandre de Moraes říkají, že musí zablokovat X, aby ochránili nezávislost Brazílie. X je platformou pro nebezpečná, falešná a nenávistná slova, říkají, a mnoho z těchto slov porušuje brazilské zákony a ústavu.
Jejich cenzura však dalece přesahuje to, co dovoluje brazilská ústava. Vláda požadovala, aby X a další sociální sítě cenzurovaly a zakazovaly jednotlivé lidi, včetně novinářů a politiků.
Takové zákazy jsou nemorální, nezákonné a protiústavní. Představují vměšování do voleb a podkopávají demokracii tím, že brání kandidátům dostat se ke slovu.
Souhlasím s tím, že lhaní je špatné, nenávistné projevy jsou ošklivé, a že svoboda projevu má své meze. Nesmíme lidem dovolit, aby používali slova, která přímo vedou k fyzickému násilí.
Ale všichni lžou, všichni se zapojují do nenávistných projevů a limity svobody projevu nikdy nesmí zahrnovat volby. Představte si, co by se stalo, kdyby bylo lhaní nezákonné: všichni by museli jít do vězení, počínaje novináři a politiky.
Pokud jde o nenávistné projevy, vyjádřil Lula nenávist, když chválil Adolfa Hitlera? Nevyjadřuje nenávist pokaždé, když mluví o Elonu Muskovi a Jairu Bolsonarovi?
Lidé obviňují projev z chaosu 6. ledna ve Spojených státech a 8. ledna v Brazílii. Ale události těchto dnů byly důsledkem nedostatečného zabezpečení, ne toho, co někdo řekl online.
A pokud vláda může cenzurovat informace o volbách, které se nelíbí, jak by se někdo mohl dozvědět, že vláda ukradla volby?
Demokracie a bezpečné volby závisí na svobodě projevu. Myšlenka, že musíme cenzurovat projev, abychom ochránili demokracii, se řadí k dalším orwellovským myšlenkám, jako je „válka je mír“ a „otroctví je svoboda.“
Po tisíce let jdou demokracie a svoboda ruku v ruce, stejně jako cenzura a diktatura.
Každý ve svém srdci ví, že cenzura je špatná. Všichni víme, že jsme nedokonalí a nevíme všechno. Víme, že se spoléháme na druhé, abychom objevili pravdu. Proč tedy tolik lidí chce cenzuru?
Nezávislý novinář Michael Schellenberger podává zprávu z Brazílie
There’s a massive free speech protest in Brazil today. The media coverage: CNN – nothing AP – nothing Reuters – nothing NYT – nothing pic.twitter.com/UzeqZwGprG — John LeFevre (@JohnLeFevre) September 7, 2024
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]