Nová aplikace má měřit uhlíkovou stopu zaměstnancům velkých firem na území EU
RSS

Nová aplikace má měřit uhlíkovou stopu zaměstnancům velkých firem na území EU


Málokdo si uvědomuje, že podobná aplikace může do budoucna velmi usnadnit zavádění systémů sociálních kreditů, kdy má být právě měření uhlíkové stopy tím hlavním kritériem pro trestání či odměňování občanů.
To, že si budou brzy muset tuto aplikaci pořídit zaměstnanci mnoha velkých firem, které sídlí na území EU (a časem i firem menších), znamená, že rázem bude mnoho lidí pod plným dohledem.
I když je údajně měření anonymní, jistě nebude obtížné konkrétní měření spárovat s konkrétním mobilem (zaměstnancem).
Každopádně lze očekávat, že doprava do a ze zaměstnání bude pod přísným dohledem – a to jak jednotlivých firem, které to mají povinné, tak EU, která toto měření nařídila.
Od roku 2024 musí všechny kótované společnosti s více než 500 zaměstnanci splňovat novou směrnici EU o podávání zpráv o udržitelnosti (CSRD), což mimo jiné znamená podávání zpráv o emisích vznikajících při dojíždění zaměstnanců.
Aby bylo snazší sledovat zaměstnance, byla ve Švédsku vyvinuta nová aplikace.
Dříve se údaje o dojíždění zaměstnanců shromažďovaly prostřednictvím průzkumů. Nyní firmám usnadní práci nová aplikace Travalytics, kterou vyvinuly lundské společnosti Trivector Traffic a Backtick Technologies.

„Prostřednictvím aplikace získáváme informace o tom, kdy a kde cesta začíná a kdy končí, jakou trasou jedete a jakým dopravním prostředkem se cesta uskutečnila. Máme všechny tyto podrobnosti.
Na základě toho pak můžeme vypočítat emise oxidu uhličitého a další faktory životního prostředí ,“ říká Anna Clark, projektová manažerka společnosti Trivector Traffic, pro  Dagens industri .

Data jsou údajně anonymizovaná a mají být nástrojem k ovlivňování dojíždění zaměstnanců. Clarková odkazuje na výzkum, který tvrdí, že ti, kteří aktivně dojíždějí na kole místo jízdy autem, mají méně dnů nemoci a mohou mít lepší duševní zdraví.
„Pokud například chcete usnadnit dojíždění na kole, musíte pochopit, kolik lidí přijíždí na kole. Máte dostatek míst například pro parkování jízdních kol?
Můžete také zjistit, že mnoho lidí cestuje autem zhruba po stejné trase. Pak je možná na čase společně s dopravními podniky přezkoumat, zda je možné mít veřejnou dopravu, která spojuje konkrétní místo s pracovištěm,“ říká Anna Clark.
Tolik tedy zpráva, která ukazuje, jak jednoduché je zařídit, aby si občané měřili uhlíkovou stopu, aniž by to sami chtěli. Pokud to zaměstnavatel nařídí, většina lidí se tomu jistě nebude vzpírat.
Navíc jen málokoho napadne, že data, která se nyní budou o zaměstnancích shromažďovat, mohou být v budoucnu zneužita právě pro stanovení výše povinné uhlíkové daně či jako základní data pro budoucí systémy sociálních kreditů.
Zejména v bezhotovostním světě by to bylo skvěle zneužitelné…
 


Ohodnoťte tento příspěvek!



[Celkem: 1 Průměrně: 5 ]









Nejčtenější za týden