Kyjev: Spojené státy mají poslední slovo při výběru cíle pro rakety HIMARS
RSS

Kyjev: Spojené státy mají poslední slovo při výběru cíle pro rakety HIMARS

I když se to nesmí říkat nahlas, tak každému, kdo sleduje geopolitickou situaci, je jasné, že na Ukrajině jde ve skutečnosti o válku mezi USA a a Ruskem, Ukrajina je jen bojištěm.
Západ dodává po celou dobu konfliktu na Ukrajinu zbraně, cvičí ukrajinské vojáky, většina zemí vyzvala své občany k tomu, aby se na Ukrajinu vydali jako žoldáci (případně naznačila, že tak mohou beztrestně učinit) a některé země NATO – zejména USA – posílají na Ukrajinu „vysloužilé“ vojáky, kteří jsou tam jakoby „soukromě“. Ti jsou zpravidla využíváni jako obsluha modernějších zbraní, s nimiž Ukrajinci neumí zacházet.
Hodně se poslední dobou hovoří i o raketových systémech HIMARS, dodaných USA. Těmi jsou ostřelovány zejména civilní oblasti, měla jimi však být ostřelována i věznice, kde zemřelo 53 Azováků, kteří byli údajně ochotni ledacos prozradit. Verze Západu a Ruska (resp. DLR) se zde samozřejmě diametrálně liší, nicméně na místo již byli na žádost Ruska vysláni nezávislí vyšetřovatelé OSN, kteří by měli sdělit, která verze je správná. Verze západu je po celém mainstreamu, verzi Ruska najdete zde.
Nicméně nyní se rozhořel mnohem horší spor, který – podle vyjádření Ruska – již naznačuje, že USA jsou oficiálně ve válce s Ruskem.
Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany v rozhovoru uvedl, že poslední slovo při výběru cílů pro rakety HIMARS na Ukrajině mají americké zpravodajské služby.
Vícenásobné raketomety HIMARS dodávané USA na Ukrajinu mají velký dosah a jsou velmi přesné. V poslední době se používají k ostřelování nejen mostů, ale i civilních cílů v Luganské oblasti a  zajateckém táboře Jelenovka u Doněcka  .
Nyní mluvčí ukrajinského ministerstva obrany řekl, že Washington poskytuje ukrajinské armádě „zpravodajské informace v reálném čase“ ze satelitů a má poslední slovo při výběru cíle. Nejen, že by to byl válečný zločin kvůli ostřelování civilních cílů a zajateckých táborů, byl by to také další důkaz, že USA jsou –  z pohledu mezinárodního práva  –  ve válce s Ruskem  .
Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že USA mohou odvolat své útoky, pokud se jim cíl nelíbí.
Ukrajina konzultuje s USA před nasazením vícenásobných raketometů HIMARS, zatímco Washington může útoky zrušit, pokud mu zamýšlený cíl nevyhovuje. Vadim Skibitsky, mluvčí hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany, to řekl v pondělí listu The Telegraph.
Podle deníku naznačil, že „před odpálením rakety probíhají konzultace mezi zpravodajskými agenturami obou zemí, které umožňují Washingtonu zastavit útok, pokud se jim zamýšlený cíl nelíbí“.
Skibitsky poukázal na to, že Ukrajina používá k ostřelování „informace v reálném čase“. Zároveň tvrdil, že Washington neposkytuje Kyjevu přímá data pro zacílení.
Neuvedl, které satelity Kyjev při útocích používá. „Nemohu říct, jestli jsou to britské nebo americké satelity, ale máme velmi dobré snímky.“ Skibitsky dodal, že ukrajinská zpravodajská služba „dobře spolupracuje s britskými partnery“ a se zpravodajskými agenturami v jiných zemích.
 
 
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 5 ] Článek Kyjev: Spojené státy mají poslední slovo při výběru cíle pro rakety HIMARS se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden