PL/PETR HOLEC
Výsledky krajských voleb mnohé překvapily. Spekulace, že mediální pozornost, která byla v uplynulém týdnu upřená na vládu, pomůže stranám pětikoalice k výraznějším ziskům, voliče však neovlivnily. Je to překvapení i pro Vás? Čím to, že se predikce části komentátorů a opozičních politiků ukázaly jako nesprávné?
Většina komentátorů u nás píše svým fialovským srdíčkem, a proto se rádi nechají oblbnout přáním. Voliče ale neoblbnete. Zaprvé dobře vědí, že s povodní jim z politiků nejvíc pomáhali hejtmani a starostové, zatímco se ministři vlády monstrtiskovkami a povodňovým „pornem” snažili hlavně pomoci svým partajím ve volbách. A zadruhé dobře vidí, jak je vláda neschopná, ničí Česko a hlavně vždycky jako první myslí na Ukrajinu. Lidi prostě hromadně řekli dost lžím, dezinformacím, podvodům a taky strachu a totalitě, které fialovci do Česka vracejí poprvé od pádu totality v roce 1989. V tomhle to určitě bylo klasické referendum o vládě, což lidé avizovali i v průzkumech.
Hnutí ANO zvítězilo všude kromě tří krajů, kde však stěží lze mluvit o výhře vládních stran, neboť jde spíše o úspěch výrazných osobností, které mnohdy značku vlastní strany potlačily. V některých krajích se zisk ANO přibližuje 50 procentům. Je to jasný výprask Fialově vládě? A vezmou si z toho vládní strany ponaučení na následující rok, kdy budou volby sněmovní?
Ano, ponaučení si bohužel vezmou. A protože v tomhle personálním složení a bídné situaci nejsou schopné korekce, rozpoutají před sněmovními volbami ještě horší propagandistické peklo plné delegitimizace opozice a předstírání úspěchů. V podstatě v zemi zopakují obludnou atmosféru strachu z roku 1948, že kdo nejde s nimi, ten jde proti „systému”. Oni se totiž samozvaně považují za systém, byť režim je asi přesnější termín. Mimochodem první „režim” a nejen vláda od roku 1989, jehož premiér znovu vyznává politiku „korigovaných informací” pro veřejnost.
Úspěchem jsou volby i pro levicovou koalici Stačilo! Kateřiny Konečné. V řadě krajů se její kandidáti dostali do zastupitelstev. Co za jejich úspěchem stojí?
Výstižný název, který je současně silným krédem, perfektní načasování vstupu do politiky a taky silná a věrohodná lídryně, která konzervativně hájí národní ekonomické zájmy. Ostatně i komunismus má v mnohém konzervativní charakter.
Jak komentovat hlasy, že se komunisté vrací 35 let po Listopadu k moci? Lze vidět i komentáře na sitích typu, že lidé podléhají extremistům. Jak to je?
Za extrémisty dnes zaprvé považujme vládní pětikoalici, protože za sebou má skutečně extrémně bídné výsledky, hlavně ty socioekonomické. A taky extrémní lhaní. A zadruhé tu komunisty v různých podobách i na různých stupních moci máme permanentně od roku 1989. A lidi vidí, že ani komunističtí hejtmani ani podpora KSČM předchozí vládě ze sněmovny nijak neohrozila demokracii. Tu ohrožuje až vláda samozvaných „demokratů” Petra Fialy. Ten mimochodem jistě oslaví i tohle své „vítězství”.
O úspěchu nemohou mluvit Piráti, právě naopak. Jejich vedení dokonce hodlá rezignovat, pokud nezíská důvěru strany. Konec Pirátů ve vládě ale podle Bartoše není téma. S čím totální debakl Pirátů spojovat? Lidé si snad, s trochou jízlivosti řečeno, nepřejí progresivní budoucnost a záchranu planety?
Možná už lidi pochopili, že Piráti jsou pravý opak toho, co hlásali. Jsou z nich nejhorší pijavice a papaláši systému, kterým jde jen o štědře placené funkce, protože se děsí českého pracovního trhu. A bohužel už taky víme, jak to dopadne, když stát zkusí digitalizovat šéf strany digitalizace. Paralyzuje stát.
Senátní volby přinesly zklamání Dominiku Haškovi na Benešovsku, kde v barvách TOP 09 pohořel. Čím to?
Voliči prostě nemají v hlavě takový hokej jako on. Tečka.
Radovat se může Jiří Čunek, který obhájil suverénně v prvním kole se skoro 57 procenty. Čunek je stálice, doma na Vsetínsku se drží dlouhá leta, ale vedení strany ho zrovna nemiluje. Neměli by to přehodnotit?
Měli, protože Čunek je poslední lidovec, který dokáže vyhrávat volby sám. A navíc i s tradičním lidoveckým programem, což by člověk u lidovců tak nějak čekal. Ale pravda, za Fialy je vše naruby.
Za řeč jistě stojí úspěch Róberta Šlachty na Břeclavsku, kde postupuje do druhého kola. Utká se s kandidátem a poslancem ANO Janulíkem. Předznamenává úspěch Šlachty i budoucnost Přísahy?
Eurovolby a spojení s Motoristy polilo Šlachtu živou vodou, případně úspěšné senátní volby v jeho domácím obvodu ale automaticky neznamenají i úspěch za rok v těch sněmovních. To je jiná liga. Jistý fialovský signál to ale určitě je.
Závěrem – co k volbam říci? Vítězové jsou jasní. Co poražené vládní strany a jejich reakce na rozhodnutí voličů?
Podle mě se od nich dozvíme, že za to může Putin a jeho dezinfo. Očekávám proto brzké vystoupení šéfa BIS Koudelky s nějakým zásadním odhalením. A nějakou „sviňárnu” určitě zase vymyslí cenzor Foltýn.
PL
The post Ohlédnutí za volbami: Od vládních stran reflexi nemůžeme čekat first appeared on .